

2023-06-05
Įspūdinga lapija, aukšti kvapnių žiedų spygliai ir paprasta priežiūra, todėl nenuostabu, kad blakėžudę mėgsta ir pradedantieji, ir patyrę sodininkai. Jei pradedate sodininkauti arba tiesiog ieškote naujo augalo savo kolekcijai papildyti, šis pradedančiųjų vadovas jums puikiai tiks. Apžvelgsime Blakėžudės auginimo ir priežiūros pagrindus, įskaitant tai, kaip pasirinkti tinkamą dirvožemį, saulės šviesą ir laistymo reikalavimus. Sužinosite apie skirtingas Blakėžudės veisles, kaip jas dauginti ir kaip spręsti dažniausiai pasitaikančias problemas. Taigi, pradėkime ir sužinokite, kaip galite auginti ir prižiūrėti šį gražų augalą savo sode!
Blakėžudė yra gražus ir unikalus augalas, kurį lengva auginti ir prižiūrėti, todėl jis yra puikus pasirinkimas pradedantiesiems. Jis priklauso Ranunculaceae šeimai ir yra kilęs iš Šiaurės Amerikos, Europos ir Azijos. Augalas garsėja aukštais baltų arba rausvai baltų žiedų kuokštais, kurie žydi vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje, todėl yra populiarus pasirinkimas rudeniniams sodams. Augalo lapai taip pat gana patrauklūs - dideli, tamsiai žali, giliai skiautėti ir dantyti lapai. Blakėžudė puikiai tinka bet kokiam sodui, nes gražiai kontrastuoja su kitais augalais, ypač kai sodinama grupėmis arba kaip fonas žemesniems augalams. Šiame vadove pradedantiesiems aptarsime, kaip auginti ir prižiūrėti blakėžudę, įskaitant sodinimo, laistymo, tręšimo ir genėjimo patarimus, kad jūsų augalas gerai augtų ir sukurtų nuostabų vaizdą jūsų sode.
Yra keletas Blakėžudės veislių, kurių kiekviena pasižymi unikaliomis savybėmis. Populiariausios veislės: Blakėžudė racemosa, kurios lapai tamsiai violetiniai ir juodi, o žiedai aukšti, balti;
Blakėžudė simplex, kurios lapai žali, o žiedai balti arba rausvai balti;
Blakėžudė japonica, kurios lapai dideli, giliai skiautėti, o žiedai balti arba šviesiai rožiniai.
Rinkdamiesi blakėžudės veislę sodui, atsižvelkite į augalo augimo pobūdį, žiedų spalvą ir bendrą išvaizdą. Kai kurios veislės yra kompaktiškesnės ir geriau tinka mažesniems sodams, o kitos gali užaugti gana didelės ir daryti įspūdingą įspūdį didesniuose kraštovaizdžiuose.
Nepriklausomai nuo to, kokią veislę pasirinksite, Blakėžudė yra mažai priežiūros reikalaujantis augalas, kurį lengva auginti ir prižiūrėti. Šiek tiek dėmesio ir rūpesčio, šio nuostabaus augalo grožiu savo sode galėsite džiaugtis daugelį metų.
Blakėžudė yra gražus daugiametis augalas, kurį palyginti lengva auginti ir prižiūrėti. Tačiau norint užtikrinti, kad jūsų augalas augtų ir vešėtų, svarbu suprasti jo augimo reikalavimus.
Pirma, blakėžudė mėgsta augti daliniame pavėsyje, nors, esant pakankamai drėgmės, gali pakęsti ir saulę. Svarbu užtikrinti, kad augalas būtų apsaugotas nuo kaitrios popietės saulės, kuri gali nudeginti lapus ir augalas nuvysti.
Antra, dirvožemis turi būti gerai drenuojamas ir jame turi būti daug organinių medžiagų. Blakėžudė mėgsta šiek tiek rūgščią dirvą, kurios pH yra nuo 5,5 iki 6,5. Jei jūsų dirva sunki ir molinga, įberkite šiek tiek smėlio arba perlito, kad pagerintumėte drenažą.
Trečia, Blakėžudei reikia nuolatinės drėgmės, kad augtų ir vešėtų. Nors ji nemėgsta būti užlieta vandeniu, tačiau taip pat nemėgsta sausros. Svarbu, kad dirva būtų drėgna, bet ne permirkus, ypač karštu ir sausu oru.
Galiausiai, Blakėžudė yra palyginti mažai priežiūros reikalaujantis augalas. Pavasarį jį galite tręšti lėtai išsiskiriančiomis trąšomis, tačiau tai nėra griežtai būtina.
Nužydėjusių žiedų nukirpimas paskatins augalą išauginti daugiau žiedų, o kas kelerius metus augalą galite dalyti, kad jis neperaugtų ir paskatintų naują augimą.
Suprasdami Blakėžudės augimo reikalavimus, galite užtikrinti, kad jūsų augalas augs ir klestės, ilgus metus džiugindamas jus gražiais žiedais ir vešlia lapija.
Pasodinti Blakėžudę nėra sudėtinga, tačiau reikia nepamiršti kelių dalykų, kurie užtikrins, kad ji jūsų sode klestėtų. Pirma, pasirinkite vietą, kuri būtų iš dalies pavėsyje arba gautų filtruotą saulės šviesą. Šie augalai blogai pakenčia pilną saulę, o per karščius gali nuvysti.
Tada paruoškite dirvą, į ją įmaišydami komposto arba organinių medžiagų, kad ją praturtintumėte. Blakėžudė mėgsta gerai drenuojamą, drėgną, bet nepermirkusią dirvą. Jei dirva sunki, į ją įberkite šiek tiek smėlio arba perlito, kad pagerintumėte drenažą.
Sodindami iškaskite duobutę, dvigubai didesnę nei šaknų kamuolys, ir atsargiai įdėkite augalą į duobutę. Užpilkite žemėmis ir švelniai prispauskite, kad neliktų oro kišenių. Kruopščiai palaistykite, kad augalas lengviau įsitvirtintų.
Sodinant Blakėžudę svarbu išlaikyti atstumus tarp augalų. Šie augalai gali užaugti iki 1,8 m aukščio, todėl būtinai palikite tarp jų bent 90 cm atstumą, kad jie galėtų augti. Jei sodinate kelis augalus, taip pat palikite tarp jų bent 90 cm atstumus.
Taip pat svarbu mulčiuoti aplink augalo pagrindą, kad būtų lengviau sulaikyti drėgmę ir išnaikinti piktžoles. Naudokite 5-8 cm sluoksnį organinio mulčio, pavyzdžiui, smulkintų lapų ar žievės drožlių, stengdamiesi, kad jis nesusidarytų prie stiebo.
Turint omenyje šiuos sodinimo patarimus, jūsų blakėžudė turėtų greitai įsišaknyti ir pradėti klestėti jūsų sode.
Blakėžudė yra gražus ir ištvermingas augalas, kurį lengva prižiūrėti, kai tik jis įsitvirtina. Augalas gerai auga drėgnoje, gerai drenuotoje dirvoje ir daliniame arba visiškame pavėsyje. Sodindami įsitikinkite, kad augalui užtenka vietos augti ir išvystyti stiprią šaknų sistemą. Mulčiavimas aplink augalo pagrindą padės išlaikyti drėgmę ir reguliuoti dirvos temperatūrą.
Svarbu reguliariai laistyti, ypač sausringais laikotarpiais, tačiau neperlaistykite, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Geriausia taisyklė - kartą per savaitę giliai palaistyti, kad dirvožemis būtų drėgnas, bet ne permirkęs.
Augalo tręšti nebūtina, tačiau pavasarį galima tręšti lėtai išsiskiriančiomis trąšomis. Nužydėjusių žiedų nuėmimas paskatins augalą išauginti daugiau žiedų ir prailgins žydėjimo laikotarpį.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad Blakėžudė gali būti nuodinga, jei patenka į organizmą, todėl svarbu ją saugoti nuo naminių gyvūnų ir mažų vaikų.
Šiek tiek rūpesčio ir dėmesio, Blakėžudė apdovanos jus gražiais, kvapniais žiedais ir vešlia lapija metai iš metų.
Blakėžudės tręšimas yra svarbus jos priežiūros rutinos aspektas. Šie augalai klesti maistingųjų medžiagų turtingame dirvožemyje, todėl svarbu juos reguliariai tręšti, kad jie turėtų augimui ir klestėjimui reikalingų maistingųjų medžiagų.
Geriausias laikas tręšti savo blakėžudę yra vegetacijos laikotarpiu, kuris paprastai trunka nuo pavasario iki vasaros. Galite naudoti lėtai išsiskiriančias trąšas arba skystas trąšas, specialiai sukurtas šešėlyje augantiems augalams.
Tręšiant trąšomis svarbu atidžiai laikytis ant produkto pateiktų instrukcijų, kad tręšdami nepertręštumėte, nes tai gali nudeginti augalo šaknis. Paprastai vegetacijos sezono metu turėtumėte stengtis tręšti Blakėžudę kas 4-6 savaites.
Be trąšų, dirvožemį taip pat galite papildyti organinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, kompostu ar mėšlu, kad pagerintumėte jame esančių maistinių medžiagų kiekį. Tai ypač svarbu, jei turite prastos kokybės dirvožemį, kuriame trūksta augalų augimui būtinų maistinių medžiagų.
Apskritai, tręšimas Blakėžudė yra paprastas ir veiksmingas būdas skatinti sveiką augimą ir užtikrinti, kad jūsų augalas klestėtų ilgus metus.
Blakėžudės genėjimas yra labai svarbus žingsnis siekiant skatinti augalo sveikatą ir ilgaamžiškumą. Geriausias laikas genėti blakėžudę yra vėlyvas ruduo arba ankstyvas pavasaris, kai augalas yra ramybės būsenoje. Taip galėsite pašalinti nuvytusią ar pažeistą lapiją ir suformuoti augalą, kad ateinančiu sezonu jis augtų naujas.
Genėdami būtinai naudokite švarias ir aštrias žirkles, kad augalas nebūtų pažeistas. Nukirpkite stiebus iki pat augalo pagrindo, pašalinkite nudžiūvusią ar pažeistą lapiją. Taip pat galite pašalinti susikertančius ar netinkama kryptimi augančius stiebus, kad augalas atrodytų vienodesnis.
Svarbu, kad Blakėžudė nebūtų per daug genima, nes tai gali stabdyti jos augimą. Kasmet pašalinkite ne daugiau kaip trečdalį augalo lapų. Tai leis augalui atsigauti ir kitą sezoną ataugti stipresniam.
Jei turite subrendusią blakėžudę, genėjimo metu galite apsvarstyti galimybę augalą padalyti. Tai reiškia, kad augalas iškasamas ir padalijamas į mažesnes dalis, kurių kiekviena turi savo šaknų sistemą. Taip ne tik skatinamas geresnis augimas, bet ir sudaromos sąlygos dauginti augalą ir kurti naujus Blakėžudės egzempliorius, kuriais galėsite dalytis su draugais ir šeimos nariais.
Tinkamai genint, jūsų Blakėžudė išliks sveika ir gyvybinga, ilgus metus puošdama jūsų sodą.
Kaip ir bet kuris kitas augalas, Blakėžudė yra jautri tam tikriems kenkėjams ir ligoms, kurie gali trukdyti jos augimui ir sveikatai. Tačiau tinkamai prižiūrint ir laiku imantis veiksmų, šias problemas galima veiksmingai valdyti.
Vienas iš dažniausiai Blakėžudei kenkiančių kenkėjų yra amarai. Šie maži, kriaušės formos vabzdžiai siurbia sultis iš lapų, todėl jie susisuka ir deformuojasi. Norėdami kovoti su amarais, galite augalą nupurkšti vandens ir indų ploviklio arba neemo aliejaus mišiniu. Berniukai ir laumžirgiai taip pat yra natūralūs amarų grobuonys, todėl jų populiaciją galima kontroliuoti sode.
Kitas kenkėjas, galintis pulti blakėžudę, yra voratinklinė erkė. Šie maži kenkėjai minta augalo sultimis, todėl lapai pagelsta ir paruduoja. Norėdami kovoti su voratinklinėmis erkėmis, galite augalą nupurkšti vandens ir insekticidinio muilo arba neemo aliejaus mišiniu.
Blakėžudę taip pat gali pažeisti grybinės ligos, pavyzdžiui, miltligė ir lapų dėmėtligė. Miltligė pasireiškia kaip baltas miltuotas sluoksnis ant lapų, o dėl lapų dėmėtligės ant lapų atsiranda apskritos rudos dėmės. Norėdami kovoti su šiomis ligomis, galite augalą purkšti fungicidais arba pašalinti pažeistus lapus ir juos sunaikinti.
Be šių įprastų kenkėjų ir ligų, Blakėžudę taip pat gali pažeisti šliužai, sraigės ir šaknų puviniai. Reguliari apžiūra ir priežiūra, pavyzdžiui, nudžiūvusių lapų šalinimas ir tinkamo drenažo užtikrinimas, gali padėti išvengti šių problemų.
Būdami budrūs ir imdamiesi skubių veiksmų, galite išlaikyti savo Blakėžudę sveiką ir klestinčią ilgus metus.
Blakėžudės dauginimas nėra sudėtinga užduotis, ją galima atlikti atlikus kelis paprastus veiksmus. Geriausias laikas dauginti Blakėžudę yra pavasarį arba rudenį, kai augalas yra ramybės būsenoje. Blakėžudę galima dauginti dviem būdais: dalijant arba sėklomis.
Blakėžudės dalijimas yra paprasčiausias ir labiausiai paplitęs augalo dauginimo būdas. Tam augalą iškaskite ir atskirkite šakniastiebius į mažesnes dalis, įsitikinkite, kad kiekvienoje dalyje yra mažiausiai du pumpurai arba augimo taškai. Kiekvieną dalį persodinkite į iš anksto paruoštą lysvę su gerai drenuojančia dirva. Kruopščiai ir reguliariai laistykite naujai pasodintas dalis, kol jos įsitvirtins.
Blakėžudės dauginimas sėklomis yra šiek tiek sudėtingesnis, tačiau taip pat gali būti naudingas. Sėklas rinkite rudenį, kai augalas baigia žydėti ir sėklalizdžiai išdžiūsta. Pasodinkite sėklas į sėklų lėkštelę arba vazonėlį, pripildytą drėgno dirvožemio mišinio. Padėkliuką ar vazonėlį uždenkite plastikiniu maišeliu, kad palaikytumėte drėgmę, ir pastatykite šiltoje ir šviesioje vietoje, į kurią nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai. Dirvą laikykite drėgną, bet nepermirkusią, kol sėklos sudygs (tai gali užtrukti kelias savaites).
Apibendrinant galima pasakyti, kad Blakėžudės dauginimas yra paprastas ir naudingas procesas, kurį galima atlikti dalijant arba sėklomis. Laikydamiesi šių paprastų veiksmų, galite lengvai išplėsti savo Blakėžudės kolekciją ir džiaugtis nuostabiais jos žiedais daugelį metų.
Apibendrinant, Blakėžudės auginimas ir priežiūra yra smagi ir naudinga patirtis, kuria gali mėgautis kiekvienas. Šie augalai ne tik gražūs, bet ir turi turtingą medicininio naudojimo istoriją. Laikydamiesi šiame vadove pateiktų patarimų, turėtumėte sėkmingai auginti Blakėžudę savo sode ar konteineryje, nepriklausomai nuo savo patirties lygio.
Nepamirškite pasirinkti tinkamos vietos su gerai drenuojančia dirva ir daliniu pavėsiu bei reguliariai laistyti augalus. Tręšimas ir genėjimas gali padėti skatinti sveiką augimą ir užkirsti kelią ligoms. Blakėžudė yra puikus pasirinkimas, nesvarbu, ar norite savo sodą praturtinti spalvomis, ar pasinaudoti augalo gydomosiomis savybėmis.
Nebijokite eksperimentuoti su skirtingomis veislėmis ir prieš naudodami augalą gydymo tikslais visada būtinai ištirkite galimą šalutinį poveikį. Pasitelkę šiek tiek kantrybės ir priežiūros, Blakėžudės grožiu ir nauda galėsite džiaugtis daugelį metų. Sėkmingo sodinimo!