Raugerškis (Berberis) - tvirtas augalas, galintis užaugti iki 2 m aukščio, kurio lapai rudenį nusidažo gražiomis spalvomis.
Jis turi spyglių ir raudonų uogų, kurios ilgai išsilaiko. Jį mėgsta sodinti tam tikrais metų laikais, jam reikia daug saulės ir geros dirvos. Jis gali ištverti šaltą orą ir nedaug vandens, tačiau jį reikia šiek tiek apsaugoti nuo vėjuoto oro. Kai kuriose vietovėse jos nemėgstamos, nes gali užaugti ir yra šiek tiek nuodingos žmonėms.
Raugerškis - tai augalų rūšis, kuri gerai atrodo ištisus metus ir dažnai naudojama soduose. Jis užauga apvalios formos ir gali tapti gana didelis, maždaug 1.5-2 m aukščio ir pločio. Jis neauga labai greitai, kasmet užauga tik apie 0.3-0.6 m. Tačiau ji gali plisti ir augti ten, kur neturėtų, nes išleidžia šaknis ir sėklas, kurias gyvūnai, pavyzdžiui, paukščiai, gali išplatinti.
Šis augalas turi žalius lapus ir gražius geltonus žiedus, kurie išsiskleidžia pavasario viduryje. Rudenį jo lapai prieš nukrisdami nusidažo gražiomis spalvomis. Žiemą paukščiai mėgsta valgyti jo uogas, todėl jis gražiai atrodo net tada, kai lauke šalta. Augalas turi dygliuotų spyglių, kurie saugo elnius. Norėdami jį prižiūrėti, pasirūpinkite, kad jis gautų pakankamai vandens ir saulės.
Augalus sodinkite arti vienas kito, kad jie išaugtų į didelę dygliuotą sieną. Pastatykite juos ten, kur jie gaus daug saulės, bet gali būti ir šiek tiek pavėsyje. Jiems nereikia daug maisto, tačiau jiems patinka gerai drenuojama dirva. Jos gali išgyventi ir labai šaltu ar sausu oru, tačiau joms reikia pagalbos, jei labai vėjuota.
Kiek saulės šviesos reikia raugerškiui?
Raugerškis mėgsta didžiąją dienos dalį būti saulėje, tačiau kartais jiems tinka ir pavėsis. Kad lapai būtų gražūs ir sveiki, jai reikia maždaug septynių valandų saulės kasdien.
Tinkama dirva raugerškiams
Šis augalas gali augti daugumoje dirvožemio tipų, tačiau turi gerai nutekėti vanduo. Jei dirvožemis bus per drėgnas, tai gali pakenkti augalo šaknims.
Kiek reikia laistyti raugerškius?
Raugerškio augalas gali pakęsti, kai negauna daug vandens, todėl jį reikia laistyti tik tada, jei ilgai nelijo. Jei lapai pradeda kristi arba nukrenta, vadinasi, augalui reikia vandens. Jei krūmą ką tik pasodinote, pirmaisiais metais būtinai reguliariai laistykite.
Raugerškių temperatūros poreikis
Raugerškis gerai auga įvairiose vietose, tačiau jis nemėgsta labai karšto ir drėgno oro. Jis neblogai pakelia šaltį, tačiau nemėgsta stiprių vėjų.
Kokių trąšų reikia raugerškiui?
Trąšos yra tarsi maistas augalams. Jos padeda jiems augti stipriems ir sveikiems. Jei jūsų Raugerškis auga prastai, anksti pavasarį galite jį patręšti trąšomis, kad augalas geriau augtų.
Raugerškių veislės
Yra įvairių rūšių Raugerškio, kurie vienas nuo kito skiriasi savo išvaizda. Vieni jų yra aukšti ir apvalūs, kiti - maži ir platūs. Kai kurių lapai ne tik žali, bet ir gražių spalvų. Kai kurios populiarios rūšys yra šios:
'Crimson Pygmy' augalo lapai yra rausvai violetinės spalvos, jis neužauga labai didelis, tik apie 0.3-0.6 m aukščio ir pločio.
Augalas "Aurea" yra nedidelis, užauga iki 0.9-1.2 m aukščio ir yra šiek tiek platesnis. Jis ypatingas tuo, kad turi tikrai ryškiai geltonus lapus.
„Rose Glow“ augalas yra maždaug tokio pat aukščio kaip suaugęs žmogus. Jis ypatingas, nes jo lapai yra trijų gražių spalvų: rausvos, baltos ir rausvai raudonos, sumaišytų tarpusavyje.
'Concorde': Šis kompaktiškas, apvalus krūmas yra tik apie 0.6 m aukščio ir pločio. Jo lapai tamsiai violetiniai, rudenį jie tampa dar ryškesni.
Kaip geriausia genėti raugerškį?
Prižiūrint šį augalą, gali tekti nupjauti kai kurias jo dalis, kad išlaikytumėte tam tikrą formą ar dydį. Tačiau jei jums tai nerūpi, galite tiesiog nupjauti visas nudžiūvusias ar sergančias dalis. Nupjaunant augalus, kurie žydi pavasarį ar vasaros pradžioje, geriausia tai daryti iš karto. Tačiau nenupjaukite jų per arti to laiko, kai rudenį gali pradėti šalti, nebent augalui kažkas negerai, nes dėl to jis gali susirgti.
Dauginimo būdai raugerškiams
Daugiau Raugerškis augalų galite nupjaudami dalį esamo augalo ir iš jo išaugindami naują augalą. Tai paprasčiau nei bandyti užauginti naują augalą iš sėklų. Tai turėtumėte daryti pavasarį arba vasarą.
Naują augalą galime nupjaudami didesnio augalo gabalėlį ir įdėdami jį į vandenį bei smėlį. Nukerpame dalį lapų ir uždedame specialios medžiagos, kuri padės augti. Pjūvį įdedame į drėgną smėlį ir uždengiame maišeliu, kad jis būtų drėgnas. Turime patikrinti, ar jam reikia daugiau vandens, ar ne per daug. Po kelių savaičių išaugs šaknys ir galėsime jį persodinti į didesnį vazoną. Galiausiai rudenį naująjį augalą galime pasodinti lauke.
Auginti Raugerškį iš sėklų nesunku, nes augalas pats užaugina daug sėklų. Mažas sėklas galima sodinti į bet kokio tipo dirvožemį.
Nuskinkime keletą uogų ir išspauskime jų sėklas. sėklas suberiame į vazonėlius su specialiu dirvožemio mišiniu ir uždengiame plastiku. Tada kuriam laikui įdėsime vazonėlius į šaldytuvą, kad sėkloms būtų lengviau augti. Po to vazonėlius perkelsime į saulėtą vietą ir lauksime, kol sėklos sudygs. Kai jos bus pakankamai didelės, perkelsime jas į didesnius vazonėlius, o tada - į sodą.
Raugerškių peržiemojimas
Raugerškiui nereikia papildomos pagalbos, kad išgyventų žiemą ten, kur jis auga. Tačiau jai gali pakenkti labai stiprūs vėjai. Todėl galime jį apsaugoti, apklodami kuo nors aplink, pavyzdžiui, antklode arba pastatydami lazdeles, kad užstotų vėją.
Ligos ir kenkėjai kankinantys raugerškius
Raugerškis augalai gali užsikrėsti vabalais, kurie siurbia jų sultis. Vienos rūšies vabzdžiai vadinami žvynabudėmis, o kitos - amarais. Jei amarų daug, galite juos nupurkšti stipriu vandens purkštuku iš žarnos.
Laimo ligą pernešančios erkės mėgsta gyventi augale, vadinamame Raugerškis, nes jis turi daug lapų, kurie išlaiko oro drėgmę, reikalingą erkėms išgyventi. Jei oras tampa per sausas, erkės nebegali gyventi.
Kartais augalai gali susirgti nuo įvairių ligų, pavyzdžiui, miltligės, vytulio, antraknozės ir bakterinių dėmių ant lapų. Jei augalas serga, galime naudoti vaistus, vadinamus fungicidais, kurie padės jam pasveikti. Tačiau kartais, jei augalas serga vytuliu, jis gali nepasveikti ir žūti.
Kaip padaryti kad žydėtų raugerškis
Jei turite Raugerškio krūmą ir norite, kad jis žydėtų, galite padaryti keletą dalykų. Pirma, pasirūpinkite, kad jis gautų pakankamai saulės šviesos. Antra, neduokite jam per daug trąšų. Trečia, būkite atsargūs jį genėdami - jei pavasarį jį per daug apkarpysite, kurį laiką jis gali nežydėti. Jei vis dėlto reikia jį patrumpinti, palaukite, kol žiedai išnyks arba kol beveik prasidės naujas augimas.
Didžiausios bėdos su raugerškiais?
Raugerškį lengva auginti, tačiau kartais jis gali turėti problemų dėl tokių dalykų, kaip oras ar kiti aplinkos veiksniai. Tačiau jis paprastai neserga ir jo nekankina vabzdžiai.
Jei šio augalo šaknys negauna reikiamo vandens kiekio, augalas gali labai susirgti ir net žūti. Kad augalas būtų sveikas, aplink jį žemę paberkite specialių medžiagų ir pasirūpinkite, kad dirvožemis būtų tinkamas augalams auginti.
Kai žmonės naudoja Raugerškį augalus tvoroms ar bordiūrams įrengti, kartais šunys juos apsisioja ir dėl to ant apatinių šakų atsiranda geltonų ar negyvų dėmių. Tai gali pakenkti augalui ir jis gali prastai atrodyti.