Categories
Kambarinės gėlės

Paprastasis cikas (Cycas revoluta) – kambarinis augalas

Paprastasis cikas (Cycas revoluta) - Nepaisant bendrinio pavadinimo, cikas nėra tikra palmė.

Paprastasis cikas (Cycas revoluta) – kambarinis augalas

2023-04-10

Paprastasis cikas (Cycas revoluta) - Nepaisant bendrinio pavadinimo, cikas nėra tikra palmė.

Tai senovinių atogrąžų ir subtropikų augalų grupė, paprastai auganti iš nešakoto kamieno. Paprastasis cikas yra kilęs iš šiltųjų Japonijos ir pietų Kinijos vietovių.

Vėsesnio klimato šalyse jos dažnai auginamos kaip kambariniai augalai. Jas taip pat galima sodinti ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį sode. Šie augalai auga labai lėtai, per metus priauga vos kelis centimetrus. Kasmet jie gali išauginti tik po vieną naują lają. 

Plunksnas primenantys lapai išauga simetrišku žiedu. Paprastai jie užauga didesni pasodinti į žemę, palyginti su pasodintais vazonuose. Po kelerių metų jie gali pasiekti 60-90 cm aukštį. Iki maksimalaus 3 m aukščio gali užtrukti net 50 metų. Augalas toksiškas žmonėms ir naminiams gyvūnams.

Paprastasis cikas (Cycas revoluta) - Nepaisant bendrinio pavadinimo, cikas nėra tikra palmė.

Šviesos poreikis cikui

Paprastasis cikas mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą. Jų negalima statyti tiesioginiuose saulės spinduliuose, nes jie gali nudeginti ir pažeisti lapus. Jei auginamos patalpoje, jas reikėtų statyti šviesiame rytų, vakarų arba pietų krypties lange. Esant šiltam orui, jas galima perkelti į lauką, jei jos yra apšviestos saulės šviesos.

Dirvožemio reikalavimai cikams

Dirvožemio reikalavimai cikams nėra labai specifiniai, jei tik yra geras drenažas. Ideali dirva būtų smėlinga, joje būtų šiek tiek daug organinių medžiagų, o pH - nuo šiek tiek rūgštaus iki neutralaus. Augalams vazonuose turėtų tikti kaktusams arba palmėms skirtas vazonų mišinys.

Kiek reikia laistyti cikus?

Cikai gali ištverti tam tikrą sausrą, tačiau joms labiau patinka vidutinė dirvožemio drėgmė. Laistykite, kai tik palietus dirvą pajusite, kad ji sausa, tačiau stenkitės niekada neperlaistyti taip, kad dirva permirktų. Žiemą, kai augalas aktyviai neauga, laistymą šiek tiek sumažinkite.

Cikams reikalinga temperatūra ir drėgmė

Šiems augalams svarbūs veiksniai yra temperatūra ir drėgmė, nes jie mėgsta šiltas ir drėgnas sąlygas. Jie gali pakęsti trumpalaikį atšalimą, tačiau šalnos gali pažeisti lapiją, o žemesnė nei -5 laipsnių šalčio temperatūra augalą greičiausiai pražudys. Augindami kambaryje, saugokite ciką nuo skersvėjų ir oro srauto iš šildymo ir oro kondicionavimo angų; dideli temperatūros svyravimai gali pakenkti augalui.

Cikų trešimas

Auginimo sezono metu (nuo pavasario iki rudens) kas mėnesį tręškite cikus skystomis trąšomis, kurių azoto, fosforo ir kalio santykis yra 18-8-18. Taip pat galite du ar tris kartus per vegetacijos sezoną naudoti lėto atpalaidavimo trąšas, vadovaudamiesi pakuotės instrukcijomis. Jei cikai pasodinti molyje, kuris yra mažiau akyta terpė, reikės perpus mažiau trąšų. Geriausia tręšti prieš pat lietų, kad augalams skirtos trąšos geriau pasiskirstytų.

Cikų genėjimas

Cikus genėti reikėtų tik tada, kai visi lapai paruduoja. Nešalinkite tik geltonuojančių lapų, nes jie vis dar pasisavina augalo maisto medžiagas. Jei kai kuriuos lapus reikia pašalinti, saugiausia nupjauti tuos, kurie yra augalo apačioje, kuo arčiau kamieno.

Kaip dauginti cikus?

Greičiausias ir paprasčiausias ciko dauginimo būdas yra dalijimas, o ne sėklų sodinimas. Cikai išaugina mažylius arba atžalas - mažus augalus, augančius grupelėmis prie motininio augalo pagrindo. Atskirdami atžalas nuo pagrindinio augalo, išvengsite pertekliaus ir konkurencijos dėl išteklių, taip pat užtikrinsite geresnę oro cirkuliaciją aplink augalo pagrindą. Geriausias laikas persodinti mažylius - ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį.

Jei norite auginti ciką iš sėklų, pirmiausia sėklas reikia pamirkyti kambario temperatūros vandenyje. Tai padės jas suminkštinti ir pašalinti išorinį lukštą. Kai sėklos bus paruoštos, pasodinkite jas į negilų sėklų lėkštelę arba vazonėlį. Sėklas užberkite smėlio mišiniu ir pastatykite šiltoje vietoje. Laukdami, kol daigai išaugs, palaikykite dirvą drėgną. Sago palmių sėklų dygimas gali užtrukti kelis mėnesius, todėl būkite kantrūs.

Kada reikėtų persodinti cikus?

Cikai auga lėtai ir jas reikia persodinti tik kas trejus metus. Kad augalas augtų sveikas, kiekvieną pavasarį jį reikėtų išimti iš vazono ir pakeisti žemę. Šis augalas geriausiai auga dirvožemio mišinyje, papildytame smėliu ir durpių samanomis. Naujus jauniklius į žemę persodinkite tik tada, jei jie suformavo plačią šaknų sistemą. Naujai pasodintas cikus reikėtų perkelti tik ankstyvą pavasarį, o subrendusias palmes galima persodinti ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį. Cikai mėgsta gerai drenuotą dirvožemį, todėl jas reikėtų sodinti į vazonus su keliomis drenažo angomis.

Cikų peržiemojimas

Cikai gali ištverti žemesnę temperatūrą, tačiau jos žūsta, jei temperatūra yra žemesnė nei -5 laipsniai pagal Celsijų. Norint išvengti augalo žūties, būtina pasirūpinti tam tikra apsauga žiemą, pavyzdžiui, šaltuoju metų laiku uždengti augalą drobiniu maišu arba lengva antklode.

Cikų ligos ir kenkėjai

Nėra žinoma, kad cikai būtų rimtai pažeidžiamos kenkėjų ar ligų, tačiau kartais gali kilti problemų dėl skydamarinių ir voratinklinių erkių. Atkreipkite dėmesį į lapų pažeidimo ar spalvos pakitimo požymius, taip pat į smulkius vabalėlius tarp lapų. Jei pastebėjote bet kurią iš šių problemų, prieš naudodami griežtesnius chemikalus, pabandykite naudoti ekologiškus insekticidus, pavyzdžiui, insekticidinį muilą arba neemo aliejų. Taip pat įsitikinkite, kad augalui pakanka drėgmės ir oro srauto.

Auginant cikus gali kilti keletas dažnų problemų, tačiau jas paprastai galima išspręsti nedideliais auginimo sąlygų pakeitimais, pavyzdžiui, pakeitus laistymo grafiką, patikrinus, ar tinkamai nutekamas vanduo, ir naudojant tinkamos rūšies dirvožemį.

Lapų pageltimas yra įprastas senesnių, išorinių lapų reiškinys ir gali būti susijęs su to lapo gyvavimo ciklu. Apatiniai, apatiniai lapai yra seniausi. Lapų nereikėtų šalinti tol, kol jie paruduos ir žus.

Jei pastebėjote, kad jūsų augalo lapai gelsta, tai gali būti dėl vabzdžių antplūdžio arba mangano trūkumo dirvožemyje. Norėdami išspręsti šią problemą, galite du ar tris kartus per metus dirvožemį pabarstyti mangano sulfato milteliais.

Šaknų puvinys - tai grybelinė infekcija, kurią gali sukelti perteklinis laistymas arba blogai drenuojama, sutankinta dirva. Grybelis gali pažeisti augalo šaknis, dėl to lapai vysta, keičia spalvą ir krenta. Jei infekciją pastebėsite anksti, galėsite pašalinti užkrėstus lapus ir apdoroti augalą fungicidais. Kai kuriais atvejais augalas gali būti per daug pažeistas, kad jį būtų galima išgelbėti.

Ant lapų ar stiebų galite pastebėti nedideles juodas dėmeles, kurios yra suodinis pelėsis. Tai grybelis, kuris auga ant mažų vabaliukų paliekamų išskyrų. Grybelį galima nuplauti nuolatine vandens srove. Nekontroliuojamas grybelis auga ir gali užvaldyti augalo lapus, paveikti chlorofilo gamybą ir fotosintezę.

Lapenis (lot. epiphyllum) kaktusas

[lc_the_thumbnail size= 'post-full' class = "w-100 min-vh-25 min-vh-md-50 mb-n7" style="max-height: 400px;object-fit: cover;"] [lc_the_title link=0] [lc_the_date] [lc_the_terms taxonomy=category class="" link_class="badge bg-primary rounded-pill link-light text-decoration-none"] Kas yra Lapenis (lot. epiphyllum)? Kaktusas su lapais - tai kaktusai, augantys ne žemėje, o ant kitų augalų. Jie kilę iš atogrąžų

MEILENIŲ PRIEŽIŪROS DARBAI

Substratas. Meileniai gerai auga puriame derlingame substrate. Juos galima auginti velėninės, kompostinės bei lapinės žemės mišinyje (1:1:1), žemėje, kurioje prieš tai augo daržovės arba durpėse Sodinimas. Šiltnamiuose meilenius galima auginti vazonuose ant stelažų bei 25-30 cm aukščio ir 1-1,2 m pločio lysvėse. Paprastai meileniai sodinami

CIKLAMENŲ PRIEŽIŪROS DARBAI

Dauginimas sėklomis. Šiltnamiuose žydinčių ciklamenų galima turėti nuo rugpjūčio iki kovo mėn. Tačiau pasėjus gegužės—rugpjūčio mėn., jie šiltnamyje užima daug vietos ir sužydi tada, kai dar būna daug kitų gėlių. Geriausia sėti rugsėjo pabaigoje arba net lapkričio mėn. Ciklamenų žydėjimo pradžia ne tiek priklauso nuo

Eševerija storalapių šeimos augalas, savaime Pietų Afrikoje ir Pietų Amerikoje

Eševerija (Echeveria DC.) Storalapių (Crassulaceae) šeimos augalas, savaime Pietų Afrikoje ir Pietų Amerikoje. Stiebas trumpas visai nėra. Lapai labai sultingi, išsidėstę spirale arba Žiedai geltoni arba raudoni, dažniausiai kekėse augantis arba jo skrotele. Lengvai dauginasi šoninėmis atžalomis, lapais ir sėklomis. Žiemą laikyti šviesioje vietoje. Kambariuose