Categories
SVOGŪNINĖS GĖLĖS TULPĖS

Tulpių svogūnų paruošimas sodinti

Svogūnų paruošimas sodinti

Šaldymo kameroje 12 savaičių palaikyti svogūnai sunešami į 14-16°C šilumos patalpą. Svogūnų nešama tiek, kiek sekančią dieną galima bus pasodinti. Gerai išlaikyti svogūnai būna sausi, sveiki, su 2-4 mm ilgio, baltomis šaknelėmis, kartais esančiomis tik po lukštu. Prieš sodinimą nuo svogūno dugnelio reikia nuimti lukštą ir pašalinti prie svogūno lukštų susidariusias dukterines atžalas. Sodinimo dieną svogūnai beicuojami TMTD milteliais.

Sodinimas į šiltnamio lysves

Svogūnams pražydinti tinka tiek stiklinis, tiek ir polietileno šiltnamis. Jis turi būti švarus, išdezinfekuotas ir išvėdintas. Prieš svogūnų sodinimą substratas iškaitinamas vandens garais ir sudaromas jo pH 6,5-6,8. Svogūnus galima sodinti žemę, kurioje prieš tai augo daržovės ar gėlės. Svarbiausia substratą giliai, iki pat podirvio supurenti. Likus dviems dienoms iki sodinimo, priklausomai nuo agrocheminių analizių, sulaistoma vandeniu arba 0,2% kalcio salietros tirpalu.

Svogūnai sodinami eilutėmis į griovelius, atsargiai, nespaudžiant, kad nenulūžtų šaknelės. Sodinama tokiu gyliu, kad palaisčius, vos matytųsi svogūnų viršūnėlės. Sodinami vienodo dydžio svogūnai po 200-250 vnt./m2. Pasodinus per sietelį gausiai palaistoma vandeniu. Substrato temperatūra turi būti 10-11°C, o šiltnamio 11-13°C. Ypač svarbu, kad tokia temperatūra būtų pirmąsias dvi savaites. Vėliau ji gali būti aukštesnė, tačiau ne daugiau kaip 16-18°C dieną ir 14-16°C naktį.

Tulpės sudygsta labai greitai ir sparčiai auga. Jos pražysta po 6-8 savaičių, priklausomai nuo veislės. Prižiūrimos taip pat, kaip ir pasodintos dėžutėse.

Lauke svogūnai iškasami nesubrendę, kol dar nenudžiuvę lapai, ne vėliau, kaip birželio 26 d. Iškasti svogūnai vieną dieną apdžiovinami sandėlyje, po to savaitę laikomi 34°C šilumos ir 70% drėgmės sąlygomis. Geriausia juos laikyti paukštynuose naudojamame inkubatoriuje, nes jame galima reguliuoti temperatūrą ir drėgmę, be to, yra lentynos su metalinėmis skylėtomis dėžėmis. Inkubatoriuje svogūnai laikomi nuo liepos 5 d. iki rugpjūčio 1 d. Nuo rugpjūčio 2 d. iki spalio 24 d., ne mažiau kaip 12 savaičių, svogūnai laikomi 5°C šilumos šaldytuve.

Į šiltnamį svogūnai sodinami spalio 25 d. Jis paruošiamas taip pat, kaip pražydinimui, svogūnus palaikius 5°C temperatūroje. Pirmąsias dvi savaites substrato temperatūra turi būti 10-11°C, oro 11-13°C, o likusi laiką substrato 16°C, oro 16-18°C. Tulpės pražysta po 6-8 savaičių, apie gruodžio 15 d., o pirmieji žiedai keliomis dienomis anksčiau.


Šaltinis: wikipedia