Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Budlėja drugelių medis

Budlėja (lot. Buddleia) drugelių medis daugiametė gėlė

Budlėja drugelių medis

2023-03-31

Budlėja (lot. Buddleia) - tai lapuočių krūmas, augantis šiltesnio klimato zonose, tačiau gali augti ir šaltesniuose regionuose. Jis pasižymi stambiais lapais ir įspūdingais žiedų žiedais, kurie vilioja apdulkintojus. Budlėja yra palyginti mažai priežiūros reikalaujantis augalas, tačiau kai kuriuose regionuose jis laikomas kenksminga piktžole, nes labai lengvai savaime pasisėja.


Budlėja populiarumas nestebina, nes jie gražūs, lengvai auginami ir reikalauja minimalios priežiūros. Be to, jie atsparūs didelėms audroms, atšiauriai aplinkai, vabzdžių kenkėjams, sausrai ir stresui. Jie gerai auga saulėje ir gerai drenuotoje dirvoje.

Šaltesnio klimato šalyse budlėja žiemą dažnai nužydi iki pat žemės ir laikomas kaip daugiametis žolinis augalas. Tačiau šilto klimato šalyse juos galima genėti tokiu pat būdu, kad jie būtų kontroliuojami ir skatintų geresnį žydėjimą. Svarbu žinoti, kad šis augalas linkęs agresyviai plisti savaiminiu būdu, todėl, pašalinus panaudotas žiedų kekes, kol jos dar nespėjo išbarstyti sėklų, bus lengviau kontroliuoti augalą.
Budlėja (lot. Buddleia) drugelių medis daugiametė gėlė

Budlėjos auginimas vasarą

Norėdami auginti budlėjas, vasarą nuo sveikos šakos viršūnės nupjaukite 4-6 cm ilgio segmentą, iškart po sveiku pumpuru. Pašalinkite lapus nuo apatinio trečdalio pjūvio. Per tris-šešias savaites turėtų išaugti šaknys (lengvai patraukite stiebą; jei jaučiate pasipriešinimą, vadinasi, šaknys yra). Tuo metu pjūvį galite persodinti į didesnį indą arba persodinti į sodą. Augalą įdėkite į plastikinį maišelį, kad išlaikytų drėgmę, ir pastatykite vazoną šviesioje vietoje, bet ne tiesioginiuose saulės spinduliuose. Pamerkite augalą į įsišaknijimo hormono miltelius ir pasodinkite į nedidelį vazonėlį su durpių samanų ir perlito mišiniu. Drėkinkite vazonėlių mišinį.

Budlėjos auginimas vazone

Jei budlėjas auginate vazone, geriausia naudoti didelį vazoną, kurio gylis būtų bent du kartus didesnis nei šaknų gylis. Pripildykite vazoną standartinio vazonų mišinio, sumaišyto su šiek tiek komposto. Labiau tikėtina, kad sodinsite pirktas vienos iš dabar prieinamų sterilių veislių sėklas. Tokiu atveju sėklas sėjant tiesiogiai į norimą vietą, jos sudygs ir sudygs per kelias dienas, o pirmojo vegetacijos sezono pabaigoje augalai bus visiškai subrendę.

Budlėjos pražydinimas

Norint paskatinti budlėjos krūmą žydėti, svarbu sudaryti jam vidutiniškai geras augimo sąlygas, įskaitant daug saulės ir drėgną, bet gerai drenuojančią dirvą. Jei augalas nežydi, tai greičiausiai dėl vienos iš šių sąlygų trūkumo.

Pavėsis ar saulėje?

Budlėja krūmas mėgsta saulę, kurioje kasdien praleidžia ne mažiau kaip šešias valandas, o auginamas pavėsyje bus ne toks tvirtas ir retesnis.

Kokia žemė/dirva reikalinga budlėjai?

Dirvožemis yra esminė augalų augimo sudedamoji dalis ir gali būti įvairiomis sąlygomis. Jis gali būti gerai drenuotas arba mažai drėgnas, jo pH gali būti rūgštus arba neutralus. Dauguma augalų gerai auga vidutinio pH dirvožemyje.

Kiek ir kada laistyti budlėją?

Vanduo yra svarbus šio augalo augimo veiksnys. Jis teikia pirmenybę vidutinio drėgnumo aplinkai ir nesijaučia gerai nei viename iš kraštutinumų (sausoje arba drėgnoje aplinkoje). Šį augalą reikėtų laistyti apie kartą per savaitę.

Kokia reikalinga budlėjai temperatūra?

Budlėja krūmas gerai auga vietovėse, kuriose vyrauja tam tikra temperatūra (15-28 laipsnių) ir drėgmė. Tačiau vietovėse, kuriose žiemos šaltesnės, krūmas nudžius iki pat žemės.

Kiek budlėjai reikia trąšų?

Šiam augalui per daug nereikia trąšų, tačiau kiekvieną pavasarį ant šaknų zonos paskleistas plonas komposto sluoksnis bus visada naudingas.

Budlėjos genėjimas

Paprastai rekomenduojama netrukus po žydėjimo šalinti budlėjos žiedų viršūnėles, kad būtų skatinamas tolesnis žydėjimas ir mažinama savaiminio apsikrėtimo tikimybė. Šis augalas greitai auga, todėl kiekvieną pavasarį jį genint iki žemės lygio galima paskatinti intensyvų augimą ir gausų žydėjimą. Tai dažnai pravartu daryti net ir šiltesniuose regionuose, kur augalas auga kaip visžalis krūmas.

Budlėjos dauginimas

Jei norite dauginti budlėja, geriausia rinkti sėklų galvutes, nes taip gausite daug sėklų, kurias galėsite persodinti. Tačiau jei savo sodui išmintingai pasirinkote sterilų, sėklų neturintį budlėjos, jo dauginti sėklomis nebus įmanoma. Šaknijimas ir šakojimasis yra geriausias būdas dauginti.

Budlėjos ligos ir kenkėjai

Didelių problemų dėl kenkėjų ar ligų budlėjos krūmas neturi, nors tam tikruose regionuose gali būti problema dėl voratinklinių erkių ir nematodų.
Voratinklinės erkės yra įprasti augalų kenkėjai, dėl kurių ant lapų atsiranda mažų dėmelių. Laikui bėgant lapai gali tapti pilki arba bronziniai, taip pat gali atsirasti šilkinių tinklų. Palikus ramybėje, voratinklines erkes dažnai suvaldo plėšrieji vabzdžiai. Tačiau prireikus joms kontroliuoti galima naudoti sodininkystės aliejus arba piretrino pagrindo insekticidus. Turėkite omenyje, kad šie chemikalai gali sunaikinti ir naudingus vabzdžius.
Nematodai sukelia lapų pageltimą ir dėmėtumą, nuo kurių veiksmingo gydymo nėra. Pažeistus augalus reikia pašalinti ir sunaikinti.

Voratinklinė erkė ant Budlėjos ligos ir kenkėjai Voratinklinė erkė ant Budlėjos lapo
Budlėjos lapas Užkrėstas budlėjos lapas

Dažniausiai pasitaikančios problemos su budlėja

Dažniausiai pasitaikančios problemos, su kuriomis susiduria budlėja, yra agresyvus polinkis plisti, poreikis augti aukštoje temperatūroje ir pažeidžiamumas dėl kenkėjų.

Ką daryti, kad budlėja neplistų

Norėdami užkirsti kelią augalo plitimui, galite reguliariai nupjauti žiedų galvutes, kol jos neišdžiūvo ir neišleido sėklų, vegetacijos sezono pabaigoje nupjauti visus stiebus ir atsargiai pašalinti pastebėtus savavališkus daigus.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Buddleja