Lantanos augalai yra visžaliai plačialapiai augalai. Nors jie gali elgtis kaip vijokliniai augalai, botanikai juos priskiria krūmams

Lantana (Lantana) – visžalis plačialapis augalas

2023-05-26

Lantanos pasižymi unikalia vynmedžio pavidalo, išsikerojusia iš sumedėjusių šakų išvaizda, todėl juos populiaru auginti lauko kabančiuose krepšeliuose arba kaip žemės dangą.

Lantana garsėja apvaliomis mažų, ryškiaspalvių žiedų kekėmis, kurios gali būti geltonos, oranžinės, baltos, raudonos, rausvos, rožinės, mėlynos arba violetinės spalvos. Dažnai toje pačioje kekėje susimaišo beveik fluorescencinės spalvos, todėl susidaro dvispalvis efektas.

Lapų tekstūra panaši į švitrinį popierių. Nors daugeliui nepatinka aštrus, citrusinių vaisių kvapas, dėl lapų aromato šie augalai priskiriami kvapiųjų augalų kategorijai. Žiedų nektaras vilioja kelių rūšių drugelius, tarp jų ir aštrialiežuvį lakštingalą. Šį greitai augantį augalą galima sodinti bet kada kaip daugiametį arba pavasarį kaip vienmetį. Lantana nuodinga gyvūnams.

Lantanos augalai yra visžaliai plačialapiai augalai. Nors jie gali elgtis kaip vijokliniai augalai, botanikai juos priskiria krūmams. Lantanos spalvingi žiedai yra geri pavyzdiniai augalai. Jos taip pat naudojamos kaip pasienio krūmai ir kaip žemės danga vietose, kur šilto klimato šalyse yra daug saulės. Šie augalai puikiai pakenčia druskos purslus, todėl yra populiarūs netoli vandenyno esančiuose kiemuose. Šaltesnio klimato šalyse, kur lantanos laikomos vienmečiais augalais, jos dažniausiai auga kabančiuose krepšeliuose. L. montevidensis veislė yra panašesnė į vynmedį nei kitos veislės, todėl geriau tinka kabantiems augalams.

Lantanos augalai yra visžaliai plačialapiai augalai. Nors jie gali elgtis kaip vijokliniai augalai, botanikai juos priskiria krūmams

Kiek šviesos reikia lantanoms?

Lantanos augalai mėgsta saulę. Augalas kasdien turėtų gauti bent šešias valandas (ar daugiau) tiesioginių saulės spindulių. Ji gali pakęsti šiek tiek pavėsio po pietų, bet žydės mažiau, jei bus pasodinta pavėsingoje vietoje.

Kiek reikia laistyti lantaną?

Lantanas laistykite kruopščiai, maždaug po 3 cm per savaitę, ir neleiskite joms išdžiūti. Smėlingame dirvožemyje tikriausiai reikės laistyti kasdien. Jei žydėjimas sulėtėjo arba visai nutrūko, pabandykite palaistyti daugiau.

Kokios tinkamos trąšos lantanai?

Lantanai nereikia daug trąšų, kai augalas yra žemėje - pakanka tręšti vieną kartą ankstyvą pavasarį. Jos labai nereiklios priežiūrai, o per didelis trąšų kiekis gali sumažinti žiedų gausą. Lantanos augalus konteineriuose dažniau tręškite subalansuotomis, švelniomis 20-20-20 trąšomis kas mėnesį.

Kokia genėjimo eiga tinkamiausia lantanai?

Jei lantaną auginate kaip daugiametį augalą, genėjimas svarbus siekiant skatinti šakojimąsi ir žydėjimą, taip pat pašalinti augalo vaisius, kad būtų suvaldytas jo agresyvus augimas. Po žydėjimo lantaną lengvai nukirpkite, kad ateityje ji žydėtų ant vešlesnių šakų. Pavasarį nupjaukite stiebus iki 15-30 cm nuo žemės, kad paskatintumėte šakojimąsi ir žydėjimą. Jei daugiametis lantanos augalas augina uogas ir nenorite, kad sėklos nukristų ir išplistų, nupjaukite lantaną po žydėjimo.

Kaip auginti lantaną iš sėklų?

Sėklų lantanoms kaip vienmečiams augalams auginti vėsesnėse zonose galima lengvai įsigyti prekyboje. Šiltesnėse zonose daugiamečių augalų sėklas surinkti nesudėtinga. Kai juoda augalo uoga sunoksta, viduje rasite sėklų ankštis. Sėklas sodinkite patalpoje likus šešioms-aštuonioms savaitėms iki norėdami persodinti į lauką. Išimkite sėklas iš ankščių, nuplaukite jas vandeniu ir porą dienų džiovinkite ant popierinių rankšluosčių. Išdžiovintas sėklas laikykite sandariame inde, įdėtame į šaldytuvą, kol būsite pasiruošę jas daiginti mažame vazonėlyje. Pamirkykite sėklas šiltame vandenyje 24 valandas. Nedidelius vazonėlius pripildykite nederlingo vazonėlių mišinio, į kiekvieno vazonėlio vidurį įdėkite po vieną ar dvi sėklas ir uždenkite terpe. Vazonėlį su sėklomis įdėkite į atskirus sandarius plastikinius maišelius. Laikykite vazonėlius su sėklomis drėgnoje aplinkoje, kurioje nuolat vyrauja 21-24 laipsnių temperatūra. Išimkite maišelį, kai tik pamatysite daigus. Tai turėtų užtrukti apie mėnesį. Sodinkite lauke arba į lauko konteinerį.

Kokios dirvos reikia lantanai?

Šie augalai gerai auga gerai drenuojamoje dirvoje. Jie auga daugelyje dirvožemio sąlygų, tačiau pirmenybę teikia neutraliam pH.

Kokios temperatūros ir drėgnumo reikia lantanai?

Lantanos augalai gali išgyventi nedideles šalnas, tačiau jei temperatūra nukris žemiau -3 laipsnių šalčio arba ilgai išliks šalta, augalas žus. Lantana gerai auga esant 13 laipsnių ar aukštesnei temperatūrai. Jai patinka drėgnas oras ir ji gali išgyventi net purškiant druską.

Kokios pagrindinės lantanų veislės?

Vijoklinė lantana (Lantana montevidensis): Šios lantanos turi iki 30 cm ilgio šakas ir yra populiarios krepšeliuose ar kabančiose ekspozicijose.

Popkorninė lantana (Lantana trifolia): Ši rūšis pasižymi palyginti mažomis ir ryškiomis žiedų kekėmis.

Laukinė lantana (Lantana urticoides): Teksase aptinkamos lantanos turi ypač aštrius lapus.

'Spreading Sunset' (Lantana x 'Monet'): Šios veislės žiedų žiedynas su aukso spalvos centrais, apsuptais oranžinės spalvos žiedais. Vėliau oranžinė spalva pereina į rausvą.

Lantana camara 'Miss Huff': Šaltai ištverminga, oranžiniai ir geltoni žiedai.

Lantana camara 'Bandito': kompaktiška, su oranžiniais, raudonais arba rožiniais žiedais

Kaip tinkamai žiemai paruošti lantaną?

Šalto klimato šalyse gyvenantys sodininkai kartais klausia, ar lantanos augalus rudenį galima perkelti į patalpą ir peržiemoti kaip kambarinius augalus. Atsakymas yra ir taip, ir ne. Taip, jas galima peržiemoti viduje, tačiau jos nedera kaip kambariniai augalai. Geriau žiemoti nešildomame kambaryje, kad jie būtų ramybės būsenoje, tik minimaliai apšviečiant ir laistant (apie 1 cm vandens per savaitę), kol persodinsite. Kambario temperatūra neturėtų būti žemesnė nei 13 laipsniai.

Kokios ligos ir kenkėjai puola lantanas?

Lantanos gali išgyventi daugumą kenkėjų, tačiau atkreipkite dėmesį į toliau išvardytus vabzdžius, kurie gali kelti problemų, jei užkrėstų stipriai. Keturi labiausiai paplitę lantanų kenkėjai yra amarai, nėriniuotieji vabalai, miltligės, baltasparniai ir voratinklinės erkės. Kenkėjams naikinti naudokite insekticidinį muilą arba lantanos augalams gelbėti naudokite labiau tam vabzdžiui būdingą metodą.