Categories
ĮDĖJOS NAMAMS

Alpinariumas — tai akmenuoto kalnų peizažo atkūrimas nedideliame plote

GĖLĖS ALPINARIUMAMS

Alpinariumas — tai akmenuoto kalnų peizažo atkūrimas nedideliame plote. Pradžią alpinariumams davė kiniečiai ir japonai. Europos parkų alpinariumai ir jų fragmentai paplito XVI a., o XIX a. pradžioje jie daugelyje vietų buvo įrengti ir Pabaltijo respublikose: Latvijoje, Estijoje. Mūsų respublikoje pirmas alpinariumas buvo įruoštas Kauno botanikos sode 1936-1940 m., o 1953-1954 m.— Vilniaus Valstybinio V. Kapsuko universiteto botanikos sode. Sumaniai įrengti alpinariumai pagyvina parkų ar atskirų sodybų vaizdą, suteikia formų ir spalvų įvairumą. Alpinariumui svarbu parinkti tinkamą reljefą. Tam ypač tinka nelygūs reljefai.

Lygioje vietoje geriau įruošti jo atskirų fragmentų kompoziciją arba supilti nedidelę pakylą. Nedidelio, 5-6 m2 ploto, alpinariumo viršūnės pakyla turi būti ne aukštesnė kaip 60 cm; 100 m2 ploto alpinariumas gali turėti vieną arba kelias pakylas, aukščiausia vieta apie 1,5 m. Mūsų klimato sąlygose labai aukštų alpinariumų nepatartina daryti, nes gali apšalti augalai. Alpinariumui parinkti šlaitai ypač gerai atrodo, kai yra tekantis vanduo. Nesant palankių vietų, visa tai galima sukurti.

Alpinariumui parenkama atvira saulėta vieta į pietų arba pietryčių pusę, vidurdienį gali būti dalinai užpavėsinta. Alpinariumui įrengti naudojami vietiniai akmenys, nes jie geriau įsijungia į aplinką. Netinka plytos, betonas ir kt. Mūsų respublikos sąlygose geriausiai tinka rieduliai, t. y. įvairių spalvų granitai ir dolomitai. Akmenys dedami horizontaliai arba su nedideliu pakrypimu. Alpinariumo kompozicijoje turi vyrauti augalai, o ne akmenys.

Dirva turi būti pralaidi vandeniui ir be piktžolių. Gerai paruoštoje ir giliai įdirbtoje dirvoje didesnėmis ir mažesnėmis grupėmis išdėstomi akmenys, keli paliekami pavieniui. Po to grupuojami augalai, atsižvelgiant į aukštį, spalvų derinį ir žydėjimo laiką. Šiame skyriuje pateiksime daugiametes gėles, auginamas alpinariumuose. Svogūninės gėlės, tinkamos alpinariumams, aprašytos kitame knygos skyriuje. Dekoratyviniai krūmeliai ir paparčiai dėl vietos stokos nepaminėti, nors jie alpinariumui pagyvinti ir paįvairinti būtini.