Categories
Puansetija

Kalėdinė gėlė – Puansetija

Puansetijos paprastai žydi gruodžio—sausio mėn., tačiau įšaknijant skirtingu laiku ir pritaikant atitinkamą agrotechniką, jos gali žydėti bet kuriuo metų laiku. Puansetijos dažniausiai auginamos ir realizuojamos kaip vazoninės gėlės, tačiau jas galima ir skinti. Pamerktos vandenyje išsilaiko apie dvi savaites.

Veislės.

Annette Hegg Pažiedlapiai raudoni. Tinka auginti tiktai vazonuose. Skinti nerekomenduojama.

Annette Hegg Dark. Pažiedlapiai ryškiai raudoni. Auginama tiktai kaip vazoninė kultūra.

Annette Hegg Divo. Pažiedlapiai raudoni, alyvinio atspalvio. Auginama vazonuose. Skinti nerekomenduojama.

Annette Hegg White. Pažiedlapiai balti. Tinka auginti vazonuose ir skinti.

Kvit Hegg. Pažiedlapiai balti. Augalai greitai auga. Tinka skirti.

Oslo Hegg. Pati ankstyviausia šios grupės veislių. Pažiedlapiai raudoni. Tinka auginti vazonuose ir skinti.

Post Rosa Hegg. Pažiedlapiai tamsiai rožiniai. Tinka auginti vazonuose ir skinti.

Žydėjimo reguliavimas.

Latvijos Mokslų akademijos botanikos sode buvo tiriama puansetijų sodinimo laiko ir trumpos dienos įtaka žydėjimo laikui ir intensyvumui. Įsišakniję auginiai buvo sodinami maždaug kas mėnesį nuo birželio iki rugsėjo mėn.

Latvių bandymų duomenimis puansetijos, pasodintos rugsėjo 20 d., buvo veikiamos natūralios trumpos dienos ir todėl nuo vegetatyvinės fazės greitai perėjo prie generatyvinės. Žydintys augalai tebuvo vos 15-18 cm aukščio. Puansetijos, pasodintos birželio 18 d., augo ilgos dienos sąlygomis ir siekė iki 40 cm. Ši augalo savybė leidžia reguliuoti stiebų aukštį, priklausomai nuo to, ar puansetijos auginamos kaip vazoninės gėlės, ar skinti.

Latviai, reguliuodami fotoperiodą, puansetijas pražydina norimu laiku. Pavyzdžiui, norėdami kad jos žydėtų lapkričio 1 d., sodino liepos 18 d. ir nuo rugpjūčio 18 d. pradėjo auginti trumpos dienos sąlygomis. Praėjus 12 savaičių jos masiškai sužydo, buvo 24 cm aukščio, o žiedynai daugiau kaip 30 cm skersmens.

Norėdami, kad puansetijos žydėtų kovo 1 d., jas pasodino spalio 6 d. ir iki gruodžio 20 d. augino ilgos dienos sąlygomis. Taip buvo stimuliuojamas jų vegetatyvinių ūglių augimas. Nuo gruodžio 20 d. jos jau augo natūraliomis trumpos dienos sąlygomis. Puansetijos buvo iki 17 cm aukščio ir 18 cm skersmens žiedynais.

Balandžio viduryje realizavo tas puansetijas, kurios buvo pasodintos spalio 6 d. ir iki vasario 5 d. buvo auginamos trumpos dienos sąlygomis. Po kovo 20 d., esant natūraliam fotoperiodui daugiau kaip 12 val., jį atitinkamai sutrumpino. Augalai buvo 27 cm aukščio, o žiedynai 25 cm skersmens.

Dirbtinai sudarius tinkamą fotoperiodą ir temperatūrą, puansetijas galima pražydinti bet kuriuo metų laiku, o kadangi jų pažiedlapiai būna dekoratyvūs apie 3 mėn., tai praktiškai jas galima realizuoti ištisus metus.


Šaltinis: wikipedia