GVAZDIKŲ DAUGINIMAS IR SODINIMAS
Dauginimas.
Gvazdikai paprastai dauginami vegetatyviai. Šiam tikslui reikalingi atskiri šiltnamiai motininiams augalams auginti ir ūgliams įšaknyti.
Dabartiniu metu gvazdikus sėkmingai pradėjo dauginti meristeminiu būdu specialiose laboratorijose. Taip padauginti gvazdikai nebūna užsikrėtę virusinėmis ligomis. Meristeminiu būdu padauginti augalai yra pradinė medžiaga tolimesniam dauginimui. Šiam tikslui M2 ir M3 kartos augalai sodinami šiltnamį, vėliau nuo skinami ūgliai, įšaknijami ir sodinami i nuolatinę vietą.
Ūglių įšaknijimas.
Nuo motininių gvazdikų pasodinimo praėjus 2-3 mėn., jų ūgliai turi po 5-6 tarpubamblius ir juos jau galima naudoti dauginimui. Šio darbo suvėlinti negalima, nes ūgliai, turintys 7 tarpubamblius jau pradeda auginti žiedų pradmenis.
Ūglių skynimas.
Ūgliai skinami juos nulaužiant. Jie pradedami laužti nuo 3 poros lapų, įskaitant ir pirmąją porą dažnai dar su ne visiškai išsivysčiusiais lapais. Nulaužtas ūglis turi būti su „pėdele”, turėti 2 poras lapų ir viršūnėlę. Ūglius geriau skinti iš ryto. Vasarą skinama kas savaitę, žiemą kas dvi. Nuo augalo negalima iš karto nuskinti visų atžalų. Ūgliai turi būti pradėję medėti, nes, priešingu atveju, jie neįsišaknija, supūna, o per daug sumedėję sudžiūna. Taip pat blogai šaknijasi ir ūgliai, paimti nuo azotinėmis trąšomis pertręštų motininių augalų. Nuo vieno motininio augalo per 11 mėn. vidutiniškai galima nuskinti 20-26 ūglius.
Nuskinti ūgliai statomi į išdezinfekuotas plastmasines voneles (kiekvieną veislę atskirai) ir užrašomos etiketės. Ūglius reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, todėl vonelės uždengiamos tankia, šviesia medžiaga. Jeigu ūglius numatoma sodinti tą pačią dieną, jie sunešami į švarią, išvėdintą, 14-16°C šilumos patalpą, kurioje paruošiami sodinti. Jei tą pačią dieną nebus sodinami, jie po 25 vnt. vertikaliai sudedami į polietileno maišelius, kurių galai užlenkiami ir susmeigiami sąvaržėlėmis.
Taip paruošti maišeliai sudedami į vėdinamą šaldytuvą, kurio drėgmė neturi būti didesnė kaip 60 % , o temperatūra turi būti 1— 2°C. Ūgliai, palaikyti žemesnėje temperatūroje negu nurodyta, įšaknyti netinka. Šaldytuve kartu su ūgliais negalima laikyti vaisių, daržovių ir skintų gėlių. Ilgesniam laikymui šaldytuve parenkami tiktai geriausiai išsivystę ūgliai. Netinkamai įpakuoti arba per ilgai laikyti ūgliai pradeda gelsti, ypač geltonų veislių.
Paruošimas įšaknyti.
Nuskintų ir po 25 vnt. surištų auginių galai 1— 2 cm gyliu pamerkiami 0,4 % cinebo tirpalą ir mirkomi 10 min. Išėmus iš tirpalo nuvarvinama, apveliama paruoštais milteliais ir sodinama tą pačią dieną.
Auginių sodinimas.
Prieš sodinant auginius paruoštas substratas per sietelį vandeniu sulaistomas, išlyginamas ir sumarkiruojamas 4×4 cm. Jie į substratą smeigiami 1-2 cm gyliu, nes gvazdikai šaknis sudaro kaliuso zonoje. Į markerio padarytas skylutes auginiai įspaudžiami vertikaliai, juos paėmus dviem pirštais. Į 1 m2 susmaigstoma 500-625 auginiai. Rečiau susmaigstyti išvirsta ir greičiau džiūsta, o tankiau — pradeda pūti.
Šaltinis: wikipedia