Snieguolė Galanthus L priežiūra, auginimas, sodinimas

Snieguolė – Amarilinių šeimos augalas

2024-01-04

Snieguolė (Galanthus L.) Amarilinių (Amaryllidaceae) šeimos augalas. Gentyje daugiau kaip 20 rūšių, paplitusių Vidurio Europoje, Viduržemio jūros srityje, Moldavijoje, Kryme, Kaukaze, Turkijoje. Žiedai balti su žalia dėme vainiklapių pakraščiuose, iki 3 cm skersmens. Žiedkotis iki 20 cm aukščio. Lapai tamsiai arba pilkai žali, blizgantys, lancetiški arba linijiški. Svogūnai pailgai apvalūs, iki 3 cm skersmens. Vaisiai — apvalios arba pailgos dėžutės. Sėklos tamsios, apvalios.

Snieguolė Galanthus L priežiūra, auginimas, sodinimas

Kur auga snieguolės, kokia dirva, kaip žiemoja?

Snieguolės gerai auga šiek tiek užpavėsintoje vietoje. Tinka joms įvairi dirva, tačiau geriausiai auga vidutinio drėgnumo ir pakankamai trąšioje dirvoje. Žiemoja nepridengtos. Vienoje vietoje nepersodintos gali augti 5-7 metus. Persodinus reikia pridengti lapais.

Kaip dauginamos snieguolės?

Dauginamos smulkiais svogūnėliais ir sėklomis. Svogūnai iškasami birželio mėn, nudžiūvus lapams. Iškasti svogūnai rūšiuojami pagal dydį, išdžiovinami, nuvalomi ir rugpjūčio—rugsėjo mėn. sodinami lysves. Dideli svogūnai sodinami 7 10 cm gylyje 7-10 cm atstumu, o smulkūs — 5-7 cm gylyje 5– 7 cm atstumu.

Kokios ligos ar kenkėjai?

Dažniausiai snieguolė nukenčia nuo pilkojo pelėsio. (Jaunam augimo etape)

Plačialapė snieguolė (G. latifolius Rupr.)

Žiedai balti su žalia dėme vainiklapių pakraščiuose. Lapai tamsiai žali, blizgantys, plačiai lancetiški, iki 20 cm ilgio ir 3 cm pločio. Žydi balandžio mėn.

Baltoji snieguolė (G. nivalis L.).

Tai nedidelis augalas su dviem linijiškais lapais. Žiedkotis 12-15 cm aukščio, ant kurio vienas baltas žiedas su žalia dėmele vainiklapio pakraštyje. Žydi labai anksti, balandžio mėn., kai tik pradeda tirpti sniegas. Baltosios snieguolės yra pilnavidurė forma (G. nivalis var. flore-pleno hort.).

Elveso snieguolė (G. elvesii Hook.).

Žiedai didesni už aukščiau aprašytų snieguolių, iki 3 cm ilgio. Vidiniai vainiklapiai balti, išoriniai su gelsvai žalsva, kylio pavidalo dėmele. Žiedkotis iki 15 cm aukščio. Lapai platūs, iki 3 cm pločio. Žydi balandžio mėn. pabaigoje.

Išvados

"Snieguolė" paprastai asocijuojama su Galanthus, kuris yra gėlės genties pavadinimas. Tai yra pavasarinių gėlių, priklausančių amarantinių (Amaryllidaceae) šeimai, atstovas. Galanthus yra žinomos dėl ankstyvo žydėjimo, paprastai nuo sausio iki kovo mėnesio, priklausomai nuo klimato.

Pagrindinės savybės: Balti žiedai, dažnai su žalsvomis ar žalios-rausvos spalvomis. Nors yra keletas rūšių, jų dydis gali skirtis, bet paprastai jos yra gana nedidelės gėlės. Ankstyvoji pavasarinių žiedų žydėjimo gėlė. Galanthus rūšys paprastai randamos Europoje, ypač pietryčių ir vidurio dalyse. Šios gėlės gali būti simbolis šviesos, švaros ir pavasario atėjimo. Galanthus yra populiarus tarp sodininkų ir gėlių mylėtojų dėl savo ankstyvo žydėjimo ir subtilaus grožio. Jų pavadinimas "Snieguolė" gali būti susijęs su baltomis gėlėmis, primenančiomis sniegą, ir ankstyvu pavasario atėjimu.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Galanthus