Categories
RAKTAŽOLĖ

RAKTAŽOLĖS AUGINIMAS IR PATARIMAI

Švelniųjų raktažolių auginimas.

Švelniosios raktažolės nesunkiai auginamos, pakankamai dekoratyvios ir rentabilios vazoninės gėlės, kurias galima ir skinti.

Sėklų išauginimas.

Sėklai atrenkami stiprūs, kompaktiški, gausiai lapuoti, gerai išaugusiais žiedynais augalai. Motininiais atrenkami augalai, turintys ilgą piestelę ir už ją trumpesnius kuokelius, o tėviniais atvirkščiai — trumpą piestelę ir ilgus kuokelius. Vieno tėvinio augalo pakanka 5-8 motininiams augalams apdulkinti.

Kokybiškiausios sėklos išauga pirmiausia pražydusiuose žiedynuose, todėl jų ant augalo paliekama 4-5, o kiti pašalinami. Taip pat kiekviename žiedyne pašalinami viduriniai, viršūniniai ir silpni žiedai, paliekant jų tiktai 8-10. Žiedai dulkinami ne rečiau kaip kartą per savaitę. Kiekvieną žiedą reikia apdulkinti 3-5 kartus kas 2-3 dienas.

Nuo žiedų apdulkinimo iki sėklų užmezgimo praeina apie 4 savaites. Ne visos sėklinės dėžutės vienodu laiku subręsta, todėl jos nuskinamos pasirinktinai. Dėžutės skinamos kartu su taurėlapiais ir išdžiovinus iškuliamos. Iš vieno augalo galima surinkti taurinių raktažolių 0,4-1 g, o švelniųjų 0,5-0,6 g sėklos.

Taurinių raktažolių auginimas.

Šias raktažoles sėjant kas 2-3 savaites, žydinčių galima turėti ištisus metus, tačiau pasėtos pavasarį, pradeda žydėti po 6-8 mėn., o pasėtos rudenį, žydi tiktai po 8-10 mėn. Pasodinus į vazonėlį po 2-3 augalus, žydės mėnesiu anksčiau, tačiau šiuo atveju reikia daugiau sodmenų (1000 augalų išauginti reikia 2 g sėklos). Sėklos būna daigios 2-3 metus. Sudygsta per 8-10 d. Taurinių raktažolių auginimo technologija tokia pati kaip ir švelniųjų raktažolių.

Paprastųjų raktažolių auginimas.

Šios raktažolės auginamos taip pat kaip švelniosios raktažolės tiktai joms reikia skirtingos temperatūros. Iki spalio vidurio ji turi būti 15-18°C, vėliau iki žiedpumpurių krovimo ji sumažinama iki 4-5°C, o augalams pradėjus žydėti pakeliama iki 10-12°C. Esant aukštesnei kaip 12°C temperatūrai, žiedkočiai ištįsta, žiedai nulinksta. Sudygsta praėjus 20-30 d. nuo sėjos ir pradeda žydėti po 6-7 mėn. (1000 augalų išauginti reikia 2 g sėklos).


Šaltinis: wikipedia