Categories
Gėlių ligos KARDELIAI

Kardelių ligos: Kekerinis puvinys, Septoriozė, Pelėjūninis puvinys

Kekerinis puvinys. Liga pasireiškia vegetacijos metu ir sandėliuose. Antroje vasaros pusėje po žydėjimo ant lapą ir stiebo atsiranda smulkios, vėliau susiliejančios rudos dėmės. Pažeisti lapai pirma laiko apmiršta. Jeigu liga pasireiškia žydėjimo metu, tai ant žiedų taip pat atsiranda vandeningos dėmės. Kartais liga pažeidžia ir šaknies kaklelį. Tokie augalai supūva ir sudžiūsta. Jei drėgnas oras, liga labiau plinta, ir pažeistos augalo vielos pasidengia pilka ligos sukėlėjo Botrytis gladiorum Timm. pelėsio veja. Tačiau didesnius nuostolius kardeliams liga padaro žiemą sandėliuose. čia ji pasireiškia sausu gumbasvogūnio vidurio puviniu, kurio dugnas įdumba. Labiau pažeistų gumbasvogūnių viduje susidaro kiaurai išpuvusi skylė, .o aplinkiniai audiniai dar būna sveiki. Drėgnesniuose sandėliuose kartais gumbasvogūniai supūva minkštai. Puvinio pažeistose vietose dažnai atsiranda pilka ligos sukėlėjo veja grybo konidijakočiai ir konidijos. Taip pat gali atsirasti ir juodų mažą, maždaug 5 mm dydžio skleročių. Liga kasmet gali persiduoti grybiena, konidijomis ir skleročiais. Kekerinis puvinys ant kardelių pasitaiko dažnokai.

Kovai su kekeriniu puviniu vegetacijos metu kardelius reikia purkšti cinebo ar kaptano 0,3-0,5% suspensijomis.

Kitos kovos priemonės tos pačios, kaip ir kovojant su fuzarioze.

Septoriozė kietasis puvinys. Liga rečiau pasitaiko vasarą, daug stipriau ji pasireiškia ant gumbasvogūnių sandėliavimo metu žiemą. Apie rugpjūčio vidurį ant kardelių lapų atsiranda kiek purpuriniu atspalviu rudos su šviesesniu viduriu dėmės, kuriose vėliau susiformuoja juodų mažų taškelių pavidalo ligos sukėlėjo Septoria gladioli Passer. piknidžiai. Dėmės iš pradžių būna smulkios, vėliau didėja. Iš piknidžių išsiveržusios ir išplitusios sporos apkrečia sveikus augalus. Sandėliuose lige pasireiškia rausvai rudomis gumbasvogūnių dėmėmis, kurios vėliau tamsėja ir pasidaro beveik juodos. Stipriai pažeisti gumbasvogūniai sukietėja,virsta mumijomis. Dėmių vietoje taip pat atsiranda piknidžiai. Ligai vystytis palankias sąlygas sudaro drėgni sandėliai. Liga persiduoda per dirvą ir su pažeista sodinamąja medžiaga.

Kovos priemonės tos pačios, kaip ir fuzariozei.

Sklerotinis (sausasis) puvinys. Liga taip pat pasireiškia vegetacijos metu ir sandėliuose. Iš pradžią pažeisti augalai vasarą gali atrodyti lyg ir sveiki, tačiau, nulupus vieną kitą lapą, ją stiebai prie pagrindo būna nuberti juodais mažais grūdeliais— ligos sukėlėjo Scierotinia gladioli (Mass.) Dray grybo skleročiais. Vėliau sergančių augalų lapai gelsta, po to ruduoja ir apmiršta. Stiebai prie pagrindo supūva, nulūžta, ir augalas žūva. Ant stiebų prie pagrindo esti daug mažų skleročių.

Sandėliuose ši liga labai panaši į septorinį (kietąjį) puvinį. Ant gumbasvogūnių taip pat atsiranda didelės tamsios, beveik juodos dėmės, tik vietoj piknidžių drėgnuose sandėliuose čia vienoje kitoje vietoje išsivysto skleročiai. Liga plinta su pažeista sodinamąja medžiaga. Kai kuriose kardelių auginimo vietose sausasis puvinys gana dažnai paplitęs.

Kitos kovos priemonės tos pačios, kaip ir kovojant su fuzarioze.

Pelėjūninis puvinys. Jis pažeidžia gumbasvogūnius sandėliuose. iš pradžių liga labai panaši į septorinį (kietąjį) ir sklerotinį (sausąjį) puvinius. Ant gumbasvogūnių atsiranda kiek įdubusios rusvos su pilkšvu atspalviu ir susiraukšlėjusiu paviršiumi dėmės. Kai aukštesnė temperatūra, ant pažeistų audinių dažnai atsiranda šviesiai rusvi maži ligos sukėlėjo Penicillium gladioli McCull et Thom. skleročiai, o drėgnuose ir šaltuose sandėliuose ant pažeistų vietų atsiranda pilkai žalias pelėsis — grybo konidijakočiai ir konidijos. Ligai vystytis palankias sąlygas sudaro įvairūs mechaniniai gumbasvogūnių pažeidimai, kurie padaromi derliaus nuėmimo ir jų nuvalymo metu. Esant mažiausiam mechaniniam pažeidimui, gali įsimesti pelėjūninis puvinys.

Kad pelėjūninis puvinys neplistų, reikia derliaus nuėmimo ir valymo melu stengtis nepažeisti gumbasvogūnių. Prieš sandėliavimą gerai juos išdžiovinti ir po to žiemą laikyti sausoje vėsioje patalpoje.