Benjamino fikusas kaina, prieziura,ligos Ficus Benjamina

Benjamino fikusas (Ficus Benjamina)

2023-03-09

Benjamino fikusas (Ficus Benjamina) yra populiarus augalas dėl savo elegantiško augimo ir pakantumo prastoms augimo sąlygoms, tačiau nemėgsta staigių šviesos pokyčių. Dėl staigaus apšvietimo sąlygų pasikeitimo gali pradėti pernelyg kristi lapai, tačiau augalui pripratus prie naujų apšvietimo sąlygų, jie ilgainiui nusistovi.

Benjamino fikuso šakelės grakščiai nusvirusios, lapai blizgantys. Lapai yra ovalo formos su smailėjančiu galu. Jauni lapai yra šviesiai žali ir šiek tiek banguoti, o vyresni - žali ir lygūs. Medžio žievė yra šviesiai pilka ir lygi, tačiau jaunų šakų žievė yra ruda.
Benjamino fikusas kaina, prieziura,ligos Ficus Benjamina

Priežiūra ir kita naudinga informacija

Kambariuose auginamas smulkialapis fikusas gali pasiekti 1,5-2 metrų aukštį, tačiau natūralioje aplinkoje jis gali užaugti daug didesnis - vidutiniškai 7-9 metrų aukščio. Ficus benjamina yra augalas, kilęs iš Azijos ir Australijos. Natūralioje aplinkoje jis subrandina mažus vaisius, kuriuos mėgsta kai kurie paukščiai.

Šviesa

Fikusas Benjamina gerai augtų, jam reikia 4-6 valandų šviesios, netiesioginės saulės šviesos per dieną. Geriausia fikusą sukioti kas 1-2 savaites, kad jis gautų tolygų saulės šviesos kiekį ir augtų sveikas bei stiprus. Laikydamiesi šių paprastų rekomendacijų, galite užtikrinti, kad jūsų fikusas kiekvieną dieną gaus šviesos.

Dirvožemis

Dirvožemio tipas, kurį naudosite Benjamino fikusui, nėra itin svarbus, jei tik jis gerai drenuoja vandenį. Jei augalą persodinate, naudokite dirvožemį, kurio sudėtyje yra perlito, smėlio ir vermikulito, kad pagerėtų drenažas. Be to, svarbu patikrinti, ar dirvožemio pH yra 6-7, nes taip augalas galės įsisavinti visas maistines medžiagas.

Laistymas

Svarbu, kad augalai būtų tolygiai laistomi, bet jei jie stovi vandenyje, gali pradėti kristi lapai ir pradėti pūti šaknys. Natūralioje aplinkoje augalai paprastai numeta lapus sausojo sezono pradžioje, todėl jie ypač jautriai reaguoja į drėgmės pokyčius. Norint to išvengti, svarbu laikytis pastovaus laistymo grafiko.

Temperatūra

Optimali temperatūra fikusams yra 18 laipsnių naktį ir 22 laipsniai dieną. Vasarą venkite naudoti intensyvius oro kondicionierius, nes dėl jų patalpų temperatūra gali nukristi žemiau 17 laipsnių, o tai kenkia medžiui.

Drėgmė

Smulkialapis fikusas yra atogrąžų augalas, mėgstantis didelę drėgmę. Dėl mažos drėgmės lapai gali išsausėti ir sudžiūti. Kad taip nenutiktų, galite naudoti oro drėkintuvą, kuris reguliuotų drėgmės lygį namuose, arba palaikyti drėgną dirvožemį aplink medžio pagrindą ir retkarčiais purkšti lapus.

Tręšimas

Augalams, kurie gausiai maitinasi, svarbu trąšos. Fikusai yra greitai augantys augalai, todėl juos naudinga tręšti kas mėnesį pavasarį ir vasarą, o rudenį ir žiemą - kartą per du mėnesius. Jei augalo lapai krenta, nors jo apšvietimas, temperatūra, drėgmė ir trąšų kiekis yra idealūs, pabandykite papildyti augalą magniu ir manganu ir pažiūrėkite, ar tai padės išspręsti problemą.

Genėjimas

Fikusus Benjamina genėti reikia, jei augalas liečiasi prie lubų arba jei norite jį sumažinti ar suformuoti. Geriausias laikas genėti yra tada, kai augalas aktyviai nebeauga. Dauguma fikusų aktyviai auga pavasarį ir vasarą, o rudenį augimas sumažėja. Žiemą augalas jau būna užmigęs ir mažiau pažeidžiamas genint. Nukirpkite nudžiūvusias šakas ir nuskabykite nudžiūvusius lapus, kad išvengtumėte ligų ar grybelinių infekcijų, kurios gali smarkiai pakenkti jūsų augalui, plitimo. Genėti galima bet kuriuo metų laiku. Naudokite sterilizuotas aštrias genėjimo žirkles.

Dauginimas

Benjamino fikusą galima lengvai dauginti iš auginių, joms net nereikia įsišaknijimo hormono. Geriausias laikas imti auginius yra pavasarį, kai lengviau užtikrinti šilumą ir drėgmę. Fikusai retai auginami iš sėklų, o dauguma kambarinių augalų niekada neužaugins vaisių ar sėklų.

Persodinimas

Fikusų persodinimo reikalavimai taip pat priklauso nuo to, kaip augalą auginate. Jie gali būti auginami kaip įprasti kambariniai augalai ir net bonsai. Daugeliu atvejų augalą reikėtų persodinti kasmet. Ankstyvą pavasarį perkelkite smulkialapį fikusą į naują vazoną, nesvarbu, ar tai būtų naujas augalas, ar jau esamo augalo persodinimas.

Ligos ir kenkėjai

Lapų kritimas, kurio negalima paaiškinti kitomis priežastimis tai yra tik įvairių įprastų kenkėjų, kurie gali sukelti problemų fikusų augintojams. Tai vabzdžiai, pavyzdžiui, amarai, skydamariai, voratinklinės erkės. Norėdami apsaugoti Benjamino fikusą nuo žalos, naudokite insekticidinį muilą arba kitas natūralias priemones, skirtas kiekvienam kenkėjui.

Viena iš dažniausiai pasitaikančių fikusų problemų yra ta, kad jos labai jautrios šaknų puviniui. Tai gali būti rimta problema, nes dėl jos augalas gali žūti. Kita dažnai pasitaikanti problema yra ta, kad smulkialapis fikusas dažnai būna užkrėstas skydamariais. Dėl šių vabzdžių gali pagelsti ir nukristi augalo lapai.

Dažniausia nerūpestingai prižiūrimu Benjamino fikusų problema – defoliacija (lapų kritimas). Fikusas gali prarasti lapus dėl įvairiausių stresų, pvz. Kai augalas perkeliamas į naują vazoną ar vietą, jis gali išgyventi prisitaikymo laikotarpį, kurio metu numeta lapus. Paprastai taip nutinka dėl azoto trūkumo dirvožemyje arba dėl perteklinio ir (arba) nepakankamo laistymo. Taip pat tai gali lemti mažas apšvietimas ir dažnas persikėlimas į kitą vietą. 

Šaknų puvinys yra dažna problema augalams, kurie ilgą laiką laikomi drėgnoje arba permirkusioje dirvoje. Simptomai: greitai geltonuojantys lapai, geltonos ar rudos išskleistos lapų dalys, sulėtėjęs augimas ir supuvęs rudas pagrindas. Norėdami patikrinti, ar augalas nesupuvęs, ištraukite jį iš vazono ir apžiūrėkite šaknis po dirvožemio linija. Jei šaknys geltonos, augalas yra sveikas, tačiau jei jos rudos ir purios, augalas serga šaknų puviniu ir reikia nedelsiant imtis veiksmų. 

Apatinių lapų pageltimas yra aiškus perteklinio laistymo požymis, kurį paprastai lemia per mažas šviesos kiekis. Nors fikusai gali gerai augti ir pavėsyje, norint išvengti šaknų puvinio, reikia sumažinti laistymo dažnumą. Daugelis žmonių nesuvokia, kad augalų šaknų sistemoms reikia deguonies, o laistant žemę oras keliauja aukštyn ir iš vazono mišinio. Dėl šio šaknims prieinamo deguonies trūkumo jos ilgainiui suyra. Tačiau kai kuriais atvejais apatiniai pageltę lapai gali būti dehidratacijos ir ilgalaikio dirvos išdžiūvimo, kurį dažniausiai sukelia per aukšta temperatūra arba saulės spinduliai, rezultatas.

Dažniausiai užduodami klausimai apie benjamino fikusą

Ar sunku prižiūrėti Benjamino fikusą?

Prižiūrėti fikusą nėra sudėtinga, jei jam skiriama pakankamai šviesos ir vandens. Smulkialapį fikusą lengva prižiūrėti, nes jam nereikia daug šviesos, todėl jis idealiai tinka augti patalpose.

Kaip greitai auga Fikusas Benjamina?

Fikusas yra greitai augantis augalas, kasmet pasiekiantis 30-50 centrimetrų aukštį. Todėl svarbu stebėti, ar reikia jį persodinti ir genėti.

Kaip dažnai rekomenduojama laistyti smulkialapį fikusą?

Smulkialapį fikusą reikėtų laistyti, kai viršutinis dirvos centimetras būna sausas. Vandens kiekis turi būti toks, kad vandens perteklius nutekėtų pro vazono dugne esančias drenažo skylutes.

Kokio apšvietimo reikia Benjamino fikusui?

Fikusas Benjamina geriausiai auga šviesioje, netiesioginėje saulės šviesoje, tačiau gali pakęsti ir silpnesnį apšvietimą. Tačiau per daug tiesioginių saulės spindulių gali pažeisti lapus.

Ar patartina genėti fikusą?

Fikusą galima ir net būtina genėti, kad pagerėtų jų išvaizda. Reikėtų pašalinti nudžiūvusias ar ligotas šakas, o ilgas šakas, kurios auga ne pagal formą, patrumpinti.

Kokiomis ligomis serga Benjamino fikusas?

Augalas yra jautrus įvairioms ligoms, pavyzdžiui, šaknų puviniui, lapų dėmėtligėms ir miltligei. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į ligų požymius ir prireikus kuo greičiau jas gydyti.

Kokia yra ideali temperatūra Fikusui Benjamina?

Ideali temperatūra yra 18-24 °C. Nors fikusas gali ištverti žemesnę temperatūrą, tačiau, siekiant išvengti galimų pažeidimų, jų negalima laikyti žemesnėje nei 10 °C temperatūroje.

Ar fikusą galima dauginti auginiais?

Fikusą galima dauginti augalo auginiais. Geriausias laikas imti auginius yra pavasarį arba vasarą, kai augalas aktyviai auga. Kad įsišaknytų, auginys turi būti įdėtas į dirvą ir gausiai apšviestas bei palaistytas.

Kodėl krenta fikuso lapai?

Lapų kritimą gali sukelti pasikeitusios auginimo sąlygos, pavyzdžiui, apšvietimas arba permirkęs dirvožemis. Kad dirva nesudrėktų, pasirūpinkite, kad vazone būtų drenažo skylutė, o dirvožemis būtų laisvai drenuojamas. Galima smulkialapių fikusų lapų kritimo priežastis - nepakankamas apšvietimas. Norėdami užtikrinti optimalų augimą, perkelkite fikusą į šviesesnę vietą, toliau nuo tiesioginių saulės spindulių. Jei natūralaus apšvietimo nepakanka, sumontuokite auginimo lempą. Viena iš galimų fikusų lapų kritimo priežasčių yra perteklinis maitinimas. Šaltuoju metų laiku augimas yra minimalus, todėl augalo nereikia maitinti.

Kodėl krenta apatiniai fikuso lapai?

Apatinių lapų kritimas yra įprastas Benjamino fikuso reiškinys, nes augalas bręsta. Vegetacijos sezono pradžioje nukirpkite stiebą iki norimo aukščio, kad paskatintumėte naują augimą ir augalas būtų vešlesnis. Naujas augimas pasirodys žemiau pjūvio vietos.

Kodėl geltonuoja lapų kraštai?

Fikusų lapų kraštų pageltimas paprastai atsiranda dėl nepakankamo maitinimo. Norint tai ištaisyti, augalą vegetacijos metu reikėtų kas mėnesį tręšti subalansuotomis, vandenyje tirpstančiomis trąšomis. Tačiau šaltuoju laikotarpiu augalo tręšti negalima.

Neradote Jums aktualios informacijos apie fikusą?

Fikusas – benjamino, lyralapis, stambialapis, bonsas, smulkialapis, ginseng. Kaip prižiūrėti, dauginti laistyti. Trąšos, kaina, ligos, ir kiti patarimai. Apsilankykite mūsų kategorijoje: