Categories
Kambarinės gėlės

Guzmanija kambarinė gėlė

Guzmanija lot. Guzmania kambarinė gėlė priežiūra auginimas ligos kenkėjai

Guzmanija kambarinė gėlė

2023-04-02

Guzmanija (lot. Guzmania) - gražus stalo augalas, kurių ilgi, siauri, blizgantys žali lapai išauga iš gilios centrinės taurės. Augalai šiek tiek aukštesni už daugelį kitų bromeliadų, o vasarą pasirodo įvairių spalvų dideli, ryškūs žiedų žiedynai.


Guzmanijas auginti nėra sudėtinga, įdėdami nedaug pastangų, suteiks jums daugybę savaičių spalvų. Pirmą kartą Guzmania gentį 1801 m. aprašė Hipólito Ruiz López ir José Pavón ispanų gamtininko Anastasio Guzmano garbei.
Guzmanija lot. Guzmania kambarinė gėlė priežiūra auginimas ligos kenkėjai

Guzmanijos priežiūra

Guzmanijos augalai mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą, bet gali pakęsti ir tam tikrą tamsą. Juos reikia saugoti nuo skersvėjų ir radiatorių karščio. Per daug saulės gali lemti, kad augalas atrodys "išplaukęs", jo augimas bus verpstiškas, o sveikata apskritai pablogės. Dėl per mažo apšvietimo dirvoje gali atsirasti pelėsis ir padidėti puvinio rizika. Nuo šviesos kiekio ir metų laiko priklauso, kaip dažnai augalą reikia laistyti. Tamsesnėse vietose augančius augalus reikės laistyti rečiau nei augalus, augančius šviesesnėse vietose.

Guzmanijos laistymas

Augalą laistykite reguliariai, tarp laistymų palikdami išdžiūti viršutinį trečdalį dirvožemio. Rudenį ir žiemą laistymą sumažinkite. Jei augalas auga šviesioje aplinkoje, nuolat papildykite jo vainiką vandeniu. Nepakankamo laistymo požymiai: blyškūs lapai, rudos lapų dėmės, įdubusi lapija ir traškūs žiedai; šias problemas paprastai sukelia intensyvi saulė arba karštis. Perlaistymo simptomai: supuvęs stiebas su geltonuojančiais lapais, žiedų kritimas. Jei tai įvyksta po to, kai žiedai nuvysta, tai yra natūrali reakcija po nesėkmingo dauginimosi. Nežydinčių gėlių galimos nykimo priežastys - per mažai šviesos ar šilumos, drėgmės perteklius lapuose ir nepakankamas drenažas.

Guzmanijos tręšimas

Augimo laikotarpiu augalus reikėtų tręšti kas keturias savaites, o rudenį ir žiemą tręšimą sumažinti iki šešių savaičių. Nors pakanka universalių trąšų, rekomenduojama naudoti specialiai kambariniams augalams skirtas trąšas, nes jos palaikys trylika svarbiausių maistinių medžiagų, reikalingų šiai rūšiai augti.

Kokia ideali temperatūra guzmanijai?

Ideali temperatūra šiam augalui yra 15-30 laipsnių Celsijaus. Jei temperatūra nukrenta žemiau 12 laipsnių Celsijaus, gali atsirasti negrįžtamų pažeidimų, tokių kaip žiedų nunykimas, sulėtėjęs augimas ar pageltę lapai.

Guzmanijos genėjimas

Svarbu šalinti pageltusius ar nykstančius lapus ir augalo liekanas, kad būtų sudarytos geresnės augimo sąlygos. Genėdami visada naudokite švarius įrankius arba žirkles, kad sumažintumėte bakterinių ir grybelinių ligų tikimybę. Svarbu daryti švarius pjūvius, nes per didelis pažeidimas gali sukelti šoką augalui, susilpninti jo augimą ir pabloginti sveikatą.

Guzmanijos dauginimas

Atžalos dalijimas - tai procesas, kurio metu augalas išaugina kelias atžalas, kurias galima atskirti ir persodinti. Paprastai tai daroma, kai atžalos turi pakankamą šaknų sistemą ir yra perpus aukštesnės už motininį augalą. Siekiant sumažinti persodinimo šoko riziką, rekomenduojama dirvą palaistyti likus 24 valandoms iki dalijimo. Tada augalą reikia išimti iš vazono ir parinkti dalijamąjį augalą. Žemyn traukiamas augalas per pusę, kol pasigirsta spragtelėjimas - tuomet lapai ir šaknų sistema atskiriami nuo motininio augalo. Tuomet atžala persodinama į vazoną su šviežiu kompostu ir pastatoma šviesioje, netiesioginėje vietoje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių. Po keturių savaičių su atžala reikia elgtis kaip su sveiku egzemplioriumi.

Kada ir kiek kartų žydi guzmanija?

Šio augalo žiedai žydi tik vieną kartą, tačiau iš pirminio augalo pagrindo išaugs nauji augalai. Žiedai gali būti iki 40 cm ilgio ir išsilaikyti iki trijų mėnesių. Jie būna įvairių spalvų, įskaitant raudoną, geltoną, žalią, rudą, violetinę ir rausvą, ir išsidėstę zigzagais. Jei norite, kad augalas žydėtų vasaros mėnesiais, rudens ir žiemos mėnesiais sumažinkite temperatūrą ir laistymą, kad paskatintumėte ramybės periodą. Pavasarį, kai natūrali temperatūra ir dienos šviesos valandų skaičius pradės didėti, augalas pamažu išeis iš ramybės ir vasaros viduryje gali pražysti.

Kada ir kaip persodinti guzmaniją?

Nebūtina kas kelerius metus persodinti kambarinį augalą, tačiau tai gali padėti jam išlikti sveikam. Persodinti reikėtų pavasarį, naudojant tik šiek tiek didesnį nei ankstesnis vazoną. Dieną prieš persodinimą augalą reikia gerai palaistyti, kad išvengtumėte šoko. Jei augalas auga tamsioje vietoje, į vazoną įdėjus šiek tiek perlito galima pagerinti drenažą ir išvengti perlaistymo.

Guzmanijos ligos ir kenkėjai

Kenkėjai ir ligos yra dažna Guzmanijos augalų problema. Augalą dažnai apninka Miltuotieji skydamariai, voratinklinės erkės, Skydamariniai, tripsai ir šaknų miltligės, taip pat gali pasireikšti tokios ligos kaip šaknų puvinys, lapų dėmėtligė, botritas, rūdys, miltligė.

oratinklinės erkės ant guzmanija gėlės ligos ir kenkėjai Voratinklinės erkės ang guzmanija gėlės
šaknų miltligė ant guzmanija gėlės
šaknų miltligė ant guzmanija gėlės

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Guzmania