JURGINŲ DAUGINIMAS VEGATYVINIU BŪDU
Dauginimas vegetatyviniu būdu. Dauginant jurginus vegetatyviškai, išlaikomos veislės savybės. Pas mus labiausiai paplitęs jurginų dauginimo būdas – dalinant kerą.
Šakniagumbiai, jeigu nėra sąlygų daiginti, dalijami balandžio pabaigoje. Prieš tai kerus reikia peržiūrėti, supuvusius šakniagumbius ir sudžiūvusias šaknis pašalinti. Stambius, kelis stiebus turinčius kerus tiesiog rankomis ar aštriu peiliu padalyti į 2, 4, 6 dalis. Šias galima dar dalyti, kad liktų dalis šaknies kaklelio su bent vienu augimo pumpuru ir 1-2 šakniagumbiais. Pjūvio vietos pabarstomos sieros milteliais arba sutrinta medžio anglimi. Kerus, jeigu jie dar nepradėję dygti ir nematyti augimo pumpurų, o sodmenų reikia daug, rekomenduojama daiginti, kad būtų matyti, kaip dalyti.
Tokiu atveju šakniagumbiai iš saugyklos išimami 2-3 savaitėmis anksčiau, apvalomi (apipjaustomi seni šakniagumbiai bei stiebai) ir sodinami ant stelažų arba į dėžutes. Iki pusės jie užpilami durpėmis, žemėmis, vermikulitu, pjuvenomis. Pasodinus palaistoma. Laikoma 17-20 laipsnių temperatūroje (galima ir tamsoje). Po 10-12 dienų, kai tik iš miegančių pumpurų pradeda kaltis daigai šakniagumbiai atsargiai išimami iš žemės ir padalijami (pjaustomi su stiebo dalimi, kaip aukščiau aprašyta). Žiūrėti, kad daigai neperaugtų, nes tada greitai lūžinėja. Padalyti kerai tuoj pat sodinami į nuolatinę vietą lauke.
Pasodinus palaistoma.
Norint jurginus anksti pražydinti, kerai iš saugyklos išimami kovo pabaigoje, 10-15 min. palaikomi 0.2 % kalio permanganato tirpale. Apdžiūvusius šakniagumbius prieš dezinfekuojant reikia porą valandų pamirkyti šiltame vandenyje (25-30 temperatūroje). Po to jie daiginami. Šakniagumbių dalys sodinamos dėžutėse ar vazonėliuose į trąšią, purią (inspektinės žemės ir smėlio mišinį santykiu 1:1) žemę. Ilgus šakniagumbius, jeigu jie netelpa į vazonėlį ar dėžutę, galima patrumpinti iki 1/3 ar 1/2 ilgio.
Tai augalui visai nekenkia, netgi atvirkščiai – skatina naujų šaknų formavimąsi. Sodinant stengiantis neužberti žemėmis šaknies kaklelio ir laistant neužpilti vandens tiesiog ant pjūvio. Nuo drėgmės pertekliaus gali pradėti pūti šaknies kaklelis, ir augalas žus. Pasodintus laikyti šviesioje, 15-20 laipsnių temperatūros vietoje. Laistyti saikingai. Ūglius, jeigu leidžia daug, reikia išlaužyti, palikti 2-3 stipriausius stiebus. Į dirvą sodinti atsargiai, nepažeisti jaunų šaknų.
Dauginant jurginus šiuo būdu, iš dalies atjauninamas pats augalas. Iš smulkesnių kero dalių išaugę jurginai gausiau žydi, šakniagumbiai būna sveikesni, negu išaugę iš visai nedalytų arba stambių kero dalių. Be to, iš stambesnių kero dalių išaugę augalai greičiau sensta, veislės išsigimsta (negausiai žydi, žiedynai smulkėja, kinta jų forma, šakniagumbiai blogai žiemoja).
Šaltinis: wikipedia