Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Alyvos pražydinimas ir pasitaikančios nesėkmės

Pražydinimas kovo mėnesį.

Šiai datai alyvos pražydinamos tokiu pat būdu kaip .ir gruodžio mėn., tiktai į šiltnami sodinama vasario 3-4 d. Pražydinamų alyvų priežiūra tokia pati, kaip jas pražydinant gruodžio mėn.

Krūmų auginimas tolimesniam pražydinimui.

Po pražydinimo kiekviena alyvų krūmų šakelė apkarpoma ir jie išnešami į 5°C šilumos patalpą. Šaknis būtina užpilti drėgna žeme ir apmindyti, kad iki pavasario, kol galima bus sodinti lauką, jos neišdžiūtų. Prieš sodinimą lauke šaknys patrumpinamos.

Tuos pačius krūmus pražydinti galima tiktai 2-3 metus juos paauginus lauke. Auginimo metu reikia nuo stiebo ir nuo žemės paviršiaus iškarpyti silpnas šakeles, išlaužyti tik ką susiformavusius žiedynus, nenulaužiant šakelių. Žemę, kurioje po pražydinimo bus sodinamos alyvos, jeigu ji nederlinga, iš rudens reikia patręšti perpuvusiu mėšlu, o prieš sodinimą išberti 5 kg amonio sulfato, 7 kg paprasto superfosfato, 4 kg kalio magnezijos į 100 m2 ir supurenti. Alyvoms auginti reikia saulėtos, šiek tiek nuolaidžios vietos.

Alyvos sodinamos po šalnų 1 m atstumu, kad tarpueilius galima būtų ravėti arkliniu purentuvu. Į iškastas duobutes reikia pripilti vandens, o jam susigėrus, krūmus sodinti tokiu gyliu, kaip augo anksčiau. Sausu oru alyvas tenka laistyti keletą kartų, kol jos prigyja. Pirmą kartą alyvos tręšiamos rugsėjo mėn. (3-5 kg superfosfato ir 3-5 kg kalio magnezijos i 100 m2).

Sekančiais metais, anksti pavasarį, virš antros poros lapų pumpurų reikia patrumpinti pernykščias šakutes. Azoto trąšomis (2 kg/100 m2) tręšiama pavasarį, paskutini kartą ne vėliau kaip birželio 15 d. Rudenį tręšiama kalio ir fosforo trąšomis, kaip ir pirmaisiais auginimo metais. Trečiaisiais auginimo metais iki birželio 1 d. tręšiama azoto trąšomis (2 kg/100 m2), o vėliau tiktai fosforo ir kalio trąšomis. Visą alyvų krūmų auginimo laiką reikia nuolat purenti tarpueilius ir ravėti piktžoles.

Pražydinimas polietileno šiltnamiuose.

Šiuo būdu alyvas pražydina Ukrainos dekoratyvinių augalų bandomasis ūkis Kijeve. Čia apdengiamos plėvele alyvos, augančios nuolatinėje vietoje. Jos pražydinamos kas antri metai. Tuos pačius alyvų krūmus be persodinimo galima pražydinti 10-15 metų, priklausomai nuo veislės. Taip pražydinant, reikia mažiau darbo sąnaudų, galima panaudoti kilnojamus šiltnamius, tačiau reikia daugiau šilumos sušalusiai žemei atšildyti, be to, tokiuose šiltnamiuose alyvos pražysta per ilgesnį laiką.

Alyvų ir kitų krūmų šakučių pražydinimas.

Tik ką nuskintos ir iš lauko atneštos šakelės panardinamos i 36°C šilumos vandeni ir laikomos 12 val. šiltoje patalpoje. Vanduo turi būti minkštas (sniego, lietaus arba du kartus virintas). Po to nupjaustomi šakučių galai, laikant pjūvių vietas vandenyje, kad nepatektų oro, ir jos merkiamos į specialų tirpalą (8 g alūno, 4 g kalio chlorido, 3 g valgomosios druskos, 300 g cukraus į 10 l vandens). Tirpalas keičiamas kas 7 d. Patalpos temperatūra iš pradžių turi būti 20°C, o vėliau 15°C. Šakutes reikia dažnai purkšti šiltu vandeniu arba šalia pastatyti oro drėkintuvą.

Šakutes pražydinimui geriau imti nuo krūmų viršūnių, nes jos greičiau pražysta. Paprastai alyvų šakutės pražysta per 22-27 d., forzicijų per 10-12 d., kaštonų per 28-30 d., slyvų, obelų ir kriaušių per 19-21 d.

Pasitaikančios nesėkmės

Žiedpumpuriai pajuosta ir nudžiūsta

Priežastys: Šiltnamyje neišlaikytas drėgmės ir temperatūros santykis, per sausa šaknims.

Ką daryti: Esant aukštesnei temperatūrai turi būti didesnė drėgmė ir atvirkščiai. Žemę reikia gausiai laistyti, žiūrėti, kad temperatūra naktį nebūtų aukštesnė kaip dieną


Tamsėja žiedpumpuriai, ant žiedų ir lapų matyti tamsios dėmės

Priežastys: Krūmai buvo pertręšti azotu, per aukšta temperatūra, vandeniu apipurkšti žiedai

Ką daryti: Pažeistas augalo dalis iškarpyti ir sudeginti, purkšti vario preparatais


Šaltinis: wikipedia