Categories
Anturis Kambarinės gėlės

ANTURIS (Anthurium) – kambarinė gėlė

Anturis (Anthurium)

Ajerinių (Araceae) šeimos, kilęs iš tropikų Amerikos ir Rytų Indijos. Tai neižengiamų mišku, drėgnų, puveningų vietų, visadžalis, laipiojančiais, šliaužian­čiais arba stačiais stiebais augalas. Gentyje yra labai daug rūšių, iš kurių gra­žiais žiedais pasižymi tik kolumbinis (A. andreanum Lindl.) ir Šerčero (A. Scherzerianum Schoft) anturiai.

Kambariuose geriausiai auga kolumbinis anturis. Jis 60 cm aukščio. Lapai dideli, širdiški, standūs. Požiedlapis (gėlininkų vadinamas žiedu) rožiniai raus­vas, atsilošęs nuo tos pačios spalvos burbuolės. Žydi nuo ankstyvaus pavasario iki vėlyvo rudens.

Kolumbinis anturis mėgsta šilumą, tačiau laikyti prie židinio, radiatoriaus ar ant saulės kepinamos palangės negalima. Nepakenčia nei vandens pertek­liaus, nei perdžiovinimo. Vasaros metu 2-3 kartus per savaitę reikia apipurkšt: drungnu lietaus vandeniu.

Didysis anturis (A. Magnificum Lind.). Kilęs iš Kolumbijos. Lapai ovališki, tamsiai žali, 50-60 cm ilgio, 50 cm pločio, širdišku pamatu, gyslos šviesios, lapkočiai trumpi, apatinė jų pusė šviesiai žalia. Žiedai žalsvi, neryškūs.

Gausiašaknis anturis (A. polyrrhizon C. Koch. et. August.). Lapai pailgai širdiški, ryškiai žali. Žiedai neryškūs, pažiedlapis žalsvas.

Karališkasis anturis (A. regale Lind.). Kilęs iš Peru. Lapai odiški, tamsiai žali, nusvirę, gyslos sidabrinės spalvos; jauni lapai rausvi.

Andrės anturis (A. andreanum Lind.). Jo tėvynė Kolumbija. Tai šiltų ir drėgnų kraštų augalas. Lapai pailgi širdiški, šviesiai žali, 30 cm ilgio, 10-15 cm pločio, odiški, viršūnė labai nusmailėjusi, apatinė pusė šviesiai žalia. Augalas užauga 60-70 cm aukščio. Žiedynkotis ilgas, truputį rausvas, baigiasi žiedynu-burbuole ir spirališkai susuktu pažiedlapiu. Pažiedlapis rausvas, panašus į kalijos, tik labiau atsilošęs, nuo burbuolės ir į viršūnę smarkiai nusmailėjęs, o apatinė pusė blankiai rausva. Augalas žydi 2-2,5 mėnesio, vandenyje išsilaiko 3-5 savaites. Kad užmegztų sėklas, būtina apdulkinti. Sėklos noksta 10 mėnesių.

Sidabrinis anturis (A. crystallinum Lind. et Andre) kilęs iš Kolumbijos Lapai tamsiai žali, viršutinė jų pusė tarytum aksominė, palei gyslas išmargintas sidabriškai baltomis juostelėmis, apatinė pusė šviesiai žalia. Žiedai maži, neryškūs, balti, nedekoratyvūs.

Šercerio anturis (A. scherzerianum Schott.) kilęs iš Gvatemalos, visžalis, daugiametis augalas. Lapai plačiai lancetiški, odiški, tamsiai žali, apatinė pusė truputi šviesesnė. Iš lapų skroteles iškyla žiedynkotis, kurio viršūnėje yra burbuole ir spirališkai susisukęs pažiedlapis. Žiedai raudoni, rausvi, balti. Pasitaiko ir margų pažiedlapių. Pažiedlapių viduryje esanti burbuolė žydėjimo metu sudaro gražią spiralę; burbuolė oranžinė. Vienas žiedas žydi 45 dienas. Nuskinti žiedai vandenyje išsilaiko 15 dienų. Ši rūšis gerai auga tiek šiltnamiuose, tiek kambariuose.

Veislės.

Iga Gold. Keras vidutinio dydžio, gausiai lapuotas. Lapų lakštai siauri, prie pagrindo giliai įkirpti. Žiedyno papėdlapis raudonas, blizgantis, nelygiu paviršiumi. Burbuolė kylanti, balta, su gelsvu galiuku. Žiedkočiai ilgi, ploni, tvirti. Per metus ant vieno augalo būna 10-13 žiedų.

Favorit. Keras stiprus, tamsiai žaliais lapais. Papėdlapis stambus. 23x19cm dydžio, lašišiškai raudonas, blizgantis, lygus, užsibaigiantis smailia, atsikišusia viršūne. Burbuolė iki 15 cm ilgio, šviesiai violetinė, su rožiniu galiuku. Mažai išaugina stiebinių atžalų.

Porzellan. Keras vidutinio aukščio, nedideliais lapais. Papėdlapis baltas, šviesiai rožinio atspalvio. Burbuolė stačia, šviesiai violetinė, su rožiniu galiuku. Per metus ant vieno kero išauga iki 16 žiedynų.

Ellrina. Papėdlapis nelygiu paviršiumi, raudonas, šviesiai lašišinio atspalvio. Burbuolė geltona. Veislė atspari temperatūros svyravimams žiemą.

Anturis žydi nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Nuskinti žiedai ilgai laikosi vandenyje. Vienas augalas išaugina 7-8 žiedus. Anturis pradeda žydėti po trejų metų.

Tinka interjerams puošti su smulkialapiais augalais: gebene, paparčiais.

Persodinto anturio vazono viršų reikia apdėti samanomis ir atsargiai pa­laistyti. Prigijusį ir pradėjusį augti anturį laistyti galima normaliu 20° tempe­ratūros lietaus vandeniu. Negalima anturio laistyti šaltu vandeniu ir laikyti šaltame kambaryje. Gerai auga, esant 10-20° temperatūrai.

Anturis (Anthurium) yra dekoratyvinis kambarinis augalas, taip pat žinomas kaip „meilės gėlė” arba „vieno lapo gėlė”. Jis priklauso Arum šeimai (Araceae) ir yra populiarus dėl savo ryškių, spalvingų gėlių ir ilgų lapų. Anturis gali būti auginamas kaip kambarinis augalas, taip pat tinka išskirtinėms progoms ar dovanoms.

Pagrindinės savybės:

1. **Gėlės:** Anturio gėlės yra įdomios, dažniausiai spalvotos ir ryškios, su spikalais, kurie gali būti įvairių spalvų, įskaitant raudoną, rozinį, oranžinį, geltoną ir balto atspalvius.

2. **Lapai:** Anturio lapai yra blizgantys, tankūs ir dažniausiai susideda iš vieno stambiausio lapo, vadinamo spalvu arba žiedu.

3. **Žydėjimo laikotarpis:** Anturis gali žydėti per visus metus, priklausomai nuo rūšies ir augimo sąlygų.

4. **Auginimo sąlygos:** Jis mėgsta šilumą ir drėgmę. Geriausiai auga šviesoje arba pusiau šešėlioje vietoje. Reikia užtikrinti, kad dirva būtų gerai nusausinta tarp laistymų.

5. **Daugybinimas:** Anturis dauginamas daugiausia sėklomis arba dalinant augalą. Sėkloms pasėti ir jas sėti yra daug sudėtingesnė procedūra, todėl daugelis augintojų dauginasi dalinant augalą.

6. **Teigiamas poveikis oro kokybei:** Anturis yra žinomas kaip vienas iš kambarinių augalų, galinčių gerinti oro kokybę, mažinant tam tikrus nuodingus orų komponentus.

Anturis yra ne tik dekoratyvinis, bet ir naudingas kambarinis augalas. Jis dažnai naudojamas interjeruose dėl savo išskirtinės išvaizdos, o jo spalvingos gėlės suteikia kambariui žavesio. Taip pat svarbu paminėti, kad Anturis gali gana ilgai išlikti žydinčiu ir sveiku, jei pateikiamos tinkamos auginimo sąlygos.


Šaltinis:  wikipedia