Tulpių pražydinimo būdai
Tulpės gali būti pražydinamos dviem būdais:
1) svogūnus sodinant dėžutes ir juos įšaknijant šaldytuve arba lauke;
2) nepasodintus svogūnus atitinkamą laiką išlaikant 5°C temperatūroje ir tiktai po to sodinant šiltnamyje į lysves.
Nepriklausomai nuo pražydinimo būdo ir laiko darbai skirstomi į 3 etapus:
1) svogūnų laikymo;
2) įšaknijimo arba šaldymo;
3) auginimo šiltnamyje.
Pražydinimas, svogūnus sodinant dėžutes. Pražydinti tinka sveiki, gerai išdžiovinti, ne mažesni kaip 3,5 cm skersmens tulpių svogūnai. Nepriklausomai nuo to, ar tulpės bus pražydinamos šiltnamyje, ar namų sąlygomis, svogūnų laikymo ir pražydinimo technologija vienoda.
Svogūnų laikymas.
Pražydinti skirti svogūnai nuo liepos 15 d. iki spalio 10 d. turi būti laikomi 20°C šilumos, gerai vėdinamoje patalpoje. Patariama vėdinti per orlaides ir langus, o dar geriau įtaisyti vertikaliai besisukančius ventiliatorius. Svogūnus geriausia laikyti medinėse dėžutėse, su kojelėmis ir tinkliniais dugnais. Dėžutės pridedamos svogūnų ne visiškai pilnos ir sustatomos štabeliais taip, kad dugnai nesiektų grindų bei sienų ir kad ant svogūnų nekristų tiesioginiai saulės spinduliai. Reikia dažnai patikrinti ar nėra sugedusių svogūnų, o suradus, nedelsiant surinkti į polietileno maišelius ir iš laikymo patalpos išnešti. Paprastai svogūnai sandėliuojami neapšildomoje patalpoje, kurios temperatūra priklauso nuo lauko temperatūros. Rudenį, orams atvėsus, temperatūra sumažėja ir patalpoje, tačiau, tulpes pražydinant pagal šią technologiją, tai neturi reikšmės ir todėl tokiomis sąlygomis svogūnai laikomi iki sodinimo i dėžutes.
Atsivežus tulpes iš kitur, svogūnai tą pačią dieną išpakuojami, sudedami į dėžutes ir laikomi tokiomis sąlygomis, kad nekaistų ir nepelytų. Apdaužyti svogūnai dažniau pradeda pūti, apsikrečia įvairiomis ligomis.
Substratas.
Tulpėms pražydinti tinka vidutinio sunkumo (0,4-0,6 g/cm3) žemė, gerai praleidžianti drėgmę, negrumstuota, kurios pH 6,5-6,8 Galima naudoti ir daržo žemę, pridedant durpių arba be jų. Jeigu žemė imama iš šiltnamio, kurioje augo gėlės ar daržovės, ją būtinai reikia iškaitinti. Netinka žemė, kurioje prieš tai augo tulpės. Substratą paruošus, reikia padaryti jo agrocheminę analizę, ypač svarbu nustatyti pH, kalcio ir magnio kiekį.
Iki sodinimo likus 2-3 d., žemė sulaistoma vandeniu, permaišant visą kruvą. Jeigu į žemę pridėta durpių, tada geriau sulaistyti ne vandeniu, o 0,2% kalcio salietros tirpalu taip, kad ji vienodai sudrėktų.
Tulpes pražydinti galima ir nelabai smulkiose aukštapelkių durpėse. Likus 10-14 d. iki sodinimo, durpės smulkia statybine kreida pakalkinamos iki pH 6.
Tinka ir kitos trąšos, tiktai nevartotini sulfatai, nes tada tulpėms trūksta kalcio. taip paruoštą substratą pasodintas tulpes sunešus šiltnamį, jos 2-3 kartus laistomos 0,2% kalcio salietros tirpalu. Svogūnus pasodinus į durpes, dėžutėse ant žemės paviršiaus reikia užberti apie 2 cm storio smėlio sluoksnelį. Substratas turi būti visą laiką drėgnas, bet ne šlapias.
Svogūnų sodinimas.
Tulpėms pražydinti geriausiai tinka dėžutės 70x40x8 cm dydžio. Galima naudoti ir švarias dėžutes nuo vynuogių, pomidorų, slyvų. Jas būtina prieš mėnesį iki sodinimo išplauti vandeniu ir išdžiovinti. Tara nuo sūdytų maisto produktų, chemikalų ir trąšų netinka.
Prieš sodinimą tulpių svogūnai dar kartą peržiūrimi, nesveiki ir sužaloti pašalinami. Pražydinti atrinkti svogūnai apibarstomi TMTD milteliais. Jais beicuoti ir sodinti reikia su guminėmis pirštinėmis, o ant veido užsidėti respiratorių. Skirtingo dydžio svogūnai pražysta ne vienu metu, todėl didesni sodinami vienas dėžutes, o mažesni į kitas. į vieną dėžutę, priklausomai nuo jos dydžio, sodinama po 70-80 svogūnų 2 cm atstumu. Per tankiai pasodintų tulpių, joms augant, svogūnai iškilnoja, o per retai — išsikreivina žiedstiebiai. Be to, retai sodinti svogūnus neekonomiška. Ant pasodintų svogūnų užpilama žemės tiek, kad palaisčius, vos matytųsi jų viršūnėlės. Pasodinus nestipria srove per sietelį palaistoma vandeniu arba 0,2% kalcio salietros tirpalu, jeigu juo nebuvo laistytas ruošiamas substratas.
Šaltinis: wikipedia
Geltona tulpių nuotrauka imta iš: https://flowervectors.com/tulip/yellow-tulip-png/