Categories
SVOGŪNINĖS GĖLĖS

Tigrenė – Kardelinių šeimos augalas, kilęs iš Meksikos

Tigrenė (Tigridia J uss.)

Margoji tigrenė (T. pavonia (L. f.) Ker.-Gawl.) Kardelinių (Iridaceae) šeimos augalas, kilęs iš Meksikos, Gvatemalos. Stiebas status, lapuotas, viršūnėje užsibaigiantis 2-5 žiedais. Žiedai dideli, iki 15 cm skersmens, balti, geltoni, raudoni, rožiniai, kartais su gelsvomis dėmėmis; apyžiedis sudarytas iš 3 išorinių atlenktų ir 3 mažų vidinių vainiklapių. Lapai kardo formos, smailiaviršūniai, apkabinantieji stiebą. Svogūnai susideda iš netaisyklingos formos skiltelių, rusvai balti, su mėsingomis sustorėjusiomis šaknimis.

Sodinama gerai apšviestoje vietoje, toliau nuo aukštų augalų. Dirva turi būti lengva, gerai patręšta lapų pūdiniu, ne per daug drėgna. Svogūnai sodinami anksti pavasari. Patartina kovo mėn. pabaigoje—balandžio mėn. pradžioje sodinti į puodelius, o praėjus šalnoms, į nuolatinę vietą. Sodinama 4-5 cm gylyje 10-15 cm atstumu. Mūsų respublikos sąlygose lauke nežiemoja. Kas rudenį iškasama ir laikoma vėsioje sausoje patalpoje. Svogūnus per žiemą išlaikyti nelengva. Rekomenduojama juos iškasti vėlai kartu su antžemine dalimi ir kupstu žemės. Lapams nudžiūvus, jie atsargiai nuvalomi, neatskiriant nuo smulkiu svogūnėlių. Iki pavasario laikomi smėlyje ne aukštesnėje kaip 3-5° C temperatūroje.

Dauginama sėklomis ir smulkiais svogūnėliais, kurie nuo motininio svogūno atskiriami pavasarį. Sėklos sėjamos pavasarį į inspektus arba į gerai paruoštą lysvę. Žymiai geriau sėti sėklas kovo mėn. į dėžutes ar puodelius ir daiginti šiltnamiuose, o vėliau pikuoti į inspektus. Žiemą sėjinukai, kaip ir svogūnai, laikomi puodeliuose arba dėžutėse su smėliu. Jie pražysta antraisiais metais.

Šaltinis – tigrenė