Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Gvaizdė – daugiametis, šakniastiebinis, žolinis augalas

Gvaizdė lot. Armeria daugiametė gėlė priežiūra, auginimas, ligos kenkėjai

Gvaizdė – daugiametis, šakniastiebinis, žolinis augalas

2023-04-07

Gvaizdė (lot. Armeria) - genčiai priklauso apie 80 rūšių daugiamečių žolinių šaknis platinančių augalų, atsparių sausrai ir turinčių plonus lapus, kurie susitelkę į pamatines rozetes. Žiedai smulkūs, rausvi arba violetiniai, išsidėstę rutuliškuose žiedynuose.

Pajūrinė gvaizdė (lot. A. maritima) - tai augalų rūšis, natūraliai auganti uolėtose vietovėse ir pievose netoli pakrantės. Šis augalas yra daugiametis ir pasižymi daugybe linijinių arba siaurai lancetiškų tamsiai žalių lapų, kurie surinkti į tankias pamatines rozetes. Šio augalo žiedynai yra galvutės formos, sudaryti iš smulkių rausvų, violetinių arba raudonų žiedų, tačiau kai kurių šio augalo veislių žiedai gali būti balti, tamsiai raudoni arba įvairių atspalvių rožiniai. Viena šio augalo veislė, 'Vindictive', yra ypač dekoratyvi dėl ryškiai alyvinių žiedų.
Gvaizdė lot. Armeria daugiametė gėlė priežiūra, auginimas, ligos kenkėjai

Gvaizdės auginimas ir priežiūra

Gvaizdės paprastai auginamos gėlynuose, tačiau jos ypač tinka alpinariumams. Šiuos augalus taip pat galima auginti vazonuose balkonuose ir terasose. Į nuolatinę vietą geriausia sodinti anksti pavasarį arba rudenį, purioje, drenuotoje smėlingoje arba akmenuotoje dirvoje. Atstumai tarp augalų priklauso nuo gvaizdžių rūšies ir naudojimo būdo. Auginant vazonuose, naudojamas žemės (50 %), durpių (30 %) ir smėlio (20 %) substratas, pridedant 20-30 g kompleksinių trąšų vienam kibirui žemės.

Gvaizdės apšvietimas

Šis žydintis augalas mėgsta saulę ir dalinį pavėsį. Kad augalas optimaliai augtų, jam reikia didelio apšvietimo.

Kokia tinkamiausia temperatūra gvaizdei?

Gvaizdė geriausiai auga esant 16° C – 18° C temperatūroje. Jei nakties temperatūra nukrenta žemiau 13° C, augalo augimas smarkiai sulėtėja.

Gvaizdės laistymas

Pirmąsias kelias savaites po pasodinimo naujus augalus patartina laistyti kasdien. Vandens kiekis, kurio reikia augalui, priklauso nuo dirvožemio, kuriame jis auga, tipo ir oro sąlygų. Optimaliam augimui užtikrinti geriausia laistyti kas dvi-tris dienas. Molingas dirvožemis ilgiau išlaiko drėgmę nei smėlingas, todėl smėlingame dirvožemyje augalus būtina laistyti reguliariai. Augalą reikia laistyti, jei dirvožemis atrodo sausas iki 5cm gylio.

Gvaizdės tręšimas

Ruošiant lysves naujiems augalams, svarbu dirvą patręšti trąšomis. Tai padės augalams augti ir vešėti. Pasodintus augalus rekomenduojama tręšti ankstyvą pavasarį ir dar kartą per jų vegetaciją. Geriausia vengti augalus tręšti vėlyvuoju augimo laikotarpiu, nes tai paskatins augimą, kurį vėliau gali pažeisti pirmosios sezono šalnos.

Gvaizde geriausia auginti gerai drenuotoje dirvoje

Gvaizde geriausia auginti gerai drenuotoje dirvoje. Šis augalas nežydi drėgnoje dirvoje ir yra atsparesnis sausrai. Jei dirva ilgesnį laiką bus drėgna, augalas gali supūti iš vidurio ir galiausiai žūti. Šis augalas žinomas kaip trumpalaikis, nes negali augti per daug derlingoje dirvoje, sunkiame molyje ar ilgai drėgnoje dirvoje. Tačiau, jei augalas augimui tinkamai parinktas saulėtoje vietoje, jis gali išgyventi ilgai ir nereikalauti didelės priežiūros.

Gvaizdės genėjimas

Jei augalo vidurys pradeda pūti, geriausia jį smarkiai apkarpyti. Norėdami padauginti augalą, padalykite jį į dalis, išmeskite visas supuvusias dalis ir persodinkite sveikas dalis. Šis augalas yra visžalis, todėl venkite jį genėti rudens sezono metu. Pavasarį pašalinkite visus nudžiūvusius lapus.

Gvaizdės dauginimas

Šios augalų rūšies dauginimasis vyksta sėklomis arba dalijant krūmus. Sėklos sėjamos į atvirą dirvą pavasarį arba vėlai rudenį, prieš žiemą. Arba galima sėklas pasėti šiltnamyje kovo mėnesį, o rudenį sodinukus pasodinti į nuolatinę vietą žemėje. Tokie augalai žydi 2-aisiais metais. Krūmai dalijami pavasarį, gautas dalis iš karto visiškai pasodinant. Geriausia augalą dalyti pavasarį arba augalui pražydus. Didelius augalų padalijimus patartina sodinti tiesiai į nuolatines vietas. Paprastai geriau mažus padalytus augalus susodinti į vazonus ir leisti jiems augti šaltame rėmelyje lengvame pavėsyje, kol jie pradės šaknytis. Augalui įsitvirtinus laikinoje vietoje, jį galima perkelti į nuolatinę vietą.

Gvaizdės ligos ir kenkėjai

Ligos ir kenkėjai gali turėti didelę įtaką gvaizdės augalų augimui ir sveikatai. Pavyzdžiui, dėl rūdžių gali susidaryti balti pūlinukai, kurie ilgainiui tampa rudi. Šią ligą gali padėti pašalinti fungicidai. Jei gvaizdė auginama tankioje ir užmirkusioje dirvoje, gali sulėtėti jų augimas ir prasidėti šaknų puvinys. To galima išvengti sodinant juos į purią dirvą.

Gvaizdė kaip vaistažolė

Šis augalas nėra dažnai naudojamas vaistažolėse, tačiau jis turi antibiotikų savybių, todėl naudingas nutukimui, šlapimo takų infekcijoms ir kai kuriems nervų sutrikimams gydyti. Šios medžiagos nereikėtų naudoti kaip išorinio antibiotikų kompreso, nes ji gali sukelti vietinį dirginimą ar dermatitą.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Armeria_maritima