Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Dipsis (Dypsis) – Madagaskare laikoma nykstančia rūšimi

Dipsis (Dypsis) - Sunku patikėti, kad gimtajame Madagaskare laikoma nykstančia rūšimi.

Dipsis (Dypsis) – Madagaskare laikoma nykstančia rūšimi

2023-04-25

Dipsis (Dypsis) - Sunku patikėti, kad gimtajame Madagaskare laikoma nykstančia rūšimi.

Šių palmių lygūs, kartais aukso spalvos kamienai primena bambuko kekes. Jų lapai siauri ir pilni, beveik kaip bambuko lapai. Auginamos lauke, jos dažnai naudojamos privatumui. Šios palmės taip pat auginamos namuose kaip kambariniai augalai. Jas geriausia sodinti pavasarį, jos auga vidutiniškai sparčiai.

Auginant lauke, svarbu parinkti vietą su geru drenažu. Jei dirva šlapia ir sunki, palmių šaknys gali lengvai supūti. Auginant patalpoje, norint išvengti šaknų puvinio, būtina naudoti gerai drenuojamą indą. Kalbant apie reguliarią priežiūrą, svarbu palaistyti dipsį, kai tik dirvožemis pradeda džiūti.

Kambarinės palmės dažnai negauna pakankamai šviesos, todėl jų sveikata gali pablogėti. Šiltu oru išnešę palmę į lauką padidinsite jos apšviestumą, o tai gali pagerinti jos sveikatą. Auginimo sezono metu maitinkite kambarines ir lauko palmes. Šioms palmėms nereikia daug genėti ar karpyti. Nepašalinkite mirštančių lapų, kol jie daugiausia paruduos, nes jie vis dar gali dalyvauti fotosintezėje.

Dipsis (Dypsis) - Sunku patikėti, kad gimtajame Madagaskare laikoma nykstančia rūšimi.

Kiek šviesos reikia dipsiui?

Lauke kai kurie augalai mėgsta ryškią, filtruotą saulės šviesą, o kiti gali pakęsti visą saulę. Patalpose dipsis geriausiai auga, kai jas apšviečia į pietus arba vakarus nukreiptas langas.

Kokios dirvos reikia dipsiams?

Kambarinių augalų dirvožemis yra gerai drenuojamas ir gali būti pagamintas iš durpių mišinio, o lauko augalų dirvožemis yra turtingas ir rūgštus, todėl jį gali tekti papildyti smėliu ir durpių samanomis, kad pagerėtų akytumas ir sumažėtų dirvožemio pH.

Ar būtinas elementas yra vanduo dipsiui?

Vanduo dipsiams yra būtinas elementas, nes jos mėgsta drėgną dirvožemį. Jos taip pat jautrios pertekliniam laistymui, todėl nepakenčia užliejimo vandeniu ar stovėjimo vandens prisotintame vazonų mišinyje. Todėl tarp laistymų leiskite dirvožemiui ar vazonų mišiniui šiek tiek išdžiūti. Dipsis taip pat jautrus fluoriduotam vandeniui, todėl naudokite distiliuotą vandenį arba surinktą lietaus vandenį.

Kokios temperatūros reikia dipsiams?

Šis augalas mėgsta vidutinę 18-24 laipsnių temperatūrą, tačiau gali išgyventi ir vėsesniuose regionuose, jei bus pasodintas lauke. Augindami kambarinį augalą, laikykite jį atokiau nuo šaltų langų, oro kondicionierių ir šilumos šaltinių. Jei vasarą vazoninį augalą pasodinsite lauke, būtinai įneškite jį į vidų, kol temperatūra nenukrito žemiau 10 laipsnių. Dėl staigaus šalčio gūsių ant lapų gali atsirasti tamsių dėmių. Norint, kad dipsis atrodytų kuo geriau, svarbu palaikyti aukštą oro drėgmę. Jei oras bus per sausas, lapų galiukai gali paruduoti.

Kokiomis trąšomis reikia tręšti dipsį?

Tręšti dipsį svarbu: pavasarį ir ankstyvą rudenį tręšti skystomis trąšomis, o vėlyvą rudenį ir žiemą tręšimą nutraukti.

Kaip dauginti dipsius?

Norint padauginti dipsį iš šaknų dalijimo, tai galima daryti bet kuriuo metų laiku, tačiau geriausia tai daryti pavasarį. Pasirinkite aukštą, subrendusį augalą su keliais stiebais. Dieną prieš planuodami dalyti augalą palaistykite, kad šaknys atsipalaiduotų nuo dirvos. Tada ištraukite palmę iš vazono, patapšnodami indo šonus, kad atlaisvintumėte šaknų gniužulą. Nukratykite dirvožemį nuo šaknų. Nuplaukite dirvožemį nuo šaknų, kad matytumėte kiekvieno stiebo šaknis. Pasirinkite 4-5 stiebų augalus ir aštriu peiliu atkirpkite juos nuo motininio augalo. Atsargiai sudėkite atskirtus augalų stiebus į vazoną su įprastos vazoninės žemės ir rupaus smėlio mišiniu santykiu du prie vieno. Pastatykite vazoną ryškiai apšviestoje, bet netiesiogiai apšviestoje vietoje ir palaikykite žemę drėgną, bet nepermirkusią.

Norint auginti dipsį iš sėklų, paprastai sunku rasti sėklų sodo centruose, tačiau jų galima prisirinkti iš vaisių, kurie pasirodo pražydus geltoniems žiedams. Jei norite dauginti augalus iš sėklų, tai galite padaryti namuose, pasodinę jas į sėklų mišinį ir palaukę šešias savaites, kol augalai sudygs. Dygimas trunka apie šešias savaites aukštesnėje nei 27 laipsnių temperatūroje ir esant didelei oro drėgmei. Kad sėklos sudygtų, jos turi būti drėgnos, bet ne permirkusios; kai sėklos sudygsta, palaikykite drėgmę.

Norint išlaikyti palmės dydį ir atnaujinti vazonų mišinį, kad būtų pašalintos susikaupusios druskos nuosėdos, svarbu persodinti dipsį. Idealu būtų jas persodinti kas dvejus metus, bet jei palmės šaknys vis dar patogiai telpa į dabartinį vazoną, šio veiksmo galite atsisakyti. Pasodinkite palmę tokiame pačiame gylyje, kokiame ji buvo pasodinta anksčiau.

Pagrindinės puolančios ligos dipsius

Dipsis neturi per daug didelių problemų su kenkėjais ar augalų ligomis. Kartais palmė gali užsikrėsti mirtina geltonavimo liga, kurią sukelia vabzdžių pernešama bakterinė infekcija. Šia liga dažniau suserga lauke augančios palmės, o kadangi gydymas dažnai būna neveiksmingas, paprastai geriausia palmę pašalinti, kol liga neišplito.

Kambariniai dipsiai yra jautrūs įprastiems kambarinių augalų kenkėjams, įskaitant erkes, amarus, miltliges ir baltasparnius, kurie gali pažeisti lapus ir pakeisti jų spalvą. Bet kokį užkrėtimą būtina kuo greičiau pašalinti.

Kokios bėdos su dipsiais?

Dipsis gali būti sunkiai prižiūrimas augalas, nes jiems būdinga viena ypatinga problema - lapų viršūnių nudegimas. Lapų galiukų parudavimas yra streso arba augalo pažeidimo požymis. Jį gali sukelti aplinkos veiksniai (pvz., tarša), netinkama priežiūra arba genetinės problemos.

Dipsis paprastai savaime išsivalo, t. y. pati nusiskina rudus lapus. Auginant kambarinį dipsį, geriausia pirmiausia pakeisti dirvožemį, kad jis gerai drenuotų vandenį ir šaknys nesilaikytų vandenyje. Arba galite perkelti vazoną į vietą, kur mažiau šviesos ir daugiau drėgmės, ir tik tada galvoti apie kraštutinę priemonę - persodinti augalą. Nuskusti rudas dėmes gali padėti sutvarkyti kambarinį ar lauko augalą.