Categories
Kambarinės gėlės

Monstera – kambarinė lapinė gėlė

Monstera deliciosa gele prieziura laistymas krenta lapai

Monstera – kambarinė lapinė gėlė

2023-03-17

Nuostabioji monstera (Monstera deliciosa) yra araceae šeimos, kuriai priklauso tokie augalai kaip vėzdūnė (Spathiphyllum), alokazija (Alocasia) ir zamiokulkas (Zamioculcas), natūraliai paplitę Centrinėje Amerikoje, narys.


Pavadinimas "monstera" kilęs iš lotyniško žodžio "monstrum", reiškiančio kai kurių egzempliorių dydį (daugiau kaip 15 m), o "deliciosa" - iš valgomų vaisių, kurie auga tik natūralioje aplinkoje, atogrąžose. Nors daugelis botanikų ginčijosi dėl jos panašumo į filodendrus, oficialiai ši rūšis tebėra Monstera genties dalis.
Lapų struktūros vis dar glumina botanikus, daugelis jų linkę manyti, kad danteliai ir skylutės palengvina uraganų ar stiprių vėjų poveikį. Kitų nuomone, skylučių funkcionalumas paprastas; mažesnis lapo paviršiaus plotas sumažina vėjo oro pasipriešinimo poveikį, todėl sumažėja pavojus būti nupūstam.
Toliau aprašome kaip prižiūrėti, persodinti, tręšti, laistyti, dauginti, kokios ligos ir kenkėjai puola, kaip nuo jų apsisaugoti.
Monstera deliciosa gele prieziura laistymas krenta lapai

Nuostabios monstera priežiūros pagrindiniai principai

Pradėkitem nuo šviesos kas patinka, kokios rekomendacijos. Šiam visžaliam augalui labiau patinka būti tokioje vietoje, kur yra ryški, netiesioginė saulės šviesa ir pastovi 18-25 laipsnių temperatūra. Jei šiltuoju metų laiku tiesioginių saulės spindulių bus per daug, lapai gali nudegti. Nors taip ir yra, vis tiek rekomenduojama bent kartą per metus kambarinį augalą iškelti į lauką, į tiesioginę saulės šviesą, kad paskatintumėte vešlų augimą. Nuostabioji monstera lauke gali augti ir visiškame šešėlyje, ir pusiau šešėlyje. Norint, kad išliktų įvairiaspalvių monsterų lapų raštai, augalą reikia laikyti šviesioje vietoje. Jei augalas bus laikomas per tamsioje vietoje, lapai bus daugiausia žali ir beveik neturės spalvotumo.

Dirvožemis/dirva monsterai. Ką pasirinkti?

Šiam augalui reikalinga durpių pagrindu pagaminta dirva ir lengvas smėlio, vidutinio sunkumo priemolio arba sunkus molio dirvožemis lauke. Geriausiai augalas auga gerai drenuotoje, drėgnoje, bet nepermirkusioje dirvoje. Dėl subalansuoto dirvožemio monstera gali augti iki 3 m aukščio ir 1 m pločio. Didžiausias aukštis pasiekiamas per 8-10 metų, o per sezoną išauga iki trijų naujų lapų. Natūraliai laukinėje gamtoje augančios monsteros gali pasiekti iki penkiolikos metrų aukštį, tačiau dėl mažesnės šaknų sistemos ir ne tokių palankių augimo sąlygų jos užauga tik iki trijų metrų, plius minus.

Kiek ir kada laistyti monstera?

Augalą vegetacijos metu laistykite reguliariai, kas 1-2 savaites. Laistykite tol, kol perteklius nutekės per drenažo angas. Nepilkite vandens pertekliaus atgal į augalo indą, nes augalas jau yra gavęs visą jam reikalingą vandenį. Tarp laistymų dirva turi šiek tiek išdžiūti. Rudenį ir žiemą laistykite tik retkarčiais. Norėdami padidinti drėgmę patalpoje, apipurkškite lapus purkštuvu su demineralizuotu vandeniu arba lietaus vandeniu. Kartą per mėnesį taip pat turėtumėte nupurkšti lapus, kad sudrėkintumėte lapus ir pašalintumėte dulkes, kurios gali trukdyti augalui surinkti šviesą.

Monsteros tręšimas, kada tai daryti?

Augalą tręškite kas kelias savaites vegetacijos metu subalansuotomis skystomis azoto, fosforo ir kalio trąšomis. Kas tris mėnesius Monstera augalą rekomenduojama tręšti granuliuotomis trąšomis, taip pat reguliariai naudoti skystas trąšas. Augalas gerai reaguoja į abu šiuos tręšimo būdus. Jei reikia, patrumpinkite antžemines šaknis, o stiebus ir lapus apkarpykite pagal poreikį. Dauginkite stiebų arba lapų auginiais.

Monsteros dauginimas stiebo auginiais, kaip tai padaryti?

Norėdami dauginti stiebo auginiais, paimkite auginį iš nupjauto stiebo ir pasodinkite jį į drėgną dirvą. Pjūvis išleis šaknis ir jį galima persodinti į vazoną ar sodą. Norint dauginti augalus stiebo pjūviu, stiebą reikia nupjauti žemiau mazgo ir pašalinti šaknis.

Kada persodinti ir kaip monsterą?

Norėdami pasodinti augalą į vazoną, apatinį trečdalį vazono pripildykite durpingo dirvožemio. Įstatykite vazone kuolą ir įkaskite augalo šaknis į žemę. Aplink šaknis užpilkite vazoną žemėmis, o kuolą tvirtai apkaskite žemėmis. Augalo stiebą prie kuolo pritvirtinkite augalų segtukais.

Monstera ligos ir kenkėjai? Patarimai kaip padėti augalui. (Šaknų puvinys, miltuotieji skydamariai, amarai, tripsai, skydamariniai ir voratinklinės erkės)

Geriausias būdas apsaugoti augalus nuo kenkėjų - nuvalyti jų lapus drėgna kempine arba popieriniu rankšluosčiu. Vis dėlto, jeigu ant augalų aptiksite kenkėjų, dažniausiai pasitaikantys kenkėjai yra sultis miltuotieji skydamariai, amarai, tripsai, skydamariniai ir voratinklinės erkės. Šių kenkėjų galite atsikratyti apipurkšdami augalą vandeniu arba nuplaudami lapus insekticidiniu muilu.
Šaknų puvinys - dažna problema, su kuria susiduria augalai, ilgesnį laiką laikomi drėgnoje ar permirkusioje dirvoje. Simptomai - greitai geltonuojantys lapai, sulėtėjęs augimas ir supuvęs rudas pagrindas. Norėdami patikrinti, ar augalas nesupūva, ištraukite jį iš vazono ir apžiūrėkite šaknis po dirvožemio linija. Jei šaknys baltos, augalas yra sveikas; jei jos rudos ir purios, augalas serga šaknų puviniu ir reikia nedelsiant imtis veiksmų.

saknu puvvinys monstera ligos ir kenkejai

Šaknų puvinys

tripsai monstera ligos ir kenkejai prieziura

Tripsai

monstera kenkejai ir ligos skydamariniai ir voratinklinės erkės.

Skydamariniai ir voratinklinės erkės.

D.U.K dažni klausimai apie monsterą

Kodėl ruduoja lapai?

Jei augalo lapų galiukai paruduoja, tai gali būti ženklas, kad dirvožemis yra per sausas. Pabandykite pašalinti pažeistus lapus ir laistykite augalą pagal grafiką, kad jis būtų drėgnas. Jei aplink rudas dėmeles ar galiukus yra geltonos aureolės, tai reiškia, kad augalas užsikrėtė grybeliu. Taip greičiausiai atsitiko dėl to, kad augalas buvo perlaistytas arba ilgą laiką buvo laikomas drėgnoje dirvoje. Norėdami ištaisyti padėtį, pašalinkite pažeistus lapus ir leiskite augalui šiek tiek išdžiūti prieš vėl laistydami.

Kodėl pagelto nuostabiosios monsteros lapai?

Lapų pageltimas paprastai rodo sausą dirvožemį. Senesni augalo lapai paprastai pagelsta anksčiau už kitus. Jei pastebėjote, kad taip atsitiko, turėtumėte pašalinti pažeistus lapus ir patikrinti dirvožemio drėgmės lygį. Jei ji sausa, gerai palaistykite augalą.

Kodėl vysta lapai?

Jei ant augalo matote vystančius lapus, tai rodo, kad yra laistymo problema. Augalas arba perlaistomas, arba nepakankamai laistomas. Jei augalas perlaistytas, jis gali sirgti šaknų puviniu. Pabandykite išimti augalą iš vazono ir įvertinti šaknis. Jei yra šaknų puvinio, išvalykite šaknis, nupjaukite gležnas dalis ir persodinkite į naują žemę.

Kodėl susisuka monsteros lapai?

Dėl vandens trūkumo ar per didelio saulės spindulių poveikio susiraukšlėję, net susisuka ir parudavę lapai yra augalo nesugebėjimo prisitaikyti prie sąlygų rezultatas. Monsteros augalai turėtų būti laikomi šviesioje, netiesioginėje aplinkoje, o tie, kurie neprisitaikė prie tiesioginių spindulių, turės saulės nudegimo ir aplinkos šoko požymių. Žiemą saulės spinduliai yra priimtini, jei reguliariai stebima dirvos drėgmė, o atėjus vasarai jų galima visiškai vengti.

Kodėl kai kurių monsteros augalų lapai skilinėja labiau nei kitų?

Skilusiems lapams padalyti reikia daugiau energijos. Augalas skils daugiau, jei gaus daugiau šviesos. Mažiau šviesos lemia mažesnius lapus, kurie nėra tokie ryškūs.

Kiti straipsniai apie monsterą

vijokline monstera
Vijoklinė monstera (Monstera adansonii)

Vijoklinė monstera, auginama kambaryje, mėgsta vidutinį arba ryškų netiesioginį apšvietimą. Esant silpnam apšvietimui, augalas tampa pailgas ir gali prireikti

Skaityti

Šaltinis: https://lt.wikipedia.org/wiki/Monstera