NERINĖ – SVOGUNINĖ GĖLĖ
Šios svogūninės gėlės pas mus pradėtos auginti neseniai. Jos priklauso amarilinių (Amarylidaceae) šeimai, kilusios iš Pietų Afrikos. Šiltnamiuose auginamos Baudeno nerinės (Nerine Bowdenii W. Wats.) ir sarninės nerinės (N. sarniensis Herb.). Yra išvesta nemaža labai dekoratyvių veislių, žydinčių raudonais, rožiniais, alyviniais, baltais bei mėlynais žiedais.
Jų vegetatyvinių dalių augimas, žiedpumpurių vystymasis, poilsis labai priklauso nuo rūšies. Pavyzdžiui, Bovdeno nerinės vegetuoja nuo balandžio iki lapkričio mėn., vėliau iki gegužės mėn. ilsisi tuo tarpu sarninės vegetuoja nuo liepos iki gegužės mėn, o ilsisi iki rugsėjo mėn. Todėl, auginant nerines, reikia atsižvelgti jų rūšį. Reguliarus nerinių žydėjimas labai priklauso nuo to, kaip laikomasi jų auginimo technologijos.
Substratas.
Jis turi būti pakankamai derlingas ir labai purus bei gerai nudrenuotas, nes per didelė drėgmė svogūnėliams kenksminga. Tinka velėninės, kompostinės žemės ir smėlio mišinys (1:1:1), kurio pH 6,5-7. Ruošiant substratą, azotinių trąšų nededama. Esant reikalui, galima 1 m3 pridėti 1 kg superfosfato ir 1,5 kg kalio magnezijos
Svogūnų sodinimas.
Nerinės gali būti sodinamos vazonuose ir stelažuose. Jų svogūnų dugneliai lengvai pažeidžiami, todėl, sodinant vazonuose, į padarytas duobutes reikia įberti smėlio, o jeigu sodinama stelažuose, jo įberiama padarytus griovelius. Prieš sodinimą senos šaknų liekanos, nepažeidžiant svogūnų dugnelių, pašalinamos, o vienmetės ir pradedančios augti naujos šaknys atsargiai paskleidžiamos.
Sodinama taip, kad ketvirtadalis svogūno būtų substrato paviršiuje. vazoną gali būti sodinama 2-3 svogūnai. Nerinių svogūnų sodinimo laikas priklauso nuo rūšies bei veislės biologinių savybių ir nuo norimo pražydinimo laiko. Paprastai Baudeno nerinės sodinamos balandžio —gegužės mėn. o sarninės — liepos—rugpjūčio mėn.
Laistymas.
Prieš svogūnų sodinimą substratą reikia gerai palaistyti, tada svogūnai greičiau ir geriau įsišaknija. Nerinės mėgsta pastovią drėgmę, todėl jas reikia reguliariai lieti. Tačiau negalima ir perlaistyti, nes tada pradeda pūti šaknys ir svogūnai. Svogūnams nuo išdžiūvimo apsaugoti, ypač kol augalai dar be lapų, reikia substrato paviršių apmulčiuoti.
Temperatūra.
Sėkmingam nerinių auginimui daug reikšmės turi temperatūra. Svogūnus pasodinus, šiltnamyje turi būti 8-10°C šilumos. Pradėjus augti lapams, optimali temperatūra — 15-16°C. Reikia žiūrėti, kad ji nepakiltų daugiau kaip 22°C. Nerinėms pradėjus žydėti, temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 15°C. Žemesnė kaip 7°C temperatūra turi neigiamos įtakos augalų žydėjimui ir vystymuisi.
Šviesa.
Nerinės šviesai nereiklios, todėl jų papildomai šviesti nereikia.
Žiedų skynimas.
Baudeno nerines pasodinus balandžio—gegužės mėn., jos pradeda žydėti rugsėjo—spalio mėn., kai išauga lapai. Sarninės nerinės, pasodintos liepos—rugpjūčio mėn., pradeda žydėti rugsėjo mėn., dar be lapų, kurie pradeda augti vėliau. Nerinės ilgiau žydi, kai temperatūra būna ne aukštesnė kaip 15°C. Skinama žiedyne išsiskleidus pirmiesiems 2 žiedams. Nuskintos nerinės vandenyje išsilaiko apie 2-3 savaites.
Svogūnų iškasimas.
Svogūnai kasami pradėjus gelsti lapams. Nustatyta, kad nerinės gausiau žydi ir būna didesnis jų dauginimosi koeficientas, kai svogūnai iškasami kasmet. Baudeno nerinės iškasamos gruodžio mėn., o sarninės balandžio pradžioje. Iškasant reikia saugoti svogūno lizdą ir šaknis. Iškasti svogūnai, nepašalinus nei lukštų nei šaknų, o tiktai labai atsargiai nuvalius žemes, 2-3 d. laikomi 10-15°C šilumos, gerai vėdinamoje, nesaulėtoje vietoje. Vėliau jie surūšiuojami ir 1-2 eilėmis sudedami į medines tinklo dugnais dėžutes. Vaikai atskiriami tiktai turintys savas šaknis. Dauginimosi koeficientas Baudeno nerinių — 1,5-2,7, o sarninių — 1,1-1,7.
Tinka pražydinti Baudeno nerinių tie svogūnai, kurių skersmuo 4 cm ir daugiau, o sarninių — ne mažesni kaip 3 cm skersmens. Vaikai išaugina žiedus tiktai praėjus 3-4 metams po pasodinimo.
Svogūnų laistymas.
Nerinių svogūnai turi būti laikomi tokiomis sąlygomis, kad kuo mažiau pakistų jų masė ir būtų maksimaliai išsaugomos šaknys. Reikia žiūrėti, kad svogūnai neperdžiūtų, todėl per visą jų laikymą patalpos drėgmė turi būti 70-80% . Kai svogūnų nedaug, galima juos apipilti samaninėmis durpėmis. Labai daug reikšmės nerinių žydėjimui ir svogūnų derliui turi temperatūra jų laikymo metu. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad skirti dauginimui Baudeno nerinių svogūnai turi būti laikomi 7-9°C temperatūroje, o žydėjimui: 2 mėnesius 5°C, mėnesį 13°C ir mėnesį 17°C temperatūroje. Sarninių nerinių svogūnus visą laiką reikia laikyti 17-20°C temperatūroje.
Pasitaikančios nesėkmės
Žydi ne visi augalai
Priežastys: Svogūnai laikyti per daug žemoje temperatūroje
Ką daryti: Laikytis agrotechnikos
Augalai nežydi, svogūnai sunyksta
Priežastys: Antrą kartą pražydinama
Ką daryti: Pražydintus svogūnus ne mažiau kaip vienerius metus auginti ir tiktai po to vėl pražydinti.
Ant lapų, žiedkočių, žiedų ir svogūnų žvynų matyti raudonos arba rausvai rudos dėmelės, lapai prisegimo vietoje pradeda pūti ir nulinksta
Priežastys: Stagonosporozė
Ką daryti: Saikingai laistyti, neaplieti lapų, nepertręšti azoto trąšomis, sergančius augalus purkšti sieros ar vario preparatais, svogūnus beicuoti fungicidais.
Augalai gelsta, džiūsta, žiedynstiebiai kreivi arba visiškai nežydi
Priežastys: Fuzariozė
Ką daryti: Gelstančius augalus nedelsiant šalinti, purkšti fungicidas prieš sodinimą svogūnus beicuoti
Viršutinėje lapų pusėje matyti smulkios sidabriškos ir juodos dėmės
Priežastys: Tripsai
Ką daryti: Purkšti insekticidais
Šaltinis: wikipedia