Taškuonė yra populiari žolė, kuri dėl savo gydomųjų savybių ir grožio naudojama jau daugelį amžių

Taškuonė (Bacopa) auginimo ir priežiūros vadovas

2023-06-11

Taškuonė yra populiari žolė, kuri dėl savo gydomųjų savybių ir grožio naudojama jau daugelį amžių

Tai universalus augalas, kurį galima auginti įvairiose vietose - nuo kabančių krepšelių iki sodo lysvių. Taškuonė mėgstama sodininkų ir žolelių entuziastų dėl švelnių žiedų ir gebėjimo augti įvairiomis sąlygomis. Tačiau pradedantiems sodininkams taškuonės auginimas ir priežiūra gali atrodyti nelengvas uždavinys. Šiame išsamiame vadove aptarsime viską, ką reikia žinoti apie Taškuonės auginimą ir priežiūrą. Apžvelgsime visus veiksmus, kuriuos turite atlikti, kad jūsų Taškuonė gerai augtų - nuo tinkamos dirvos pasirinkimo iki genėjimo ir tręšimo. Taip pat aptarsime Taškuonės naudą ir kaip ją galima naudoti kulinarijoje ir vaistažolių gamyboje. Nesvarbu, ar esate patyręs sodininkas, ar pradedantysis, šis pagrindinis Taškuonės vadovas yra puikus šaltinis visiems, norintiems į savo sodą įtraukti šį gražų ir universalų augalą.

Taškuonė yra gražus ir universalus augalas, puikiai tinkantis tiek vidaus, tiek lauko sodams. Dėl savo mažų, švelnių žiedų ir sodrios žalios lapijos ji suteikia elegancijos bet kuriai erdvei. Taškuonė priklauso Scrophulariaceae šeimai ir yra kilusi iš šlapžemių ir pelkių tokiose vietovėse kaip Pietų Afrika, Australija ir Amerika. Laukinėje gamtoje taškuonė paprastai auga sekliame vandenyje arba drėgname dirvožemyje ir gali pakęsti įvairią temperatūrą bei apšvietimą. Tai populiarus akvariumų ir vandens sodų pasirinkimas, nes gali augti panardinta vandenyje, tačiau gali augti ir dirvožemyje esančiuose soduose. Taškuonė yra lengvai prižiūrimas augalas, todėl tai puikus pasirinkimas pradedantiesiems arba visiems, norintiems savo erdvę praturtinti žaluma. Šiame išsamiame Taškuonės auginimo ir priežiūros vadove aprašysime viską, ką reikia žinoti, kad šis gražus augalas klestėtų jūsų sode.

Taškuonė yra populiari žolė, kuri dėl savo gydomųjų savybių ir grožio naudojama jau daugelį amžių

Taškuonės rūšys

Yra kelios taškuonės rūšys, visos jos auga tropinių ir subtropinių regionų pelkėse, šlapynėse ir sekliuose vandenyse. Labiausiai paplitusios sodininkystėje naudojamos taškuonės rūšys yra Taškuonė monnieri, Taškuonė caroliniana ir Taškuonė australis.

Taškuonė monnieri, dar vadinama vandens yzopu arba brahmi, yra žolė, kuri šimtmečius naudojama tradicinėje Ajurvedos medicinoje. Ji dažnai vartojama pažinimo funkcijoms ir atminčiai gerinti, nerimui mažinti ir stresui malšinti.

Taškuonė karoliniana yra populiarus vandens augalas, dažnai naudojamas akvariumuose. Ji turi mažus, šviesiai žalius lapus ir skleidžia mažus baltus žiedus.

Taškuonė australis, dar vadinama milžiniška taškuone, yra sparčiai augantis vandens augalas, kuris gali pasiekti iki 2 metrų ilgį. Ji turi mažus, ovalo formos lapus ir skleidžia baltus arba mėlynus žiedus.

Visų rūšių taškuonėms reikia pastovios drėgmės, todėl jas geriausia auginti vandens aplinkoje arba reguliariai laistomuose vazonuose. Jas galima auginti pilnoje saulėje arba daliniame pavėsyje, jos gerai auga 60-80 laipsnių pagal Celsijų temperatūroje.

Taškuonės auginimas: Dirvožemio ir vandens poreikis

Auginant Taškuonę svarbu suprasti jos dirvožemio ir vandens poreikius. Taškuonės augalai gerai auga drėgnoje dirvoje, tačiau jie nemėgsta būti užlieti vandeniu. Įsitikinkite, kad juos sodinate į gerai drenuojamą dirvožemį, kuris sulaiko drėgmę, bet nėra permirkęs.

Taškuonė mėgsta šiek tiek rūgščią dirvą, kurios pH 5,5-6,5, todėl prieš sodinant verta ištirti dirvą. Jei dirvožemio pH per didelis, įberkite šiek tiek sieros, kad jį sumažintumėte.

Kalbant apie laistymą, taškuonės augalus reikia nuolat palaikyti drėgmę. Laistykite juos, kai dirvos paviršius pradeda džiūti, tačiau būkite atsargūs, kad neperlaistytumėte. Perlaistymas gali sukelti šaknų puvinį, dėl kurio augalas gali greitai žūti.

Karštais vasaros mėnesiais Taškuonės augalus gali tekti laistyti dažniau, kad dirva neišdžiūtų. Aplink augalų pagrindą pridėjus mulčio sluoksnį, galima padėti išlaikyti drėgmę dirvožemyje ir sumažinti dažno laistymo poreikį.

Apskritai taškuonė yra palyginti lengvai auginamas augalas, jei tik sudarysite jam tinkamas auginimo sąlygas. Turėdamas tinkamą dirvožemį ir vandens poreikį, jūsų taškuonės augalas klestės ir augins gražius, švelnius žiedus, kurie suteiks jūsų sodui spalvų ir tekstūros.

Taškuonės apšvietimo reikalavimai

Šviesa yra esminis veiksnys augant ir vystantis bet kuriam augalui, ne išimtis ir Taškuonė. Kad taškuonė tinkamai augtų ir vystytųsi, jai reikia vidutinio kiekio šviesos. Apskritai Taškuonei reikia bent 6-8 valandų tiesioginių saulės spindulių per dieną, tačiau ji gali pakęsti ir dalinį pavėsį.

Taškuonę turėtumėte statyti tokioje vietoje, į kurią patenka ryškūs, netiesioginiai saulės spinduliai, ypač ryto valandomis. Tačiau jei gyvenate karšto klimato zonoje, karščiausiu dienos metu verta suteikti šiek tiek pavėsio, kad augalas nenudegtų.

Jei neturite galimybės pasirinkti vietos, kurioje būtų pakankamai saulės šviesos, nesijaudinkite, vis tiek galite auginti Taškuonę. Galite naudoti dirbtinį apšvietimą, kad augalas gautų reikiamą šviesos kiekį. Fluorescencinės lemputės yra puikus pasirinkimas, nes jos suteikia reikiamą šviesos kiekį, neskleisdamos per daug šilumos, kuri gali pakenkti augalui.

Apibendrinant galima teigti, kad Taškuonės augimui ir vystymuisi labai svarbu užtikrinti reikiamą šviesos kiekį. Užtikrinkite, kad augalas gautų pakankamai saulės šviesos, tačiau taip pat saugokite jį nuo didelio karščio. Jei negalite suteikti pakankamai natūralios šviesos, apsvarstykite galimybę naudoti dirbtinį apšvietimą, kad jūsų Taškuonė būtų sveika ir gerai augtų.

Kada ir kaip sodinti Taškuonę

Taškuonė yra gražus ir mažai priežiūros reikalaujantis augalas, kurį galima lengvai auginti tiek sodo lysvėse, tiek konteineriuose. Geriausias laikas sodinti Taškuonę yra pavasario sezonas, kai praeina paskutinės šalnos, nes ji gerai auga šiltoje temperatūroje. Tačiau jei gyvenate šiltesnio klimato vietovėje, Taškuonę galite sodinti ištisus metus.

Sodinant Taškuonę svarbu pasirinkti vietą, kurioje būtų gerai drenuojama dirva ir kasdien gautų bent šešias valandas tiesioginių saulės spindulių. Nesvarbu, ar Taškuonę sodinate į lysvę, ar į konteinerį, pasirūpinkite, kad augalui užtektų vietos augti ir skleistis.

Norėdami pasodinti Taškuonę sodo lysvėje, paruoškite dirvą įmaišydami organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto arba durpių samanų. Iškaskite duobę, dvigubai didesnę už šaknų gumulą, ir atsargiai įdėkite augalą į duobę. Užpilkite duobutę žemėmis ir lengvai sutankinkite, kad neliktų oro kišenių. Pasodinę augalą kruopščiai palaistykite.

Jei Taškuonę sodinate į konteinerį, rinkitės ne mažesnį kaip 10 colių skersmens indą su drenažo angomis. Pripildykite indą gerai drenuojamu vazonų mišiniu ir pasodinkite Taškuonę tokiame pačiame gylyje, kokiame ji buvo pirminiame inde. Pasodinę augalą gerai palaistykite.

Taškuonė yra puikus augalas tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems sodininkams. Šiek tiek prižiūrint, ji apdovanos jus gražiais žiedais visą sezoną.

Taškuonės tręšimas

Taškuonė yra sparčiai augantis augalas, kuriam reikia daug maistinių medžiagų, kad vešėtų. Taškuonės augalą labai svarbu tręšti, kad jis augtų sveikas ir gražiai žydėtų. Taškuonę reikia reguliariai maitinti vegetacijos laikotarpiu, kuris paprastai trunka nuo pavasario iki rudens.

Rinkdamiesi trąšas savo Taškuonei, ieškokite subalansuotų, vandenyje tirpių trąšų. Galite naudoti universalias trąšas, tačiau idealu naudoti trąšas, kuriose gausu žydėjimą skatinančio fosforo. Venkite pertręšti, nes tai gali pakenkti augalui. Visada geriausia laikytis gamintojo nurodymų dėl tręšimo normų ir dažnumo.

Prieš sodindami Taškuonę į dirvą taip pat galite įberti organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto arba gerai perpuvusio mėšlo. Tai suteiks augalui reikalingų maistinių medžiagų, kad augtų sveika šaknų sistema, ir padės palaikyti dirvožemio struktūrą bei derlingumą.

Nepamirškite, kad po tręšimo visada kruopščiai palaistykite savo Taškuonę, kad maistinės medžiagos būtų tinkamai įsisavintos. Naudojant tinkamus tręšimo būdus, jūsų taškuonė klestės ir per visą vegetacijos sezoną išskleis daug gražių žiedų.

Taškuonės genėjimas

Taškuonės genėjimas yra svarbi jos sveikatos ir grožio palaikymo dalis. Taškuonė yra greitai augantis augalas, kuris gali greitai peraugti ir tapti negražus, jei nebus reguliariai genimas. Genėjimas padės išlaikyti augalo kompaktiškumą ir paskatins naujų žiedų augimą.

Geriausias laikas genėti Taškuonę yra pavasarį, vos tik augalui baigus žydėti. Taip augalas turės pakankamai laiko atsinaujinti ir vasarą išskleisti naujus žiedus. Taškuonės negalima genėti rudenį ar žiemą, nes tai gali pakenkti augalui ir padaryti jį jautresnį ligoms.

Genėdami Taškuonę turėtumėte naudoti aštrias ir sterilias genėjimo žirkles. Tai padės išvengti ligų plitimo ir užtikrins švarų pjūvį. Pradėkite nuo negyvų ar pažeistų stiebų pašalinimo, būtinai nukirpkite iki sveiko augimo. Tada nukirpkite visus stiebus, kurie trinasi vienas į kitą arba auga nepatogia kryptimi. Galiausiai nupjaukite ilgesnius už kitus stiebus, nes tai padės išlaikyti kompaktišką formą.

Svarbu pažymėti, kad taškuonė yra atlaidus augalas ir gali pakęsti nemažai genėjimo. Tačiau niekada vienu metu negalima šalinti daugiau nei trečdalio augalo, nes tai gali sukelti šoką augalui ir pristabdyti jo augimą. Reguliariai genint ir prižiūrint, taškuonė gali klestėti ir metai iš metų skleisti gražius žiedus.

Dažniausi taškuonės kenkėjai ir ligos

Kaip ir bet kuris gyvas augalas, Taškuonė yra jautri kenkėjams ir ligoms. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių kenkėjų ir ligų, galinčių paveikti Taškuonės augalus:

1. Amarai: Šie maži vabzdžiai minta augalo sultimis ir gali sukelti sulėtėjusį augimą, pageltusius lapus ir iškraipytus žiedus. Su amarais galite kovoti naudodami insekticidinį muilą arba neemo aliejų.

2. Voratinklinės erkės: Šie maži kenkėjai maitinasi apatinėje lapų pusėje

ir gali sukelti lapų pageltimą ir dėmėtumą. Nuo voratinklinių erkių galite kovoti naudodami insekticidinį muilą arba neemo aliejų.

3. Baltosios muselės: Šie maži sparnuoti vabzdžiai siurbia augalo sultis ir gali sukelti lapų pageltimą bei sulėtėjusį augimą. Su baltasparniais galite kovoti naudodami insekticidinį muilą arba neemo aliejų.

4. Šaknų puvinys: Ši grybelinė liga gali pasireikšti prastai drenuojamoje dirvoje arba perlaistant augalą. Simptomai - pageltę lapai ir vytimas. Kad išvengtumėte šaknų puvinio, būtinai sodinkite Taškuonę į gerai drenuojamą dirvą ir laistykite tik tada, kai išdžiūsta viršutinis dirvos centimetras.

5. Miltligė: ši grybelinė liga gali sukelti baltą miltelių pavidalą ant augalo lapų ir stiebų. Ją sukelia didelė drėgmė ir prasta oro cirkuliacija. Su miltlige galite kovoti didindami oro cirkuliaciją aplink augalą ir naudodami fungicidą.

Žinodami apie šiuos dažniausiai pasitaikančius kenkėjus ir ligas, galite imtis priemonių, kad jie nepaveiktų jūsų taškuonės augalų. Reguliariai apžiūrėdami savo augalus ir imdamiesi veiksmų pasirodžius pirmiesiems bėdų požymiams, padėsite jiems išlikti sveikiems ir klestintiems.

Taškuonės dauginimas

Taškuonės dauginimas yra puikus būdas išplėsti savo sodą arba pasidalyti šiais gražiais augalais su kitais. Taškuonę galima dauginti keliais būdais: sėklomis, stiebo auginiais ir dalijant.

Norėdami padauginti Taškuonę sėklomis, pradėkite rinkti sėklas nuo augalo po žydėjimo sezono. Sėklas pasėkite į gerai drenuojamą dirvos mišinį ir laikykite jas drėgnas, kol sudygs. Sėkloms sudygti gali prireikti kelių savaičių, todėl būkite kantrūs.

Taškuonė dauginama stiebo auginiais - tai greitesnis būdas dauginti šį augalą. Nupjaukite augalo stiebą, įsitikinkite, kad jis turi keletą lapų. Pašalinkite apatinius lapus ir stiebą įdėkite į indą su vandeniu. Per kelias savaites iš stiebo pradės augti šaknys. Kai šaknys bus pakankamai ilgos, perkelkite pjūvį į vazoną su gerai drenuojama žeme.

Taškuonės dalijimas - dar vienas šio augalo dauginimo būdas. Tiesiog iškaskite augalą ir atskirkite šaknis į mažesnes dalis. Kiekviena sekcija turėtų turėti bent po vieną stiebą ir kelis lapus. Pasodinkite sekcijas į gerai drenuojamą dirvožemį ir laikykite jas drėgnas, kol įsitvirtins.

Nesvarbu, kokį metodą pasirinksite, Taškuonės dauginimas yra puikus būdas auginti šį gražų augalą ir dalytis juo su kitais. Turėdami šiek tiek kantrybės ir priežiūros, galite nesunkiai padauginti Taškuonę ir džiaugtis jos švelniais žiedais savo sode.

Dažniausiai užduodami klausimai apie taškuonę

Pateikiame keletą dažniausiai užduodamų klausimų apie Taškuonę:

1. Kas yra taškuonė?

Taškuonė - tai augalų gentis, kuri paprastai naudojama kaip dekoratyviniai augalai soduose ir kambariniai augalai. Dažniausiai auginama rūšis yra Taškuonė monnieri, kuri dar vadinama vandens isopu.

2. Kur auga taškuonė?

Taškuonė yra kilusi iš šlapžemių ir kitos vandens aplinkos tropiniuose ir subtropiniuose pasaulio regionuose. Ji dažniausiai aptinkama Azijoje, Afrikoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje.

3. Kaip auginti taškuonę?

Taškuonė yra palyginti lengvai auginamas augalas. Ji mėgsta saulę arba dalinį pavėsį ir drėgną dirvožemį. Ją galima auginti konteineriuose arba tiesiai žemėje. Taškuonę galima dauginti auginiais arba sėklomis.

4. Kaip dažnai turėčiau laistyti Taškuonę?

Taškuonė mėgsta drėgną dirvožemį, todėl ją reikėtų laistyti reguliariai. Tačiau svarbu neperlaistyti, nes dėl to augalas gali pradėti pūti.

5. Ar Taškuonę reikia tręšti?

Taškuonės daug tręšti nereikia, tačiau retkarčiais ją galima pamaitinti subalansuotomis trąšomis. Tačiau būkite atsargūs ir nepersistenkite tręšdami, nes tai gali nudeginti augalo šaknis.

6. Kaip genėti taškuonę?

Taškuonę galima genėti, norint kontroliuoti jos dydį ir formą. Geriausia genėti pavasarį arba vasaros pradžioje, nes tuomet augalas aktyviausiai auga. Nukirpkite stiebus šiek tiek aukščiau mazgo arba pumpuro.

7. Ar taškuonė pritraukia kenkėjus?

Taškuonė nėra itin jautri kenkėjams, tačiau gali pritraukti amarus, voratinklines erkes ir baltasparnius. Šiuos kenkėjus galima kontroliuoti insekticidiniu muilu arba neemo aliejumi.

8. Ar taškuonė yra toksiška naminiams gyvūnams?

Taškuonė nėra toksiška naminiams gyvūnams, tačiau visada patartina laikyti naminius gyvūnus atokiau nuo augalų, kurių jie nepažįsta..