Categories
SVOGŪNINĖS GĖLĖS

Galtonija – Lelijinių šeimos gėlė, kilusi iš Pietu Afrikos

Galtonija (Galtonia Decne) Lelijinių (Liliaceae) šeimos gėlė, kilusi iš Pietu Afrikos. Mūsų respublikoje tik lengvomis žiemomis gali žiemoti lysvėse pridengta. Svogūnus geriausia iškasti spalio—lapkričio mėn., padžiovinti ir laikyti vėsioje sausoje patalpoje, panašiai. kaip kardelių.

Balsvoji galtonija (G. candicans (Bak.) Decne). Žiedai balti, varpelio pavidalo, 5-6 cm ilgio, 3 cm skersmens, susitelkę retame, kekės pavidalo žiedyne. Žydi rugpjūčio—rugsėjo mėn., iki pirmųjų rudens šalnų.

Žiedynkočiai išauga iki 100— 120 cm aukščio. Dauginama svogūnėliais ir sėklomis. Mūsų sąlygose ne visada subrandina sėklas. Sėklos sėjamos balandžio mėn. puodelius arba gerai paruoštą lysvę. Rudenį daigai iškasami ir laikomi tokiose pat sąlygose, kaip ir suaugę svogūnai. Iš sėklų išauginti sėjinukai žydi trečiaisiais metais. Suaugęs svogūnas per 1 vegetacijos periodą išaugina 2-3 svogūnėlius, kuriuos pavasarį reikia sodinti kartu su suaugusiais svogūnais. Auginama saulėtoje vietoje, nes pavėsyje nespėja iki šalnų pražysti.

Mėgsta purią trąšią dirvą, bet neblogai auga ir smėlingoje. Sodinama balandžio mėn. pabaigoje—gegužės mėn. pradžioje 10-15 cm gylyje (priklausomai nuo svogūno dydžio) 20 cm atstumu. Galtonija derinama grupėse su kitomis daugiametėmis gėlėmis arba vienarūšėse grupėse. Žiedai tinka puokštėms.

Remtasi šaltiniu – galtonija