Gludas (Coreopsis) daugiametis augalas nereikalaujantys daug priežiūros
2023-06-15
Jei ieškote mažai priežiūros reikalaujančio augalo, kuris visą sezoną puoš jūsų sodą spalvomis, ieškokite Gludas.
Šis daugiametis augalas mėgstamas sodininkų dėl ryškių, linksmų žiedų, ilgo žydėjimo laikotarpio ir minimalių priežiūros reikalavimų. Gludas, kurio žiedai panašūs į margučių žiedus, yra geltonų, oranžinių ir raudonų atspalvių, puikiai papildo bet kurį sodą. Tai ne tik ištvermingas augalas, galintis augti beveik bet kokio tipo ir būklės dirvožemyje, bet ir pritraukia apdulkintojus, pavyzdžiui, bites ir drugelius. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl Gludas yra toks puikus pasirinkimas jūsų sodui, kaip jį prižiūrėti ir keletą geriausių veislių.
Gludas yra gražus žydintis augalas, priklausantis astrinių (Asteraceae) šeimai. Jis paprastai žinomas kaip erškėtuogė ir yra mėgstamas sodininkų dėl to, kad nereikalauja daug priežiūros ir duoda didelį pelną. Šis daugiametis augalas išaugina gražius, į margučius panašius žiedus, kurie būna įvairių spalvų, įskaitant geltonus, rožinius, raudonus ir dvispalvius. Žiedai laikosi ant ilgų stiebų virš lapų, todėl puikiai tinka skintų gėlių kompozicijoms.
Gludas yra kilęs iš Šiaurės ir Pietų Amerikos, o dėl prisitaikymo prie skirtingo klimato ir dirvožemio tipų tapo populiariu sodininkų pasirinkimu visame pasaulyje. Tai ištvermingas augalas, kuris gali augti tiek karšto, tiek šalto klimato sąlygomis ir pakęsti sausrą. Dėl savo nereiklios priežiūros jis yra puikus pasirinkimas sodininkams, kurie neturi daug laiko ar sodininkavimo patirties.
Gludas turi ne tik dekoratyvinę vertę, bet ir daug naudos aplinkai. Jis pritraukia į sodą apdulkintojus, pavyzdžiui, bites ir drugelius, ir padeda palaikyti vietos ekosistemą. Gilios augalo šaknys taip pat padeda išvengti dirvožemio erozijos ir gerina dirvožemio būklę.
Apskritai Gludasas yra gražus, mažai priežiūros reikalaujantis ir aplinką tausojantis daugiametis augalas, puikiai tinkantis bet kokiam sodui. Nesvarbu, ar esate naujas, ar patyręs sodininkas, į savo sodą įtraukę Gludasą, nesigailėsite dėl šio sprendimo.
Gludų auginimo privalumai
Gludas, paprastai vadinamas erkine sėkla, yra gražus daugiametis augalas, teikiantis sodininkams daug naudos. Vienas didžiausių Gludas auginimo privalumų yra tai, kad jis nereikalauja daug priežiūros. Šiuos augalus lengva prižiūrėti, jų nereikia dažnai laistyti ar tręšti. Dėl to jie yra puikus pasirinkimas užsiėmusiems sodininkams arba tiems, kurie daržininkystėje tik pradeda dirbti.
Kitas Gludų auginimo privalumas - ilgas jų žydėjimo laikotarpis. Šie augalai išaugina gausybę ryškių, į margučius panašių žiedų, kurie žydi nuo vasaros pradžios iki rudens. Toks ilgas žydėjimo laikotarpis reiškia, kad gražiais žiedais galėsite džiaugtis ištisus mėnesius, be to, jums nereikės rūpintis dažnu gėlių persodinimu ar nužydėjimu.
Gludas taip pat yra puikus pasirinkimas norint į sodą privilioti apdulkintojus. Bites ir drugelius vilioja nektaro turtingi žiedai, o tai padeda palaikyti vietos ekosistemą. Be to, Gludas yra atsparus elniams, todėl jums nereikės nerimauti, kad šie gyvūnai suės jūsų augalus.
Galiausiai, Gludasas yra universalus augalas, kurį galima naudoti įvairiose sodo vietose. Jos puikiai tinka žolelių sodams, alpinariumams ar mišriems apvadams pagyvinti. Iš jų taip pat galima gaminti puikias skintas gėles, todėl šiek tiek lauko gamtos galėsite perkelti į savo namus.
Apibendrinant galima teigti, kad Gludų auginimas yra puikus būdas suteikti sodui grožio ir mažai priežiūros reikalaujančių spalvų, kartu pritraukiant apdulkintojus ir palaikant vietos ekosistemą.
Gludų rūšys
Gludas yra ryškus ir spalvingas daugiametis augalas, kurio rūšių įvairovė gali atitikti bet kokius sodo ar apželdinimo poreikius. Yra daugiau kaip 80 rūšių gludų, kurios skiriasi spalvomis, aukščiu ir žydėjimo trukme. Kai kurios populiarios rūšys:
1. Gludas 'Moonbeam'
Ši veislė yra žemaūgis augalas, puikiai tinkantis geltonai spalvai suteikti gėlynų priekyje arba konteineriuose. Žydi vasaros pradžioje ir žydi iki pat rudens, skleisdama švelnius, geltonus, į margučius panašius žiedus.
2. Gludas 'Zagreb'
Ši veislė taip pat yra žemaūgė ir žydi ryškiai geltonais žiedais nuo vėlyvo pavasario iki vasaros pradžios. Tai puikus pasirinkimas alpinariumams arba kaip pasienio augalas.
3. Gludas 'Red Satin'
Ši veislė išsiskiria tamsiai raudona spalva ir raukšlėtais žiedlapiais. Ji žydi nuo vasaros vidurio iki rudens pradžios ir yra puikus pasirinkimas norint suteikti sodui dramatiškumo.
4. Gludas 'Golden Sphere'
Ši veislė pasižymi unikalia sferine forma ir vasaros viduryje skleidžia ryškiai geltonus žiedus. Tai puikus pasirinkimas mišriems gėlynams pagyvinti.
5. Gludas 'Sienna Sunset'
Ši veislė skleidžia šiltus oranžinius ir raudonus atspalvius, todėl puikiai tinka rudeniniams sodams. Ji žydi nuo vasaros vidurio iki rudens pradžios ir yra puikus pasirinkimas norint suteikti sodui šiek tiek šilumos.
Nesvarbu, kokią Gludas veislę pasirinksite, visos jos nereikalauja daug priežiūros ir yra ilgaamžės, todėl puikiai papildo bet kurį sodą.
Kaip auginti gludas
Gludas, dar žinomas kaip erkinė sėkla, yra ištvermingas daugiametis augalas, kurį lengva auginti ir prižiūrėti. Pateikiame keletą patarimų, kaip auginti Gludas:
1. Pasirinkite tinkamą vietą - Gludas gerai auga saulėje, todėl pasirinkite vietą, kurioje bent 6 valandas per dieną šviečia tiesioginiai saulės spinduliai. Taip pat mėgsta gerai drenuotą dirvožemį, todėl įsitikinkite, kad dirva nėra per sunki ar molinga.
2. Sodinkite tinkamu laiku - Gludas galima sodinti pavasarį arba rudenį. Jei sodinate pavasarį, palaukite, kol praeis paskutinės šalnos. Jei sodinate rudenį, sodinkite likus bent 6-8 savaitėms iki pirmųjų šalnų.
3. Paruoškite dirvą - prieš sodindami paruoškite dirvą pridėdami komposto ar kitų organinių medžiagų, kad pagerintumėte drenažą ir derlingumą.
4. Pasodinkite sėklas arba daigus - Gludas galima auginti iš sėklų arba daigų. Sėklas sėkite tiesiai į dirvą arba sodinkite daigus pagal jų atstumo reikalavimus.
5. Reguliariai laistykite - Gludas yra atsparus sausrai, tačiau pirmaisiais augimo metais jį vis tiek reikia reguliariai laistyti, kad susiformuotų stipri šaknų sistema. Vėliau jis gali pakęsti sausringus laikotarpius.
6. Reguliariai šalinkite nužydėjusius žiedus - nužydėjusių žiedų šalinimas skatina augalą žydėti gausiau. Tai taip pat padeda išvengti savaiminio užsisėjimo, kuris gali sukelti pertekliaus.
7. Dalykite kas kelerius metus - po kelerių metų glindos gali peraugti, todėl augalus patartina dalyti kas 2-3 metus. Tai taip pat padės atjauninti augalą ir paskatins sveikesnį augimą.
Laikydamiesi šių paprastų žingsnių, galėsite ilgus metus džiaugtis gludų grožiu ir nereikalaujančia daug priežiūros nauda savo sode.
Laistymo ir tręšimo poreikiai
Vienas iš geriausių Gludaso savybių yra tai, kad jo nereikia daug laistyti, todėl jis puikiai tinka tiems, kurie gyvena sausesnio klimato vietovėse arba nenori praleisti daug laiko laistydami augalus. Gludas mėgsta gerai drenuotą dirvožemį, todėl būtinai pasodinkite jį tokioje vietoje, kur aplink šaknis nesikaupia vanduo.
Jei gyvenate vietovėje, kurioje ilgai trunka sausros, svarbu reguliariai laistyti Gludas augalus, ypač pirmąjį jų augimo sezoną. Įsikūrę jie gali ištverti tam tikrą sausrą, tačiau vis tiek svarbu juos gerai palaistyti sausringais laikotarpiais.
Kalbant apie tręšimą, Gludasams nereikia daug papildomų maistinių medžiagų, tačiau lengvas tręšimas pavasarį gali padėti skatinti sveiką augimą ir gausų žydėjimą. Kad pasiektumėte geriausių rezultatų, naudokite subalansuotas trąšas ir laikykitės etiketėje pateiktų nurodymų.
Tik būkite atsargūs ir nepertręškite, nes dėl to lapai gali būti pernelyg vešlūs, o žiedų - mažiau. Kad Gludas augalai visą vegetacijos sezoną būtų sveiki ir gyvybingi, tereikia šiek tiek patręšti. Šiek tiek priežiūros ir dėmesio, jūsų Gludas augalai apdovanos jus gražiais ir ilgaamžiais žiedais metai iš metų.
Kenkėjai ir ligos, kurių reikia saugotis
Viena iš daugelio priežasčių, kodėl Gludas yra toks populiarus, yra ta, kad jis yra gana atsparus kenkėjams ir ligoms. Tačiau tai nereiškia, kad jis visiškai nuo jų apsaugotas. Yra keletas kenkėjų ir ligų, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį augindami Gludas.
Vienas iš dažniausiai pasitaikančių kenkėjų, galinčių paveikti Gludas, yra amarai. Šie maži kenkėjai gali iščiulpti sultis iš lapų, dėl to jie sudžiūsta ir pagelsta. Amarų galite atsikratyti purkšdami augalus stipria vandens srove arba naudodami insekticidinį muilą.
Dar vienas kenkėjas, galintis sukelti problemų Gludai, yra voratinklinės erkės. Šie kenkėjai yra tokie maži, kad juos sunku pastebėti plika akimi, tačiau jų tinklai paprastai yra neginčijamas ženklas. Voratinklinės erkės gali pakeisti lapų spalvą ir juos pažeisti, tačiau su jomis galite kovoti reguliariai purkšdami augalus vandeniu.
Kalbant apie ligas, labiausiai paplitusi liga, kuria serga gludas, yra miltligė. Dėl šios grybelinės ligos ant augalo lapų ir stiebų gali atsirasti baltas miltuotas sluoksnis. Miltligės galite išvengti, jei pasirūpinsite, kad augalai būtų gerai išsidėstę ir gerai cirkuliuotų oras. Pastebėję ant augalų miltligę, galite ją apdoroti purškiamaisiais fungicidais.
Kada ir kaip genėti glūdes
Gludas - lengvai prižiūrimas daugiametis augalas, savo ryškiais geltonais ir auksiniais žiedais praskaidrinantis bet kurį sodą. Tačiau, kaip ir bet kuriam kitam augalui, Gludasą reikia prižiūrėti, kad jis būtų sveikas ir klestėtų. Vienas esminių Gludaso priežiūros aspektų yra genėjimas. Genėjimas - tai negyvų ar pažeistų stiebų ir lapų nupjovimas, skatinantis naują augimą.
Geriausias laikas genėti Gludas - ankstyvą pavasarį. Tuomet augalas dar miega ir nepradeda augti nauji augalai. Genėjimas šiuo metu padeda suformuoti augalo formą ir pašalinti praėjusių metų nudžiūvusius ar pažeistus stiebus ir lapiją. Tai taip pat geras metas padalyti augalą, jei jis tapo per tankus.
Gludas genėti pradėkite nuo negyvų ar pažeistų stiebų ir lapų pašalinimo. Juos lengva atpažinti, nes jie bus rudi ir trapūs. Naudokite aštrias genėjimo žirkles ir darykite švarius pjūvius 45 laipsnių kampu. Taip išvengsite likusio stiebo pažeidimų.
Jei norite paskatinti vešlesnį augimą, taip pat galite nukirpti stiebų galiukus. Taip paskatinsite augalą augti nuo stiebo apačios, todėl augalas bus pilnesnis ir kompaktiškesnis.
Apskritai Gludas genėjimas yra paprastas ir lengvas procesas, kurį galima atlikti greitai ir efektyviai naudojant tinkamus įrankius. Skirdami laiko Gludai genėti, gausite sveikesnį ir gyvybingesnį augalą, kuris metai iš metų puoš jūsų sodą.
Kaip dauginti gludes
Gludasas yra gražus, mažai priežiūros reikalaujantis daugiametis augalas, galintis suteikti spalvų ir gyvybės bet kuriam sodui. Vienas iš geriausių šio augalo savybių yra tai, kad jį galima lengvai dauginti, o tai reiškia, kad galite sukurti daugiau augalų, nepirkdami naujų.
Yra du pagrindiniai Gludaso dauginimo būdai: dalijant arba sėklomis. Dalijimas yra labiausiai paplitęs būdas, kurį geriausia taikyti ankstyvą pavasarį arba rudenį, kai augalas nežydi. Norėdami tai padaryti, iškaskite augalą ir atsargiai atskirkite gūžes, įsitikinkite, kad kiekviena dalis turi sveiką šaknų sistemą. Padalytas gūžes persodinkite į gerai drenuojamą dirvą ir gerai palaistykite.
Jei norite dauginti sėklomis, palaukite, kol nuvys žiedai ir susiformuos sėklų galvutės. Surinkite sėklas ir laikykite jas sausoje, vėsioje vietoje iki kito pavasario. Kai ateis laikas sodinti, sėklas išbarstykite ant gerai drenuotos dirvos ir lengvai užberkite sluoksniu žemės. Palaikykite dirvą drėgną ir laukite, kol sėklos sudygs.
Nesvarbu, kokį būdą pasirinksite, Gludų dauginimas yra paprastas ir naudingas procesas, padėsiantis išplėsti sodą nesugadinant banko.
Kūrybiški būdai, kaip panaudoti gludes savo sode
Gludas yra universalus ir gražus daugiametis augalas, kurį sode galima panaudoti įvairiais būdais. Pateikiame keletą kūrybiškų būdų, kaip įtraukti Gludas į savo sodo dizainą:
1. Masinis sodinimas: Sodinant dideles gludų grupes kartu, sode galima sukurti nuostabų spalvų ir tekstūros reginį. Rinkitės įvairias spalvas ir aukštį, kad sodinimas būtų įdomus ir gilus.
2. Mišrūs apvadai: Gludas sodinkite kartu su kitais daugiamečiais augalais, krūmais ir vienmečiais augalais, kad sukurtumėte gražų mišrų sodą. Gludas puikiai dera su tokiais augalais kaip spygliuočiai, juodalksniai ir šalavijai.
3. Uolų sodai: Gludas puikiai auga uolėtoje, gerai drenuojamoje dirvoje ir gali pagyvinti jūsų alpinariumą. Pasodinkite jį šalia kitų žemaūgių daugiamečių augalų ir sukulentų, kad sukurtumėte mažai priežiūros reikalaujantį, bet įspūdingą dizainą.
4. Skintų gėlių sodai: Gludas puikiai tinka skintoms gėlėms ir gali būti naudojamas puokštėms bei kompozicijoms. Pasodinkite eilutę gludų savo skintų gėlių sode, kad būtų lengva gauti gražių žiedų.
5. Indai: Gludas galima auginti konteineriuose terasoje ar palubėje, kad visą vasarą būtų spalvinga. Sumaišykite jas su kitais konteineriuose augančiais augalais, pavyzdžiui, petunijomis ir pelargonijomis, ir sukurkite spalvingą ekspoziciją.
Nesvarbu, kaip savo sode naudosite gludas, šis mažai priežiūros reikalaujantis daugiametis augalas tikrai apdovanos jus gražiais žiedais metai iš metų.
Kodėl Gludas turėtų būti jūsų sode?
Apibendrinant galima teigti, kad Gludas yra labai naudingas daugiametis augalas, kurį kiekvienas sodininkas turėtų apsvarstyti galimybę įtraukti į savo sodą. Dėl ryškių ir gyvybingų spalvų jis papuoš bet kokią sodo lysvę ar apvadą. Jis ne tik vizualiai patrauklus, bet ir nereikalauja daug priežiūros, todėl puikiai tinka visų lygių sodininkams. Ją reikia laistyti, tręšti ir genėti minimaliai, todėl galite mėgautis jos grožiu neįdėdami daug pastangų.
Gludas taip pat yra apdulkintojų magnetas, pritraukiantis į jūsų sodą daugybę bičių ir drugelių. Tai ne tik padeda palaikyti vietos ekosistemą, bet ir suteikia jūsų lauko erdvei gyvybės ir judesio elementą.
Nesvarbu, ar norite užpildyti spragą savo sodo lysvėje, ar suteikti šiek tiek spalvų ir gyvybės savo lauko erdvei, Gludas yra puikus pasirinkimas. Dėl lengvos priežiūros ir ištvermingumo šis augalas puikiai tinka įvairaus lygio sodininkams, o jo ryškūs ir linksmi žiedai neabejotinai kels šypseną kaskart išėjus į lauką. Tad kodėl gi nepapuošus savo sodo Gludas jau šiandien ir nesidžiaugti jos grožiu ilgus metus?