Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Egzotiškoji karališkoji strelicija – daugiametė gėlė

Pastaruoju metu ūkių šiltnamiuose pradėtos auginti labai egzotiškos karališkosios strelicijos (Strelitzia reginae Ait.). Tai bestiebiai, daugiamečiai, bananinių (Musaceae) šeimos augalai, savaime augantys Pietų Afrikoje. Jr} lapai ant ilgų lapkočių, siekiantys iki 1-2 m. Lapų lakštai apie 45-50 cm ilgio ir iki 20 cm pločio. Žiedai dvispalviai, oranžinių ir violetinių spalvų, originalios, paukščio galvą panašios formos, sukrauti žiedynuose po 4-6. Strelicijos žydi spalio—gegužės mėn. Nenuskinti žiedai žydi apie 40-50 d., o pamerkti vandenyje išsilaiko 2-3 savaites. Šios gėlės nepersodintos vienoje vietoje gali augti 10-15 metų. Jos tinka skinti ir auginti vazonuose gyvenamose gerai vėdinamose patalpose.

Substratas.

Strelicijoms auginti tinka vidutinio sunkumo (0,4-0,5 kg/1) velėninės, lapinės žemės, perpuvusio mėšlo, durpių ir smėlio mišinys (2:2:2: 1:1), kurio pH 6,2-6,8. Prieš sodinimą 1 m3 substrato reikia pridėti po 2 kg ragų drožlių ir kaulų miltų. Jų sėkloms dygti geriau tinka lapinės žemės, durpių ir smėlio mišinys (1:1:1).

Dauginimas sėklomis.

Iš sėklų išaugusios strelicijos pradeda žydėti 4-5-siais metais, kai išauga ne mažiau kaip 12 lapų. Sėklos būna daigios 2-3 metus, tačiau geriau sėti tik ką surinktas, tada jos greičiau ir vienodžiau sudygsta. Strelicijų sėklos stambios, 5-7 mm skersmens, tamsios, blizgančios. Prieš sėją jos 12 val. mirkomos 20-22°C šilumos distiliuotame vandenyje, plokščiame emaliuotame ar stikliniame inde. Išmirkytos sėklos sėjamos į dėžutes 2-3 cm gyliu ir 3×3 cm atstumu. Pasėjus ant substrato paviršiaus užbarstoma šiek tiek smėlio, užpilama 5-7 cm sluoksnis drėgnu samaninių durpių ir dėžutės sustatomos ant iš apačios apšildomo stelažo. Esant substrato temperatūrai 20-25°C, šviežios sėklos sudygsta per 30-40 d. Palaikytų sėklų dygimo laikas gali užsitęsti iki 6 mėn. ir jų daigumas būna apie 60% mažesnis.

Sėkloms pradėjus dygti, reikia būtinai nuimti durpes. Daigų pirmieji lapų lakštai išsisuka praėjus 20-25 d. nuo sudygimo pradžios, o antrieji po 4-5 mėn. Sekantys lapai auga greičiau. Daigus reikia gausiai laistyti- ir laikyti šviesioje, 20-22°C šilumos vietoje. Kai daigams išauga 2-3 lapai, jie persodinami į 11-13 cm skersmens vazonus. Vėliau juos reikės dar kelis kartus persodinti kaskart vis didesnius vazonus, juose įrengus gerą drenažą. Strelicijas sodinti reikia labai atsargiai, nes sėjinukų šaknys būna apie 7 mm storio. Paprastai sėjinukai auginami be poilsio trejus metus. Jr} geram vystymuisi šiltnamio temperatūra turi būti 18-20°C, o drėgmė 70-75% . Žemesnėje temperatūroje sėjinukai auga lėčiau.

Dauginimas kero dalimis.

Šiuo būdu padaugintos strelicijos žydi sekančiais metais. Kero dalimis galima dauginti tiktai suaugusias strelicijas, pasibaigus jų žydėjimui. Labai aštriu išdezinfekuotu peiliu keras atsargiai supjaustomas, nepažeidžiant nei gumbų, nei šaknų. Kiekvienoje atskirtoje dalyje turi būti visas gumbas su šaknimis: Pjūvių vietos apibarstomos sutrinta medžio anglimi. Sodinama taip, kad šaknies kaklelis būtų lygiai su žemės paviršiumi. Pasodinus reikia nedelsiant palaistyti. Augalai prigis netręšti.

Dauginimas šoninėmis ataugomis.

Suaugusios strelicijos išaugina šoninių atžalų, kurias, augalus persodinant, galima atsargiai atskirti. Labai svarbu nepažeisti gumbų. Priklausomai nuo dydžio, atžalos sodinamos į 16-22 cm skersmens vazonus.

Sodinimas į lysves.

Vazonuose išauginti sėjinukai ketvirtaisiais jų augimo metais gali būti sodinami į lysves. į jas taip pat galima sodinti strelicijas, padaugintas kero dalimis ir šakninėmis atžalomis. Substratas turi būti šildomas. Į 1 m2 sodinama po vieną augalą. Lysvės daromos 120 cm pločio ir 50 cm aukščio, šiferio kraštais. Geriausia sodinti balandžio—gegužės mėn. Sodinama labai atsargiai šaknis apspaudžiant žeme ir tokiu gyliu, kad palaisčius šaknies kaklelis būtų lygiai su žemės paviršiumi.

Sodinimas į vazonus.

Strelicijas galima auginti ir vazonuose. Taip auginant, reikia daugiau darbo sąnaudų, tačiau yra ir privalumų. Vasarą, kai joms reikia palyginti neaukštos temperatūros, kurią šiltnamyje sudaryti labai sunku, augalus su vazonais galima išnešti į lauką ir laikyti po laikinomis priedangomis. Tokiomis sąlygomis per vasarą išlaikytos strelicijos gerai žydi žiemą.

Trimečiai strelicijų sėjinukai arba padauginti kero dalimis ar šoninėmis atžalomis augalai sodinami 50x70x70 cm dydžio medinius vazonus. Jie turi būti stiprūs, su lankais ir kojelėmis, kad dugnai nesiektų grindų, su skylutemis vandens pertekliui ištekėti ir įtaisytos rankenos, kad lengviau butų mesti. Ant kiekvieno vazono dugno padaryti apie 3-5 cm storio drenažą.

Šaltinis: vikipedija