Categories
AUGALAI

Kalistemonas (Callistemon) – greitai augantis krūmas

Kalistemonas (Callistemon) - greitai augantis krūmas, gerai žinomas dėl savo kaskadinių šakų ir raudonų žiedų, primenančių ugniakurą.

Kalistemonas (Callistemon) – greitai augantis krūmas

2023-05-01

Kalistemonas (Callistemon) - greitai augantis krūmas, gerai žinomas dėl savo kaskadinių šakų ir raudonų žiedų, primenančių ugniakurą.

Cilindriški, į šerius panašūs raudoni žiedai dažniausiai žydi pavasarį ir vasarą, bet kartais gali pasirodyti ir rudenį. Šie smailiaspalviai žiedai pasižymi ryškiais, iškiliaspalviais erškėtrožėmis ir vilioja kolibrius, bites ir drugelius. Apvalūs, kieti, rudi vaisiai vilioja smulkius gyvūnus, kurie juos naudoja kaip maisto šaltinį.

Kalistemonas, dar vadinamas verkiančiu medžiu, turi visžalius siaurus ir pilkai žalios spalvos lapus. Šakos padengtos šiurkščia, pilkai žalia žieve. Krūmai, kurie vadinami Kalistemonas, nereikalauja daug priežiūros ir yra atsparūs sausroms. Jie gali pakęsti vidutinį druskos kiekį, tačiau netoli pakrantės netoleruoja sūraus purvo. Jiems reikia daug saulės šviesos ir retkarčiais laistyti, tačiau jie nėra išrankūs trąšoms.

Kalistemonas yra atsparūs daugumai ligų ir kenkėjų. Tačiau dėl kai kurių dažnai pasitaikančių problemų jis jautrus erkėms, vabzdžių gniužulams ir šaknų puviniui. Dėl tankios, matinės šaknų sistemos šis medis puikiai tinka erozijos kontrolei.

Kalistemonas (Callistemon) - greitai augantis krūmas, gerai žinomas dėl savo kaskadinių šakų ir raudonų žiedų, primenančių ugniakurą.

Saulės šviesa kalistemonui

Kad išgyventų, Kalistemonui reikia pilnos saulės. Šie medžiai nepakenčia pavėsio ir ne taip gausiai žydės, jei bus pasodinti tik iš dalies saulėtoje vietoje.

Kokios dirvos reikia kalistemonui?

Dirvožemis yra svarbus augalų augimo veiksnys. Norint išvengti šaknų puvinio, svarbu gerai drenuoti dirvožemį, o medžiams, mėgstantiems purią, smėlėtą dirvą, geriausiai tinka rūgštus arba neutralus dirvožemio pH.

Kiek laistyti kalistemoną?

Reguliariai laistydami palaikykite Kalistemono sveikatą ir stiprumą. Subrendę augalai gali pakęsti sausrą, tačiau geriau juos laistyti papildomai. Laistykite su pertraukomis, kai dirvožemis sausas kelis centimetrus po paviršiumi.

Temperatūra, kiek tai svarbu kalistemonui?

Temperatūra ir drėgmė yra svarbūs veiksniai Kalistemono medeliams. Šilta temperatūra skatina jų augimą, tačiau jie gali pakęsti šaltį ar šalnas, jei drėgmė yra didelė.

Kada tręšti kalestemoną?

Tręšdami Kalistemonus, padėsite jiems augti ir sveikai žydėti. Tręškite trąšomis pavasarį, vegetacijos metu ir visą rudenį.

Ar verta genėti kalistemoną?

Genėjimas gali padėti išlaikyti tvarkingą medžio išvaizdą. Po žydėjimo reikėtų genėti Kalistemoną, kad pašalintumėte panaudotus žiedus ir padėtumėte medžiui išlaikyti formą.

Kaip dauginti kalistemoną?

Norint padauginti Kalistemoną, vasarą reikia imti pusiau subrendusių medžių auginius. Jums reikės nedidelio vazonėlio, drėgnos vazoninės žemės, įsišaknijimo hormono, plastikinio maišelio ir gumytės. Norėdami pradėti, vadovaukitės toliau pateiktomis instrukcijomis.

Švariomis, aštriomis sodo žirklėmis lengvai nupjausite maždaug 15 cm ilgio pjūvį. Nuo augalo pašalinkite visus apatinius lapus ir žiedinius pumpurus. Įmerkite nupjautos šaknies galą į hormonų miltelius ir pakratykite, kad pašalintumėte perteklių. Nedidelį vazonėlį pripildykite drėgnu dirvožemiu, tada atsargiai įdėkite pjūvį į dirvožemį. Uždėkite plastikinį maišelį ant augalo, kad jis būtų drėgnas. Maišelį užriškite gumine juosta. Kasdien tikrinkite, ar dirvožemis yra drėgnas. Jei reikia, palaistykite žemę. Pjūvis turėtų įsišaknyti maždaug per 10 savaičių. Jei pjūvio įsišaknijimui yra pasipriešinimas, reiškia, kad šaknys susiformavo. Kai tai įvyks, nuimkite plastikinį maišelį ir aklimatizuokite pjūvį mažesnėje drėgmėje. Aklimatizavę auginį persodinkite į norimą vietą.

Jei norite auginti Kalistemoną iš sėklų, sėklų reikia užsiauginti anksti pavasarį. Norėdami paruošti nedidelius vazonėlius su drėgnu dirvožemiu Kalistemono sėkloms sodinti, sėklas suberkite į drėgną dirvožemį ir lengvai uždenkite. Kalistemono sėklos yra labai mažos, todėl tikėtina, kad jas sėsite gausiai. Tai yra gerai, nes sudygusius daigus galima retinti. Palaikykite dirvą drėgną ir pastatykite vazonėlį šviesioje, netiesiogiai apšviestoje vietoje, ir sėklos turėtų sudygti per 6-8 savaites. Kai daigai bus kelių cm aukščio, retinami iki stipriausių daigų. Juos taip pat galima atskirti ir sodinti į atskirus vazonėlius.

Kokie svarbiausi veiksniai persodinant kalistemoną?

Kalistemonas gerai tinka laikyti vazonuose, todėl jie yra geras pasirinkimas dideliems konteineriniams sodams. Rinkitės bent apie 15cm didesnį vazoną nei šaknų kamuolys, kad augalas galėtų augti kelerius metus. Pasirūpinkite, kad vazone būtų drenažo angos. Pavasarį ir vasarą medelį reikės tręšti, kad jis gautų reikiamų maistinių medžiagų.

Kai Kalistemonas išaugs iš konteinerio, šaknis reikės atlaisvinti. Atlaisvinus šaknis, augalą galima išimti iš konteinerio. Augalą galima įdėti į naują konteinerį ir užpildyti gerai drenuojančia žeme. Šaknis reikia užkasti iki to paties lygio, kaip ir anksčiau, tada gerai palaistyti.

Kaip paruošti peržiemoti kalistemoną?

Kadangi Kalistemonas auginamas šilto klimato šalyse, žiemojimu papildomai rūpintis nereikia. Tereikia netręšti. Už savo auginimo zonos ribų auginamus medelius reikia laikyti konteineriuose ir perkelti į saugią vietą, pavyzdžiui, garažą ar šiltnamį.

Norėčiau pražydinti kalistemoną

Šie medžiai skleidžia ryškiai raudonus, 7-12 cm dydžio žiedus su ryškiais, dygliuotais erškėčiais. Šie žiedai pasirodo nuo pavasario iki vasaros, vėliau kartais retkarčiais. Reguliariai laistykite, kad paskatintumėte žydėjimą. Tręškite pavasario, vasaros ir rudens pradžioje. Didelio fosforingumo trąšos, įterptos likus kelioms savaitėms iki žydėjimo pradžios, paskatins gausų ir gyvybingą žydėjimą. Nužydėjusiems žiedams nukirpkite galvą, kad žydėjimas nenutrūktų.

Kokios didžiausios bėdos ištinka kalistemonus?

Kalistemonas yra gana ištvermingi ir retai susiduria su problemomis. Tačiau net ir ištvermingi augalai kartais gali turėti problemų. Dažniausiai pasitaikanti Kalistemono problema yra raganų šluota.

Raganų šluotos - tai tankios, apvalios šakelių sankaupos, išaugančios iš medžių šakų dėl streso. Šios struktūros gali susidaryti, kai iš vienos šakos išauga daug ūglių, todėl ji atrodo kaip lizdas.

Dažna streso priežastis yra vabzdžiai, pavyzdžiui, erkės. Norint išspręsti problemą, reikia nustatyti streso priežastį ir ją pašalinti.