Žieminė leukonija kryžmažiedžių šeimos gėlė

2022-02-13

Žieminė leukonija (M. incana R. Br. hibernalis hort.) kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimos gėlė, kilusi iš Viduržemio jūros pakraščių. Iš 1 g sėklų galima išauginti apie 400 augalų. Sėklos sėjamos gegužės—birželio mėn. į kompostinės žemės ir smėlio kurio pH 6-7. Jos pridengiamos plonu smėlio sluoksniu. Daigai su dviem lapeliais pikuojami į inspektus 12 cm atstumu. Rugpjūčio mėn. pabaigoje jie sodinami 12 cm skersmens puodelius, kurie inspektuose įkasti išbūna iki vėlyvo rudens, o žiemą laikomi šiltnamiuose 8-15° C temperatūroje. Laistyti reikia gausiai, bet retai. Pražysta vasario—kovo mėn. Dažniausiai auginama: Queen Elizabet — rožiniais, Waise Dame — baltais žiedais.

Vasarinė leukonija (M. incana R. Br. annua hort.). Vis dažniau pradedama auginti šiltnamiuose. Užauga per 3-3,5 mėnesio. Galima užauginti beveik 100% leukonijų pilnaviduriais žiedais. Gražiausios veislės: Riessen Excelsior, EXA, Quedlinburger. Sėklomis dauginama taip pat kaip ir žieminė, tik skirtingu laiku sėjama vasario mėn. Auginant inspektuose, sėjama kovo mėn. pabaigoje. Vasarinė leukonija mėgsta šviesius ir vėsius šiltnamius. Pasėliams tinkamiausia 16-18° C temperatūra, o sėkloms sudygus, 8-10° C. Daigai pikuojami į dėžutes po 100. Ant dėžutės dugno dedamas drenažas, tada užpilama perpuvusių durpių ir ant viršaus 2 cm perplauto smėlio sluoksnis.

Pikuojant skirstoma: šviesiais skilčialapiais daigai (iš jų užaugs pilnavidurės leukonijos) — puokštėms, tamsiai žaliais (užaugs tuščiavidurės) — sėklai paliekami arba visai išmetami. Daigai auginami 12-15° C temperatūroje. Šiltesnėje patalpoje gali nežydėti. Paaugę iki 4-5 cm aukščio, sodinami šiltnamių gruntą ar inspektus 12 cm atstumu. Žemė tinka tokia pat kaip ir pikavimui, tik reikia pridėti kaulamilčių (1 m3 3 kg). Labai svarbu leukonijas laiku persodinti. Pavėlavus persodinti, stiebas sumedėja, ir jos neužauga, blogai žydi.