Categories
Kambarinės gėlės

CINERARIJA – kambarinė gėlė

Cinerarija (Senecio cruenfus DC. sin. Cineraria hybrida Willd.)

Graižažiedžių (Compositae) šeimos, graži, žiemą ir anksti pavasarį įvairio­mis spalvomis žydinti gėlė, kilusi iš Kanarų salų ir Madeiros. Cinerarijų žiedai panašūs į mūsų laukines ramunes, todėl daug kas jas ramunėmis ir vadina.

Cinerarijos esti stambiažiedės ir smulkiažiedės, aukštaūgės ir žemaūgės. Dauginamos sėklomis.

Cinerarijų sėklas galima sėti nuo gegužės iki rugpjūčio mėnesio. Nuo sėjos iki sužydėjimo trunka 8-9 mėnesiai. Sėjama į smulkią, smėlingą, seną lapinę žemę, vazonėliuose. Sėklos pridengiamos žeme arba smėliu tuojau pasėjus arba tada, kai pradeda dygti. lki sudygimo laikomos uždengtos stiklu, drėgnai, šiltoje ir tamsioje vietoje. Daigams pasirodžius, stiklas nuimamas ir jie statomi į šviesią vietą.

Paaugę daigai pikuojami į smėlingą lapinę žemę dėžutėse, o po 30— 40 dienų jie jau sodinami į 5-8 cm skersmens vazonėlius, imant toki žemių

lapinė, mėšlinė, velėninė žemė ir smėlis (santykiu 1:1:1:0,5). Kai daigų šaknys vazonuose apipina visą žemę, juos reikia persodinti paskutinį kartą į 12 cm skersmens vazonus. Laikui bėgant, bent kartą į savaitę, cinerarijos paliejamos praskiestomis galvijų srutomis.

Per visą vasarą iki vėlyvo rudens cinerarijas galima laikyti inspektuose. Nuo tiesioginių saulės spindulių inspektai užpavėsinami ir gerai vėdinami. Orui atša­lus, nakčiai inspektų langai uždaromi ir pridengiami šiaudų pynėmis. Cinera­rijos šalčiui neatsparios.

Žiemoja šviesiame kambaryje, esant 8-10° temperatūrai. Mėgsta vėsų ir drėgną orą.

Laistymas

Išpikuoti sėjinukai reguliariai laistomi, kartais apipurškiami vandeniu, o saulėtomis dienomis net du kartus . Įsišakniję ir pradėję augti purškiami rečiau.

Persodinus į vazonus, reikia gerai palaistyti, o vėliau, kai cinerarijos laikomos  6-8 laipsnių temperatūroje, laistoma tiktai tiek, kad neperdžiūtų žemė. Saulėtomis dienomis cinerarijos labai greitai vysta, tačiau palaisčius, turgoras greitai atsistato. Ypač jos jautrios perlaistymui. Per daug laistomų augalų pradeda vysti lapai ir jie paprastai žūna.

Šviesa

Cinerarijos gerai auga šviesiame šiltnamyje, tačiau jas reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Geriau jas laikyti šiltnamio šiaurinėje pusėje.

Papildomas tręšimas

Cinerarijų daigus reikia palaistyti 0,1 proc. kristalino tirpalu. Persodintiems į vazonus augalams pradėjus sparčiai augti, kas 10-15 d. palaistoma 0,2 proc. kristalino tirpalu. Pradėjus cinerarijoms žydėti, nebetręšiama.

Daugiau temų apie cinerariją:

Pasitaikančios nesekmės auginant CINENARIJĄ

Pasitaikančios ligos: SKLEROTINIS PUVINYS TIKROJI MILTLIGĖ GĖLIŲ RUDYS VYTULYS – gėlių liga


Šaltinis: wikipedia