Categories
Anturis Kambarinės gėlės

ANTURIO DAUGINIMO BŪDAI

Dauginimas.

Šercerio ir Andre anturius galima sėkmingai dauginti sėklomis. Vegetatyviai Šercerio anturius galima dauginti tiktai kero dalimis, o Andre — auginiais ir stiebo dalimis.

Sėklomis. Iš sėklų išaugę anturiai būna sveikesni, žydi po 4-5 metų. Sėkloms išauginti augalus reikia dirbtinai apdulkinti.

Anturių sėklos sėjamos tik ką surinktos, nes jos po 7-10 d. praranda daigumą. (1 g būna apie 400-500 sėklų). Substratas — perpuvusi lapinė žemė arba samaninės durpės. Jeigu numatoma sėti durpes, prieš tai jas reikia neutralizuoti iki pH 5,8-6,2 ir sulaistyti mineralinių trąšų tirpalu.

Sėklos ant substrato dėžutėje išdėliojamos 1-2 cm atstumu ir žeme neužberiamos, o tiktai šiek tiek prispaudžiamos lentele. Esant temperatūrai 20— 25°C, sudygsta per 8-15 d. Kol sėklos sudygs, substratas turi būti visą laiką drėgnas, bet ne šlapias.

Anturių daigai auga labai lėtai. Kol išauga pirmasis tikrasis lapas, praeina 4-5 savaitės. Tada daigai pikuojami 2-3 cm atstumu tokį patį substratą kaip sėjai. Vėliau, augalams pradėjus liestis, pikuojama dar du kartus — antrą kartą 4-6 cm, trečią — 6-8 cm atstumu. Praėjus 3-4 savaitėms po paskutinio išpikavimo, jauni anturiai palaistomi 0,05-0,1% mineralinių trąšų tirpalu, kuriuo prieš sėją buvo sulaistomas substratas.

Anturiai į lysves sodinami tiktai nuo sėjos praėjus 1,5-2 metams. Per tą laiką juos reikia persodinti kaskart didesnius vazonus dar 2-3 kartus ir kiekvieną kartą silpnesnius išbrokuoti. Iki sodinimo į lysves gali likti tiktai apie pusę iš sėklų išaugusių augalų.

Kero dalimis. Taip dauginami Šercerio anturiai. Iškastas keras dalijamas į keletą dalių taip, kad kiekvienoje būtų po 3-4 lapus ir po vieną pumpurą. Dalyti geriau balandžio—gegužės mėn.

Kiekviena dalis sodinama 10 cm skersmens vazonus. Substratas — viržinės žemės ir susmulkintų samaninių durpių mišinys (2:1). Po 2-3 mėn. augalai gerai įsišaknija ir išaugina naujus pumpurus. Liepos viduryje jie persodinami į 14-15 cm skersmens vazonus. Substratas toks pat kaip ir persodinant pirmąjį kartą. Praėjus 6-8 mėn. nuo kero padalijimo, anturiai pradeda žydėti. Padalinti Šercerio anturiai dažnai prie stiebo pagrindo sudaro pumpurus, kuriuos galima lengvai atskirti ir įšaknyti.

Stiebo dalimis ir atžalomis. Andre anturiai, skirtingai nuo Šercerio, turi storą, lėtai augantį stiebą, kurį galima panaudoti dauginimui. šiam tikslui stiebas viršutinėje dalyje dviem trečdaliais jo storio įpjaunamas, apjuosiamas skylėta polietileno juostele, o tarp stiebo ir polietileno juostelės pridedama samanų. Jos visą laiką turi būti drėgnos. Neilgai trukus prie pjūvio susidaro orinės šaknys.

Tada apatinė stiebo dalis supjaustoma 3-4 cm dydžio gabalėliais taip, kad kiekvienas jų turėtų po lapą ir šaknų užuomazgas. Sodinama dėžutėse smėlį, durpes ar perlitą. Esant 22°C šilumos, Įsišaknija per 3 savaites. Vos tik pradėjus augti lapams, auginius reikia po vieną sodinti į vazonus.

Stiebo atžalų augimui stimuliuoti nupjaunama motininio stiebo viršūnė su 3 lapais ir įšaknijama. Ant beviršūnio stiebo iš miegančiųjų pumpurų pradeda augti atžalos, kurias galima įšaknyti.


Šaltinis: wikipedia