Categories
SVOGŪNINĖS GĖLĖS

Gumbinė montbretė yra kardeliniu šeimos kilusi iš Pietų Afrikos

Montbretė (Montbretia, sin. Crocosmia Planch.) Gumbinė montbrete (M. crocosmliflora Lemoine) yra kardeliniu, (Iridaceae) šeimos, kilusi. iš Pietų Afrikos. Užauga 50 60 cm aukščio. Stiebas plonas. Lapai. statūs, siauri, kardo, formos. Žiedai geltoni, įvairių atspalvių oranžiniai, raudoni, 3-4 cm skersmens, susitelkę dvišonėje retoje varpoje. Pradeda. žydėti rugpjūčio mėn. ir žydi iki vėlyvo rudens.

Gražesnės veislės: Lord Nelson — dideliais raudonais žiedais; Prometheus — tamsiai oranžiniais žiedais; Vesuvius ryškiai raudonais žiedais, vėlyva; Lady Hamilton abrikosinės geltonos spalvos žiedais. Mėgsta saulėtą vietą ir daug puvenų turinčią dirvą. Dauginama gumbasvogūniais ir sėklomis. Gumbasvogūniai. sodinami balandžio — gegužės mėn. 10-15 cm gylyje ir 15 cm atstumu. Jų auginimo agrotechnika labai panaši. kardelių. Rudenį gumbasvogūniai iškasami ir per žiemą laikomi sandėlyje, geriausia smėlyje, 3,-5°C temperatūroje. Sėklos sėjamos kovo—balandžio mėn. į dėžutes šiltnamyje.

Sėjinukai pradeda žydėti antraisiais-trečiaisiais metais. Pasodinus pavasarį tiesiog į dirvą, nespėja subrandinti sėklų, todėl, norint gauti sėklų, reikia kovo mėn. pabaigoje ar balandžio pradžioje gumbasvogūnius sodinti į puodelius, o gegužės mėn. gruntą, dar geriau į inspektą. Tinka lysvėms apsodinti, gazonuose grupėms sudaryti ir puokštėms.

Plačiau apie montbretes