Vijoklinė monstera (Monstera adansonii) - populiarus vijoklinis kambarinis augalas, pasižymintis rodyklės formos lapais su skylutėmis palei gyslas. Šiam augalui nereikia natūralios šviesos, jis gali augti ir prie dirbtinio apšvietimo.
Vijoklinė monstera, auginama kambaryje, mėgsta vidutinį arba ryškų netiesioginį apšvietimą. Esant silpnam apšvietimui, augalas tampa pailgas ir gali prireikti jį reguliariai genėti, kad išliktų pilnas. Monstera naudingas kambarinis augalas, tiek turintiems patirties, tiek pradedantiems auginti.
Kokią šviesą ir temperatūrą mėgsta vijoklinė monstera?
Monstera Adansonii augalas mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą ir vengia ilgesnių tiesioginių saulės spindulių. Taip yra todėl, kad augalas įpratęs augti didelių medžių pavėsyje džiunglėse, o per daug tiesioginių saulės spindulių gali pakenkti jo lapams. Jei tiesioginės saulės šviesos neišvengiama, saulėje būkite ne ilgiau kaip dvi ar tris valandas ryte. Tinka šiek tiek rytinės saulės, tačiau jei augalas auginamas silpnoje šviesoje, lapai bus mažesni. Ideali temperatūra monstera augalui yra 18-24 °C. Mažiausia temperatūra, kurią monsteros augalas gali pakęsti žiemą, yra 10° C.
Kiek reikia laistyti monsterą?
Kruopščiai laistykite, kad tarp laistymų dirvos paviršius išdžiūtų. Žiemą daug laistyti nereikia, tik retkarčiais nupurkšti. Svarbu reguliariai laistyti augalą ir užtikrinti, kad dirvožemis būtų drėgnas, bet ne permirkęs. Paprastai augalą reikėtų laistyti kartą per savaitę. Jei lapai pradeda kristi, tai ženklas, kad augalui reikia vandens. Šiems augalams svarbus veiksnys yra drėgmė, nes jie gerai auga esant didelei drėgmei. Norėdami kuo geriau atkartoti natūralias sąlygas, pasirinkite gerai apšviestą, šiltą ir drėgną vonios kambarį ar virtuvę.
Monsteros tręšimo rekomendacijos
Pasodinus ar persodinus augalą į vazoną, prieš tręšiant rekomenduojama palaukti keturis-šešis mėnesius. Taip yra todėl, kad vazonų mišinyje paprastai jau yra lėtai išsiskiriančių trąšų. Monsteras tręškite granuliuotomis trąšomis maždaug kas 3 mėnesius. Augalas gerai reaguoja į reguliarų tręšimą skystomis trąšomis. Jei augalai nebus tręšiami, jų augimas bus sulėtėjęs. Svarbu žinoti, kad naudojant didelį kiekį druskos, taip pat ir pigiose trąšose, galima pažeisti augalo šaknis ir potencialiai jį sunaikinti.
Kokią dirvožemį/žemę mėgsta vijoklinė monstera?
Monstera mėgsta organinių medžiagų turtingą, drėgną, bet gerai drenuotą dirvožemį. Venkite smėlingos, sausos arba drumzlinos, šlapios dirvos. Norint pasodinti į vazoną, naudokite durpių pagrindo vazonų mišinį. Pasirinkite vazoną su didelėmis skylėmis drenažui. Durpės padeda sulaikyti drėgmę dirvožemyje, kad jis nebūtų permirkęs. Kad monsteros augtų optimaliai, parinkite 5,5-7,0 pH dirvožemį.
Kada ir kaip geriausia genėti monsterą?
Genėkite pavasarį ir rudenį, pašalindami viršūnines ataugas. Pjaukite arti pagrindinio stiebo, kad išvengtumėte ūglių. Naudodami sterilias genėjimo žirkles nukirpkite stiebus ne daugiau kaip 25 proc. Įsitikinkite, kad genėjama tiesiai virš lapų mazgo, kad stiebas liktų savo vietoje. Be to, jei reikia, pašalinkite nudžiūvusius ar pažeistus lapus.
Monsteros persodinimas
Natūralioje aplinkoje Monstera yra alpinistė, ji kopia atogrąžų miškų medžiais į medžių viršūnes ir augdama didėja. Jei augalas kabo, jį reikės rečiau persodinti. Persodinkite kas antrus metus ir kasmet atnaujinkite vazono žemę. Šiai augalų rūšiai geriausiai sekasi, kai ji persodinama ne dažniau kaip kas dvejus metus. Pavasarį patikrinkite šaknis, ar nereikia persodinti. Apžiūrėkite šaknis. Jei jos turi vietos augti, persodinti nereikia. Tačiau jei šaknys sukasi aplink vazoną ir yra tikrai surištos, laikas persodinti. Augalui įdėkite naują vazoną, kuris būtų tik vienu dydžiu didesnis už ankstesnį, ir būtinai naudokite gerai drenuojantį vazonų mišinį.
Vijoklinės monsteros dauginimas
Norint padauginti naują monsteros augalą, patartina naudoti šaknų hormono miltelius kartu su stiebo pjūviu. Norėdami padauginti vijoklinį augalą, nupjaukite nuo motininio augalo vijoklio dalį su dviem mazgais. Įdėkite pjūvį į stiklinę su vandeniu ir pasirūpinkite, kad jis būtų šiltas, kol išaugs šaknys. Turėkite omenyje, kad gali prireikti šiek tiek laiko, kol šaknys išaugs iš pjūvio. Svarbu būti kantriems ir laikyti augalus šiltoje ir drėgnoje aplinkoje, jei norite, kad jie gerai augtų. Pradėjus formuotis šaknų sistemai, persodinkite augalą į dirvą. Per trumpą laiką turėsite naujų augalų.
Vijoklinės monsteros ligos ir kenkėjai
Vijoklinė monstera neturi per daug didelių problemų dėl kenkėjų ar ligų. Tačiau šis augalas jautrus grybinėms dėmėms, lapų dėmėms, bakteriniam minkštajam puviniui, voratinklinių erkių puolimui ir skydamariais. Viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų, susijusių su pertekliniu laistymu ir permirkusiu dirvožemiu, yra šaknų puvinys.
Šaknų puvinys - dažna problema, su kuria susiduria augalai, ilgesnį laiką laikomi drėgnoje ar permirkusioje dirvoje. Šaknų puvinio simptomai - greitai geltonuojantys lapai, sulėtėjęs augimas ir supuvęs rudas pagrindas. Norėdami patikrinti, ar nėra šaknų puvinio, ištraukite augalą iš vazono ir apžiūrėkite šaknis. Jei šaknys geltonos, augalas yra sveikas, tačiau jei šaknys rudos ir purios, augalas serga šaknų puviniu ir reikia nedelsiant imtis veiksmų.
Šaknų puvinys
D.U.K susiję klausimai apie vijoklinę monsterą
Kodėl gelsta monsteros lapai??
Viena iš dažniausių vijoklinių monsterų problemų yra ta, kad jos lapai pagelsta. Jei pastebėjote, kad augalo lapai pageltę, tai gali būti ženklas, kad kažkas negerai su jūsų laistymo grafiku. Prieš laistant svarbu patikrinti dirvožemį, kad nustatytumėte, kiek vandens reikia. Jei viršutinė dirvos dalis sausa, augalą reikėtų palaistyti. Svarbu neperlaistyti augalų. Jei pastebėsite, kad viršutinis dirvožemio sluoksnis kelias dienas nuolat yra drėgnas, tai reiškia, kad perlaistėte. Kambarinius augalus laistykite kartą per savaitę, tačiau šiek tiek paeksperimentuokite, kad sužinotumėte, kaip dažnai juos reikia laistyti, atsižvelgdami į aplinkos drėgmę ir temperatūrą.
Kodėl monsteros lapai tampa blyškios spalvos
Tai gali būti susiję su per dideliu apšvietimu arba nepakankamu trąšų kiekiu. Kad augalas būtų sveikas, saugokite jį nuo tiesioginių saulės spindulių ir reguliariai tręškite.
Dėl ko ant lapų atsiranda rudos ir geltonos dėmės?
Rudos ir geltonos dėmės ant lapų gali atsirasti dėl susikaupusios druskos arba šarminio vandens. Jei reguliariai tręšiate augalus, dirvožemyje gali kauptis trąšų druskos. Norėdami tai ištaisyti, galite periodiškai išplauti druskas iš dirvožemio. Tam lėtai paleiskite vandenį per vazoną, kol iš drenažo angų vanduo pradės bėgti.
Kodėl susisuka monsteros lapai?
Dėl nepakankamo laistymo arba dėl per didelių saulės spindulių susisuka augalų lapai.
Kodėl gelsta ir nukrenta apatiniai lapai?
Apatinių lapų pageltimas bei nukritimas yra aiškus perteklinio laistymo požymis, kurį paprastai sukelia per mažas šviesos kiekis. Žmonės nesuvokia, kad augalo šaknų sistemai taip pat reikia deguonies; laistant žemę, oras keliauja aukštyn ir iš vazono mišinio. Neturėdamos prieinamo deguonies, laikui bėgant šaknys suirs.
Ar monstera yra nuodinga?
Visos monsterų rūšys yra nuodingos gyvūnams, ypač katėms ir šunims. Jei įsigysite šį augalą, būtinai pastatykite jį tokioje vietoje, kad augintiniai negalėtų jo pasiekti, nes jie gali suvalgyti lapus. Šalutinis šio vaisto poveikis yra sunkumas ryti, vėmimas, padidėjęs seilių kiekis, burnos patinimas ir dirginimas.
Kiti straipsniai apie monsterą
Nuostabioji monstera (Monstera deliciosa)
Kaip prižiūrėti, persodinti, tręšti, laistyti, dauginti, kokios ligos ir kenkėjai puola, kaip nuo jų apsisaugoti.
SkaitytiŠaltinis: https://lt.wikipedia.org/wiki/Monstera