Cheminės medžiagos, skirtos kovai prieš gėlių ligas

2022-08-22

Vario grupės junginiai

Bordo skystis.

Gaminamas iš vario sulfato ir kalkių. Dažniausiai jis naudojamas 1 koncentracijos. Dešimčiai litrų minkšto vandens imama 100 g vario sulfato ir 75 g negesintų arba 150-200 g gesintų šlapių kalkių. Atskiruose induose (po 5 litrus kiekviename) ištirpinamas vario sulfatas ir praskiedžiamos kalkės. Po to mėlynojo akmenėlio tirpalas lengva srovele pilamas 1 kalkių pieną ir nuolat maišoma. Patikrinama gauto žydrai melsvo skysčio reakcija. Ji turi būti silpnai šarminė. Jeigu mėlynas lakmuso popierėlis paraudonuoja arba panardintas švarus peilis ar vinis pasidengia variu, atrodo lyg ir apsinešusi rūdimis, vadinasi, mišinio koncentracija rūgšti, reikia pridėti kalkių. Skysčio dalelių nusėdimui sulėtinti ir jo lipnumui padidinti pridedama 10 g nugriebto pieno, cukraus arba silikatinių klijų. Ankstyvam arba vėlyvam purkštimui (kai augalai būna be lapų) Bordo skystis gali būti naudojamas 2-6% koncentracijos. Bordo skystis turi būti ruošiamas mediniuose, emaliuotuose arba stikliniuose induose.

Burgundijos skystis.

Gaminamas panašiai kaip ir Bordo skystis, tik vietoj kalkių dedama soda. Burgundijos skystis daugiausia naudojamas 0,5% koncentracijos, nes jis greičiau apdegina lapus. Dešimčiai litrų vandens imama 50 g vario sulfato ir 60 g kristalinės arba 23 g kalcinuotos (bevandenės) sodos. Gerai paruoštas skystis yra silpnai šarminės reakcijos. Nusėdimui sulėtinti ir lipnumui padidinti pridedama tų pačių medžiagų, kaip ir į Bordo skystį.

Vario oksichloridas — šviesūs, pilkšvai žali milteliai, naudojami vietoj Bordo skysčio. Augalams purkšti skirtame preparate vario oksichlorido yra 50%, augalams dulkinti — 30%. Purkštimui ruošiamos 0,5-0,7% koncentracijos preparato suspensijos. Vario sulfato ir žaliojo muilo mišinys. Dešimčiai litrų minkšto vandens imama 20 g vario sulfato ir 200 g žaliojo muilo. Mažame vandens kiekyje ištirpinamas vario sulfatas, o likusiame — žaliasis muilas. Po to vario sulfato tirpalas lengva srovele pilamas i žaliojo muilo tirpalą ir nuolat maišoma. Šis mišinys naudojamas kovai su miltlige ir kitomis ligomis. Priklausomai nuo ligos pobūdžio tirpalo koncentracija didinama, net dvigubinama.