Astrantija, ne tik turi unikalius žiedus, bet ir yra viena iš nedaugelio skintų gėlių, kurios puikiai auga pavėsyje.

Astrantija (Astrantia) – turi unikalius žiedus

2023-05-26

Vėlyvą pavasarį ir vasaros pradžioje galite pamatyti augalą, kurio žiedai beveik primena žnyples.

Šie žiedai taip pat lyginami su žvaigždėmis ir net fejerverkais, nes jų žiedynai glaudžiai sukrauti į žiedlapius panašiomis pažiedėmis.

Astrantija, ne tik turi unikalius žiedus, bet ir yra viena iš nedaugelio skintų gėlių, kurios puikiai auga pavėsyje. Todėl šis nuostabus augalas puikiai tinka tiems, kurių kraštovaizdis negauna daug saulės, bet kurie vis tiek norėtų, kad jų sodas būtų spalvingas.

Astrantija puikiai tinka tiek pavėsyje esančių sodo lysvių viduryje, tiek gale, tiek ir pasieniuose. Dėl savo įpročio augti visiškai vertikaliai, ją galima lengvai derinti su pavėsyje augančiais sodo augalais, pavyzdžiui, daugiamečiais augalais.

Kadangi tai miško daugiametis augalas, geriausiai jis augs iš dalies pavėsingose vietose. Be to, Astrantija mėgsta nuolatinį drėgmės tiekimą, todėl juos galima auginti šalia vandens sodų, upelių ar bet kurių kitų kraštovaizdžio vietų, kuriose paprastai būna drėgna, net ir šalia nesandaraus vandens čiaupo. Šiems ištvermingiems augalams nereikia nieko ruošti žiemojimui. Pavasarį jie sugrįš visu pajėgumu ir žydės.

Astrantija, ne tik turi unikalius žiedus, bet ir yra viena iš nedaugelio skintų gėlių, kurios puikiai auga pavėsyje.

Kiek ir kokios šviesos reikia astrantijai?

Daugiametė Astrantija mėgsta šiek tiek pavėsio, todėl pasirūpinkite, kad visą dieną būtų filtruotame šešėlyje arba tik rytinėje saulėje, o karščiausią popietės dalį - šešėlyje. Jei gyvenate klimato zonoje, kurioje vasaros vėsesnės (ne aukštesnės nei 24 laipsniai), Astrantija gali augti ir saulėtoje vietoje.

Kaip tinkamiausia laistyti astrantiją?

Astrantija reikia reguliariai laistyti, ypač kai karšta ir sausa. Ji gali gerai augti nuolat drėgnoje dirvoje, kurioje kitos daugiametės gėlės gali patirti šaknų puvinį. Šis daugiametis augalas nepakenčia sausros laikotarpių, todėl jei vasaros mėnesiais jis negaus pakankamai drėgmės, galite sulaukti mažiau žiedų ir trapios rudos lapijos.

Kiek kartu reikia tręšti astrantijas?

Kad augalas augtų kuo geriau, Astrantija reikėtų tręšti vieną ar du kartus per metus. Taip pat reikėtų mulčiuoti, kad būtų palaikoma žemesnė dirvos temperatūra, kuri padeda išlaikyti vėsesnę dirvos temperatūrą, o taip pat gali padėti išnaikinti piktžoles. Be to, organinis mulčias, pavyzdžiui, kompostas, pušų spygliai ar smulkinta mediena, laikui bėgant suyra ir pagerina dirvožemio kokybę.

Kaip dauginamos astrantijos?

Šie augalai dauginami dalijant arba auginant iš sėklų. Dalyti augalą nesudėtinga ir geriausia tai daryti pavasarį (galima ir ankstyvą rudenį, jei matote didelius augalus, kuriuos reikia atskirti). Naudodami kastuvą, iškaskite subrendusią kekę. Padalykite kekę paėmę kastuvą ir perpjovę ją per pusę. Kartais taip pat galite atsargiai atskirti gabalėlį rankomis. Persodinkite abi dalis į norimą tinkamą vietą ir palaistykite.

Kaip geriausia persodinti astrantiją?

Nors paprastai tai yra daugiametis augalas, galite mėgautis Astrantija kaip vienmečiu, jei augalą auginsite dideliame inde su drenažo skylutėmis ir drenažine plokštele. Taip galėsite iš arti gėrėtis unikaliais, sudėtingais žiedais (būtinai pastatykite jį pavėsingoje terasos ar kiemo vietoje). Sodindami į vazonus, naudokite profesionalią vazoninę žemę ir pasirūpinkite, kad vainikas būtų prie dirvos paviršiaus arba šiek tiek virš jo. Pasodinę į vazoną, augalą iš karto palaistykite ir apsvarstykite galimybę naudoti plataus veikimo spektro fungicidą, kad išvengtumėte vainiko ir šaknų puvinio. Jei matote, kad vazoniniai augalai tampa per dideli šiuo metu esančiam indui, tiesiog persodinkite juos į didesnį indą.

Kaip priversti žydėti Astrantija?

Šis augalas kasmet žydi vėlyvą pavasarį, paprastai nuo gegužės iki vasaros pradžios, tačiau, kaip minėta anksčiau, žydėjimo sezoną galima pailginti nupjaunant arba nukerpant nužydėjusius žiedus. Nuplėšdami tuos žiedus, kurie jau baigia žydėti, taip pat išsaugosite tvarkingą ir prižiūrėtą sodą. Pasirūpinkite, kad dirva būtų laistoma ir neperdžiūtų, kitaip žiedai bus ne tokie gausūs. Augalui baigus žydėti ir pasibaigus vasarai, ankstyvą rudenį nukirpkite jį iki poros centimetrų aukščio - taip paruošite augalą kitam žydėjimo sezonui.

Kokia tinkamiausia dirva astrantijoms?

Astrantija gerai auga drėgnoje ir gerai nusausintoje, taip pat organinių medžiagų turtingoje dirvoje. Jei jūsų žemėje yra lipnaus molio ar smėlio, dėl kurių dirva gali greičiau išdžiūti, prieš sodindami apsvarstykite galimybę įberti nemažai organinių medžiagų. Kiekvieną rudenį taip pat galite pridėti porą centimetrų komposto.

Ar reikalinga didesnė drėgmė astrantijai?

Jei gyvenate karštesniame klimate, apsvarstykite galimybę ant dirvos paskleisti 5-8 cm mulčio sluoksnį, kad ji ilgiau išliktų drėgna. Mažiau drėgmės bus prarandama dėl garavimo, o tai reiškia, kad ji liks jūsų augalui. 

Kaip tinkama genėti astrantiją?

Šiems augalams nereikės daug genėti, tačiau galite prailginti Astrantija gėlės žydėjimo sezoną pašalindami senus, išblukusius žiedus. Šis procesas, vadinamas "deadheading", gali padėti augalams žydėti net iki liepos mėnesio. Vėlyvą rudenį arba žiemos pradžioje galite genėti iki poros centimetrų aukščio (apie tai, kad laikas genėti, sužinosite, kai šaltis nušaldys lapus), o ankstyvą pavasarį, augalui vėl pradėjus augti, stiebus galite patrumpinti iki kelių centimetrų aukščio.

Kaip užauginti Astrantija iš sėklų?

Norint kad sudygtu Astrantija sėklas reikia šaltai stratifikuoti - suvynioti į drėgną popierinį rankšluostį, įdėti į sandarų indą ir 4-6 savaitėms padėti į šaldytuvą. Jei pageidaujate, galite rinkti sėklas iš kai kurių žydinčių gėlių, joms pražydus. Tada anksti pavasarį arba rudenį pasodinkite jas į žemę arba į indą su žemėmis ir vandeniu. Jei jas pasodinsite ankstyvą rudenį, tikėkitės, kad kitą pavasarį jos augs ir žydės.

Kokios ligos ir kenkėjai puola astrantiją?

Astrantija neturi daug problemų su kenkėjais ar ligomis. Galite pastebėti, kad šliužai mėgsta graužti ir apsigyventi ant lapų. Ant lapų taip pat gali prisitvirtinti amarai ir lapų kenkėjai. Augalas gali susirgti grybeline liga, vadinamąja miltlige, kuri ant lapų atrodo kaip dulkėti balti ar pilki milteliai. Pašalinkite pažeistus lapus ir panaudokite fungicidą, pavyzdžiui, neemo aliejų.