GVAZDIKAI – DAUGIAMETĖS GĖLĖS
Tai plačiausiai mūsų šalyje auginamos gėlės. Gvazdikai (Dianthus L.) –gvazdikinių (Caryophylaceae) šeimos augalai, savaime augantys Europoje, Afrikoje ir Amerikoje. Yra išvesta daug gvazdikų veislių. Labiausiai paplitę remontantiniai gvazdikai, turintys ilgus ir tiesius stiebus bei didelius žiedus. Šie gvazdikai – pelninga šiltnaminė kultūra. Jie auginami visuose gėlininkystės ūkiuose, tačiau ne visur gaunami geri rezultatai, nes gvazdikų auginimo sėkmę lemia griežtas jų auginimo technologijos laikymasis.
Veislės.
Carry Sim. Žiedai šviesiai raudoni, žiemą nekeičiantys spalvos. Veislė derlinga.
Crowley Pink Sim. Žiedai šviesiai rožiniai, vasarą šviesesni, dažnai suskylančiomis taurelėmis. Veislė derlinga.
Dark Lena. Žiedai tamsiai rožiniai, dideli, tvirtais žiedkočiais. Veislė labai derlinga.
Elegance. Žiedai miniatiūriniai, tamsiai raudoni, baltais žiedlapių pakraščiais.
Exguisite. Žiedai miniatiūriniai, šviesiai violetiniai, baltais žiedlapių pakraščiais.
Flamingo Sim. Žiedai rožiniai, neišblunka. Augalai greitai auga. Veislė derlinga.
G.J. Sim. Žiedai dvispalviai, lašišiškai raudoni, su nevienodo ilgio, baltomis juostelėmis. Žiedkočiai tvirti. Veislė vidutiniškai derlinga.
Jaguar. Žiedai tamsiai violetiniai, nedideli. Stiebai labai tvirti. Veislė derlinga.
Jasmine. Žiedai violetiniai, smulkūs. Žiedkočiai tvirti.
Joker. Žiedai miniatiūriniai, tamsiai raudoni, giliai dantytais žiedlapiais. Veislė labai produktyvi.
Keefers Cheri Sim. Žiedai tamsiai lašišiniai, dideli, tvirtais žiedkočiais. Augalai greitai auga. Veislė derlinga.
Malva. Žiedai šviesiai violetiniai, žiemą išblunka. Augalai jautrūs grybinėms ligoms.
Red Diamand. Žiedai dideli, raudoni, su baltais dryželiais. Esant netinkamai temperatūrai ir tręšimui, išauga silpni stiebai.
Red Sim. Žiedai raudoni, beveik nesuskylančiomis taurelėmis. Augalai greitai auga. Veislė derlinga visais metų laikais.
Sacha. Žiedai violetiniai, žiemą išblunkantys. Žiedkočiai vidutinio tvirtumo.
Safar Žiedai violetiniai, žiemą išblunka. Žiedkočiai vidutinio tvirtumo.
Scania. Žiedai raudoni, žiemą nekeičia spalvos, neplyštančiomis taurelėmis. Žiedkočiai tvirti.
Schocking Pink Sim. Žiedai raudoni, lašišinio atspalvio, žiemą nekeičia spalvos. Augalai greitai auga, tvirti. Veislė derlinga.
Sir Artur Sim. Žiedai balti, su raudonais dryželiais ir beveik nesuskylančiomis taurelėmis. Žiedkočiai silpni. Augalai greitai auga. Veislė vienodai derlinga per visą vegetaciją.
Tangerin Sim. Žiedai rausvai oranžiniai, rudenį ir žiemą geros kokybės. Žydi gausiai. Veislė žiemą mažiau derlinga.
Tony. Žiedai miniatiūriniai, geltoni, su mažais raudonais brūkšneliais.
William Sim. žiedai raudoni, pradėję vysti būna violetinio atspalvio. Veislė labai derlinga, tačiau jautri šviesos trūkumui.
White Elegans. Žiedai miniatiūriniai, balti. Žiedkočiai stiprūs.
White Sim. Žiedai dideli, balti, tačiau kai šviesos per daug, o šiltnamio oro ir substrato temperatūra žemesnė, jie gali būti rožinio atspalvio. Veislė derlinga.
Yellow Dusty. Žiedai geltoni, nesuplyštančiomis taurelėmis. Tai viena geriausių geltonų veislių gerai žydinti žiemą.
Priežiūra.
Besišaknijantiems gvazdikų auginiams reikia sudaryti optimalias sąlygas. Pirmąją savaitę po pasodinimo jie kasdien apipurškiami vandeniu iš pulverizatoriaus. Vėdinant reikia nuimti stelažų užtemdymo medžiaga, o saulėtomis dienomis, pavakarę, ją apipurkšti vandeniu. Kad neperdžiūtų substratas, auginiai atsargiai palaistomi iš šlangos su sieteliu. Antrąją savaitę purškiama rečiau. Trečiąją savaitę, iki įsišaknijusių auginių rovimo, nebepurškiama, o tiktai laistoma. Apskritai jiems įsišaknyti labai daug reikšmės turi drėgmė. Kai jos per daug, auginiai pradeda pūti ir neįsišaknija, o jeigu ir įsišaknija, tai pasodinti nuolatinę vietą labiau serga grybinėmis ligomis. Kad šaknelės vienodžiau augtų, nebūtų vienašonės, praėjus 15 d. nuo pasodinimo reikia palaistyti 0,2% kalcio salietros tirpalu. Auginiams šaknijantis temperatūra šiltnamio 18-20°C, substrato 20-22°C.
Paruošimas realizuoti.
Įsišaknijusius auginius galima rauti kai jų šaknelės išauga iki 2-2,5 cm., vidutiniškai praėjus 20 d. po pasodinimo į stelažus. Išrauti auginiai vyniojami į ploną popierių ar dedami i plono polietileno maišelius po 25 vnt. Taip paruošti auginiai sudedami kartonines dėžes po 400-500 vnt. ir ant užrašoma etiketės su veislės pavadinimu.
Gvazdikų auginius reikia kuo greičiau pasodinti, kad nenutrūktų augimo procesas. Tačiau, negalint greitai sodinti, auginiai kuri laiką gali būti laikomi uždarose dėžėse 3-5°C temperatūroje.
įsišaknijusius gvazdikus išrovus, substratas išnešamas, stelažai išdezinfekuojami 1% kalio permanganato tirpalu ir pripilama naujo substrato sekantiems auginiams įšaknyti.
Šaltinis: wikipedia