Categories
FREZIJOS

FREZIJŲ AUGINIMO YPATUMAI

Gumbasvogūnių sodinimo gylis, padėtis

Frezijų gumbasvogūnių sodinimo gylis ir jų padėtis (pastatyti tiesiai, apversti ant šono arba dugneliu aukštyn) neturėjo žymesnės įtakos žiedų ir gumbasvogūnių derliui. Tai ištyrė danų mokslininkė H. E. Kresten-Jensen 1969 metais, gumbasvogūnius sodindama 2, 5, 8 cm gyliu, ir lenkų mokslininkė K. Kukulčanka 1974 metais, juos sodindama 4, 8, 12 ir 16 cm gyliu. Pastaroji nustatė, kad ir sekliai pasodinti gumbasvogūniai iškasant randami giliau – juos įtraukia džiūdamos kontraktilinės šaknys.

Mes gumbasvogūnius sodiname 6 cm gyliu. Pasodinti tokiu gyliu, augalai užauga pakankamai standūs, ne taip greitai perdžiūsta. Įvairiuose žemių mišiniuose juos reikia sodinti 4 cm gyliu. Vasarą sodiname 8 cm gyliu. Tokiame gylyje dirvos temperatūra būna žemesnė ir augalai greičiau vystosi.

Frezijų sodinimo tankumas priklauso nuo daugelio veiksnių: šviesos, grybinių ligų, gumbasvogūnių dydžio, veislės savybių.

Augalai ištįsta, būna labai gležni, jeigu šviesa negali patekti į apatinę jų dalį. Todėl rudenį, kai mažai saulės, frezijas reikia sodinti rečiau. Vasarą gumbasvogūnius taip pat reikia sodinti rečiau, nes išauga daugiau lapų.

Tik pradėjus frezijas auginti, į kvadratinį metrą būdavo sodinama 150-200 gumbasvogūnių, tačiau vėliau šis kiekis sumažintas iki 100 vienetų, nes tankiai pasodinti augalai labiau sirgdavo grybinėmis ligomis, žiedai būdavo menkesni, gumbasvogūniai išaugdavo mažesni.

Dabar literatūroje vėl yra straipsnių, kuriuose teigiama, kad bendros pajamos už žiedus būna didesnės, jeigu į kvadratinį metrą sodinama iki 200 augalų. Mat, atradus veiksmingesnių cheminių preparatų, mažiau augalų serga grybinėmis ligomis.

Tankumas

Stambesni gumbasvogūniai sodinami rečiau, mažesni – tankiau.

Įvairių veislių gumbasvogūniai išaugina nevienodą skaičių atžalų, be to, ir jų lapai būna nevienodo dydžio. Todėl visuose frezijų kataloguose nurodoma, kiek kokių veislių gumbasvogūnių reikia sodinti į kvadratinį metrą.

Tankiausiai galima sodinti Blauwe Wimpel, Saffier, Stockholm, Souvenir veisles – 110-130 vienetų į kvadratinį metrą, o Margaret, Pimpernel, Princess Marijke, Rosita, Rosemunde – po 100-110 gumbasvogūnių į kvadratinį metrą.

Rečiausiai sodinamos Royal Gold, Eldorado, Appolo, Ballerina, Gloria Solis, Kopenhagen, Rose-Marie, Sonata veislės – po 80-100 vienetų į kvadratinį metrą.

Dažniausiai frezijos sodinamos 10 centimetrų tarpueiliais. Kai kuriuose ūkiuose frezijos sodinamos 12.5-15 cm tarpueiliais, o eilutėse tankiau. Taip šviesa geriau patenka į apatinę augalų dalį.