Categories
Kaktusai Kambarinės gėlės

Tikrasis plokštenis – kalėdinis, velykinis kaktusas

Tikrasis plokštenis kaktusas Schlumbergera truncata kalėdinis, velykinis kaktusas

Tikrasis plokštenis – kalėdinis, velykinis kaktusas

2023-03-28

Tikrasis plokštenis (lot. Schlumbergera truncata) - kalėdinis, velykinis kaktusas - populiarus žiemos sezono augalas, garsėjantis ryškiais žiedais. Augalas turi mėsingus, segmentuotus stiebus su suplotais lapais, o vėlyvą rudenį arba žiemos pradžioje žydi vamzdiškais žiedais. Plokštenis yra augalas, kilęs iš Brazilijos atogrąžų miškų. Jį galima pradėti auginti patalpoje bet kuriuo metų laiku, o vasarą persodinti arba perkelti į lauką. Tinkamai prižiūrint, kalėdinis kaktusas turėtų greitai augti ir žydėti kiekvienos žiemos pradžioje.

Kalėdinis kaktusas - tai džiunglių kaktusas, kurį dažnai manoma, kad prižiūrėti sudėtinga, tačiau iš tikrųjų tai nėra labai sudėtinga. Viena iš kaktusų auginimo problemų yra ta, kad žmonės dažnai nesupranta, jog jiems reikia daugiau vandens ir mažiau intensyvios saulės šviesos nei sausringų vietų kaktusams.
Tikrasis plokštenis kaktusas Schlumbergera truncata kalėdinis, velykinis kaktusas

Ar plokštenis mėgsta ryškią sviesą?

Kalėdiniai kaktusai mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą, o ne intensyvią, kurios reikia dykumų kaktusams. Jei kalėdinį kaktusą apšviesite tiesioginiais saulės spinduliais, jam gali pasireikšti streso požymiai, pavyzdžiui, jis gali tapti tamsiai rudas. Tai nebūtinai yra problema, bet tai įprasta sukulentų reakcija į didelį šviesos kiekį.

Kokia turi būti temperatūra kaktusui plokšteniui?

Nors plokštenis yra atogrąžų augalas, kuris blogai pakenčia šaltį, svarbu nepamiršti, kad vėlyvą rudenį jai reikia šiek tiek žemesnės temperatūros, kad sėkmingai žydėtų. Paprastai pakanka įprastos kambario temperatūros, nors šiek tiek aukštesnė temperatūra nebus problema. Tik stenkitės, kad temperatūra nenukristų žemiau 10 laipsnių.

Plokštenio laistymas ir reikalinga drėgmė

Nors kalėdiniai kaktusai ne taip efektyviai kaip jų dykumų giminaičiai kaupia vandenį savo mėsinguose lapų segmentuose, juos vis tiek reikia reguliariai laistyti, kad išvengtumėte raukšlėjimosi ir lapų kritimo. Nuo pavasario iki žydėjimo pabaigos kalėdiniams kaktusams reikia drėgnos dirvos. Vėliau galima leisti dirvai labiau išdžiūti, tačiau ji niekada neturėtų būti visiškai sausa. Vasarą kaktusą tikriausiai reikės laistyti maždaug du kartus per savaitę, jei jis stovi gerai apšviestoje vietoje, o žiemą gali pakakti laistyti maždaug kas pusantros savaitės. Kalėdiniai kaktusai mėgsta drėgną orą, o tai nenuostabu, nes jie yra tropiniai augalai. Jei jūsų namuose sausa, drėkintuvo naudojimas gali padėti ir jums, ir jūsų kambariniams augalams.

Kokią plokštenis mėgsta dirvožemį? Ką pasirinkti?

Kalėdiniai kaktusai mėgsta purų dirvožemio mišinį, kuris sulaiko šiek tiek vandens, panašiai kaip jų natūrali buveinė - medžių šakos. Dirvožemio tipas kartais vadinamas "orchidėjų dirvožemiu" arba "orchidėjų vazonų mišiniu" ir puikiai tinka kalėdiniams kaktusams, nes yra rūgštus, smėlingas, gerai drenuoja vandenį ir išlaiko šiek tiek drėgmės. Plokšteniui tinka įprastos kambarinių augalų vazonų žemės ir 30 proc. perlito mišinys. Jei reikia geresnio drenažo, į mišinį galite įdėti daugiau perlito arba orchidėjų žievės. Jei dirvožemis drenuojasi per greitai, į mišinį galite įmaišyti durpių samanų.

Kaip ir kokį pasirinti vazoną ploktšeniui?

Renkantis vazoną kalėdiniam kaktusui, svarbu atsižvelgti į tai, ar augalas bus perlaistomas ar palaistomas. Terakotinis vazonas su drenažo anga yra geras pasirinkimas tiems, kurie linkę perlaistyti, nes taip žemė greičiau išdžiūsta. Plastikinis vazonas yra geresnis, jei nerimaujate, kad gali būti po vandeniu. Didesniems kalėdiniams kaktusams gali būti puikus pasirinkimas kabantis vazonas, nes jiems augant stiebai paprastai pradeda kaboti žemyn.

Tikrojo plokštenio tręšimas, kokios trąšos

Kalėdiniams kaktusams nereikia daug trąšų, tačiau retkarčiais jos gali būti naudingos. Auginimo sezono metu (nuo ankstyvo pavasario iki vasaros pabaigos) augalą galite tręšti maždaug kartą per mėnesį. Tačiau kai rudenį pamatysite formuojantis pumpurus, nustokite tręšti. Žiemą tręšti nereikia, nes augalas aktyviai neauga. Puikiai tinka atskiestos skystos kambarinių augalų trąšos arba sukulentų ir kaktusų augalams skirtas maistas vazoniniams augalams.

Plokštenio genėjimas kaip ir kada?

Genėjimas privers augalą išsišakoti ir jis išaugins daugiau savitų stiebų. Be to, galite saugiai genėti nuo žydėjimo iki vėlyvo pavasario, nepakenkdami augalui. Norėdami genėti kalėdinį kaktusą, tarp vieno iš segmentų stiebus pasukite. Segmentams pašalinti taip pat galite naudoti aštrų sterilizuotą peilį arba žirkles. Per metus galite pašalinti iki trečdalio augalo arba, atsargiau, nukirpti po vieną ar du segmentus nuo kiekvieno stiebo galo. Tačiau to nedarykite, jei jūsų augalas žydi arba pučia pumpurus.

Plokštenio persodinimas

Šiai augalų rūšiai nereikalingas didelis vazonas, ir jums greičiausiai nereikės jo dažnai persodinti į "naujus namus". Tiesą sakant, jai labiau patinka, kai yra šiek tiek ankšta. Jei pastebėsite, kad žemė per greitai išdžiūsta, tai gali būti ženklas, kad jūsų kalėdinis kaktusas labai stipriai įsišaknijęs ir pavasarį gali tekti padidinti vazono dydį. Jei dar ne laikas persodinti, bet nuo paskutinio kalėdinio kaktuso sodinimo į šviežią dirvožemį praėjo metai ar dveji, jam gali būti naudinga išimti jį iš vazono, kad atsigaivintų. Šiuo metu taip pat galite lengvai padalyti augalą, nes vienas egzempliorius dažnai būna sudarytas iš kelių laisvų stiebų, susmeigtų į vieną vazoną.

Kaip ir kada dauginti plokštenį?

Kalėdinius kaktusus galima lengvai padauginti paėmus keletą segmentų iš esamo augalo ir auginant juos naujoje žemėje. Jei norite padauginti kalėdinį kaktusą, tiesiog paimkite iš kelių segmentų sudarytas atkarpas ir įdėkite jas į žemę. Juos galima įšaknydinti vandenyje, tačiau jie lengvai taip pat įsišaknija dirvožemyje, todėl to daryti nereikia. Norėdami padauginti kalėdinį kaktusą, paimkite 3-4 auginius ir įdėkite į nedidelį vazonėlį. Mėnesį reguliariai purkškite žemę, tada patikrinkite, ar auginiai priešinasi švelniai juos traukdami. Jei auginiai priešinasi, reiškia, kad jie įsišaknijo ir juos galima laistyti įprastu grafiku. Jei norite, kad auginiai atrodytų pilnesni, įdėkite juos atgal į motininio augalo vazoną.

Plokštenio ligos ir kenkėjai

Šaknies kaklelio ir šaknų puvimą skatina per gausus laistymas, daugiausia žiemą, arba nepakankamas dirvos drenažas vazone ar uždarame inde. Pilkasis puvinys (botridiozė) sukelia stiebo segmentų puvimą ir suminkštėjimą, jo atsiradimą palengvina padidėjusi aplinkos drėgmė ir prasta oro cirkuliacija. Stebėkite laistymo sąlygas ir profilaktiškai apdorokite preparatu nuo pilkojo puvinio. Kirmėlės minta lapų ir stiebų sultimis; pašalinkite šiuos kenkėjus mechaniškai standžiu šepečiu arba naudokite atitinkamą preparatą nuo kirmėlių. kitus kenkėjus ant žiedų, stiebų ir lapų puola tripsai ir erkės, juodasis vynmedis, baltasparniniai, miltuotieji skydamariai kurie naikinami cheminiu būdu. Insekticidinis muilas ir sodininkystės aliejus paprastai veiksmingai padeda suvaldyti jų protrūkį. Smulkius kenkėjus taip pat galima pašalinti nupurškus juos alkoholiu suvilgytu vatos gumulėliu. Perlaistant augalus dažnai pasitaiko grybelinių ligų. Kad išvengtumėte grybelinių infekcijų, venkite perteklinio laistymo. Fuzariozės ir Fitoftora yra du paplitę kalėdinių kaktusų grybai, galintys sukelti stiebo puvinį. Dėl Fuzariozės stiebo puvinio ant stiebo ties dirvos riba susidaro rudos dėmės. Fitoftora stiebo puvinys sukelia šlapią arba vandeniu permirkusį stiebą ties dirvos riba. Fitoftoros puvinys yra mirtinai pavojingas. Kalėdinis kaktusas gali atsigauti nuo fuzariozės, jei bus pastebėtas pakankamai anksti, tačiau dažnai jį sunku išgelbėti. Jei augalo dirva pernelyg šlapia, leiskite jai išdžiūti, tada naudokite fungicidą pagal pakuotės instrukcijas.

D.U.K klausimai apie plokštenį

Kaip pražydinti plokštenį?

Kokios sąlygos būtinos, kad kalėdinis kaktusas žydėtų? Svarbiausia nepamiršti, kad šie augalai žydi rudenį ir žiemą, todėl, norėdami paskatinti pumpurų formavimąsi, turite imituoti tokią aplinką patalpoje. Augalas, kuris laistomas minimaliai, laikomas tamsoje ir vėsinamas, rudenį ir žiemą išskleis daugiau žiedų. Yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad paskatintumėte kalėdinį kaktusą gausiai žydėti, tačiau gali būti, kad jis žydės ir be jūsų įsikišimo. Norėdami paskatinti žydėjimą, nuo spalio pabaigos sumažinkite temperatūrą; turėtų pakakti maždaug 15 laipsnių temperatūros. Norėdami paskatinti kalėdinį kaktusą žydėti, pastatykite jį tokioje vietoje, kur jis ilgesnį laiką bus tamsoje. Tai galima pasiekti vakare namuose išjungus šviesą arba pastačius augalą spintoje ar kitoje tamsioje patalpoje. Pumpurų formavimosi laikotarpiu naudinga leisti viršutiniam dirvos sluoksniui išdžiūti. Dažnai geriausia kalėdinį kaktusą kelias savaites prieš šventes laikyti vėsesnėje ir tamsesnėje vietoje, pavyzdžiui, garaže ar pastogėje. Kai augalas suformuos nemažai pumpurų, galėsite jį perkelti atgal į įprastą vietą namuose.

Kiek laiko gali gyventi kalėdinis kaktusas?

Tinkamai prižiūrimi kalėdiniai kaktusai neretai gyvena 100 ir daugiau metų. Nors kalėdiniai kaktusai gali gyventi labai ilgai, dauguma jų, tinkamai prižiūrimi, gyvuoja tik 20-30 metų. Dažnai pasitaikančios problemos, tokios kaip perteklinis laistymas, šaltis, kenkėjai, ligos ir nepriežiūra, dažnai lemia augalo žūtį.

Man neramu, kad mano kalėdinis kaktusas gelsta?

Jei jūsų kalėdinis kaktusas atrodo nelabai gerai, taip gali būti dėl to, kad jam duodate per mažai vandens. Nors jiems reikia daugiau vandens nei dykumų kaktusams, jie taip pat nemėgsta, kai jų dirva yra šlapia. Jei kalėdinio kaktuso lapai susiraukšlėję ir sudžiūvę, reikia daugiau laistyti. Jei lapai susiraukšlėję ir geltonai juodi, vadinasi, laistėte per daug, todėl reikia pašalinti pūvančias šaknis ir persodinti augalą į sausą žemę.

Mano kalėdinio kaktuso lapai gležni, nes jie nepakankamai laistomi?

Viena dažniausių kalėdinio kaktuso lapų nudžiūvimo priežasčių - netinkamas laistymas. Augalui lengva duoti per daug vandens, dėl to gali permirkti žemė ir pradėti pūti šaknys. Laistydami kalėdinį kaktusą įsitikinkite, kad vandens perteklius iš drenažo angų išteka lėtai, bet tolygiai. Jei taip nėra, tai gali būti ženklas, kad jūsų vazono žemė yra per tanki. Galite persodinti augalą į žemę, kad padidintumėte aeraciją, arba išpurenti ją perlitu.

Ar kalėdiniai kaktusai nuodingi katėms ir šunims?

Nors prarijus bet kokį augalą gali kilti lengvas vėmimas ar viduriavimas, kalėdiniai kaktusai nelaikomi toksiškais.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Schlumbergera_truncata