Categories
SVOGŪNINĖS GĖLĖS

Hiacintas – tai daugiametis svogūninis augalas

Hiacintas (Hyacinthus orientalis L.)

Hiacintų svogūnai, norint juos pražydinti žiemą, iškasant dar nenudžiuvus lapams. Lietuvoje hiacintų vegetacijos periodas baigiasi ne vėliau kaip liepos mėn. pirmoje pusėje, todėl svogūnus reikia iškasti birželio mėn. trečioje dekadoje. Po karšto ir sauso pavasario svogūnus galima iškasti truputį anksčiau, o po drėgno ir šalto — vėliau. Atrenkami 5-6 cm skersmens kieti, sveiki svogūnai su nedideliu dugneliu. Optimali temperatūra svogūnams laikyti, priklausomai nuo pražydinimo laiko. Patalpa turi būti nedrėgna ir gerai vėdinama.

Svogūnų sodinimo laikas priklauso nuo pageidaujamo pražydinimo laiko. Jei norima hiacintus pražydinti gruodžio mėn. antroje pusėje, jų svogūnai sodinami rugsėjo mėn. pradžioje. Jacintą svogūną temperatūra iki sodinimo. Svogūnai sodinami senus puodelius arba pikavimo dėžutes. Naujus molinius puodelius reikia gerai išmirkyti minkštame vandenyje. Priešingu atveju jaunos augalo šaknys, besiremiančios į puodelio šonus, nudžiūva. Tinka netrąši drėgna, bet ne šlapia dirva: 1 dalis lapinės, 1 dalis velėninės ir 1 dalis kompostinės drėgnos žemės.

Sodinama taip, kad 2/3 svogūno būtų žemėje, o jo viršūnėlė — viename lygyje su puodelio kraštais. Svogūnai sodinami tankiai; pasodinti palaistomi. Puodeliai gali būti laikomi šaltuose šiltnamiuose po stelažais, rūsiuose arba įkasti žemę inspektuose, tranšėjose. Kad neiššaltų, gerai pridengiami lapais, šiaudais, sodo žeme. Tinkamiausia temperatūra svogūnams įsišaknyti yra apie 9° C, o aukštesnė skatina antžeminių augalo dalių augimą, kai šaknys dar būna neužaugusios, ir svogūnas be reikalo eikvoja maisto medžiagų atsargas.

Pastoviai drėgmei palaikyti svogūnai užžeriami 5-7 cm smėlio sluoksniu. šiltnamį įnešami tada, kai būna gerai įsišakniję. Tą parodo per puodelio drenažo skylutę lendančios šaknys bei gerai išsivystę, ne mažiau kaip 5 cm aukščio daigeliai. Jeigu jacintai numatomi realizuoti su puodeliais, tai, palaipsniui pripratintus prie šviesos, galima statyti šviesų, šiltą (20-23° C) šiltnamį. Tokiose sąlygose išauga žemi augalai. Kad žiedkočiai išaugtų ilgesni ir jie sparčiau vystytųsi, reikia juos pastatyti tamsią ir drėgną vietą, pavyzdžiui, šiltnamyje po stelažais, arti šildomųjų vamzdžių. Ant stelažų sustatyti pridengiami juoda polietilenine plėvele arba juodu popieriumi. Taip jie laikomi tol, kol daigeliai užauga 10 cm aukščio, o po to sudaromos tokios pat sąlygos, kaip aprašyta aukščiau.

Pradėjus jacintams žydėti, temperatūra žeminama iki 10— 5° C. Šiuo laiku jiems reikia daug drėgmės, tačiau perliejimas kenkia. Peržydėjusius galima laikyti po stelažais, retkarčiais palaistyti, o lapams nudžiuvus, iškasti svogūnus. Jeigu pražydinimui buvo imti labai stambūs svogūnai, sekančiais metais į jacintus galima pražydinti antrą kartą. Jų žiedai būna menkesni, tačiau pražysta anksčiau, negu pirmaisiais metais. Anksti galima pražydinti šias jacintų veisles: Arentine Arendsen, Anna Maria, LInnocence, Marie, Delicata, Grand Lilac ir kt.