Categories
Gėlių ligos

Narcizų, Montbrečių ir Krokų pagrindinės ligos

Krokai

Sklerotinis puvinys. Ligą sukelia Sclerotinia bulborum (Wakk.) Rehm. grybas.

Kekerinis, fuzarinis ir pelėjūninis krokų svogūnų puvinys. Sandėlyje ant puvančių krokų svogūnų kartais atsiranda juodi maži ligos sukėlėjų Botrytis genties grybų skleročiai. Pasitaiko, kad sandėliuojami svogūnai sausai supūva. Šiuo atveju ligos sukėlėjai būna Fusarium oxysporum Schl. ir F. bulbigenum Cke. et Mass. grybai. Kai kada sandėlyje ant pūvančių svogūnų atsiranda žalsvas iki melsvumo pelėsis, kurį sudaro ligos sukėlėją Penicillium genties grybų konidijakočiai su sporomis.

Kad šios ligos neplistų, reikia sandėliuoti tik sveiką, gerai išdžiovintą sodinamąją medžiagą. Retkarčiais patikrinti sandėliuose laikomus svogūnus ir gendančius pašalinti. Patys sandėliai turi būti sausi ir gerai vėdinami. ,Prieš sodinimą taip pat išbrokuoti pažeistus svogūnus.

Septoriozė (kietasis svogūnų puvinys). Ligą sukelia Septoria gladioli Pass. grybas

Montbretės

Fuzariozė. Vegetacijos metu liga pasireiškia montbrečių pageltimu ir nudžiūvimu prieš laiką.

Narcizai

Fuzariozė. Iš pradžių lapai pagelsta, žiedstiebiai neišlenda į paviršių, augalai prieš laiką žūva, o svogūnai pūva. Ant pažeistų augalo dalių dažnai pastebimas balsvas ligos sukėlėjo Fusarium bulbigenum Cooke ef Mass. apnašas— grybiena. Nuo šios ligos ištisai gali žūti narcizų lysvės. Liga taip pat pasireiškia sandėliuose ir transportavimo metu. Lengvai apkrėsti svogūnai išsilaiko sandėlyje, tačiau pasodinti jie pasidaro infekcijos šaltiniu. Liga gali plisti ir per užkrėstą dirvą.

Kovai su šia liga reikia auginti atsparias narcizų veisles. Vegetacijos metu pažeistus augalus nedelsiant šalinti; laikytis sėjomainos. į tą pačią dirvą svogūninius augalus sodinti ne anksčiau kaip po 5 metų. Iškastus svogūnus gerai tik ne saulėje ir ne aukštoje temperatūroje. Derlių nuimant ir transportuojant, vengti svogūnų sužalojimo. Sandėlius prieš naudojimą dezinfekuoti formalinu. Prieš sodinimą svogūnus beicuoti 1 proc formalinu, išlaikant svogūnus jame 2 valandas.

Kekerinis puvinys. Iš žemės išlendančių lapų smaigaliai būna susitraukę, parudę ir apsidengę pilka ligos sukėlėjo Botrytis narcissicola Kleb. veja —tai grybo konidijakočiai su konidijomis. Vėliau liga apima tolesnes augančias lapo dalis ir stiebus. Pagaliau antžeminė augalo dalis nuo svogūno nupūva. Svogūnas taip pat pūva. Ant pažeistų augalo dalių, be pilkos vejos, susiformuoja dar juodi maži, iki 2 mm storio ir iki 4 mm ilgio skleročiai.

Ant narcizų dar pasireiškia ir kita kekerinio puvinio forma, kurios sukėlėjas yra grybas Botrytis polyblastis Dows. Ant lapą tada atsiranda didelės pailgos geltonai rudos dėmės su pilku, vėliau rudu centru, kuriame išauga pilkai ruda veja, susidedanti iš grybo konidijakočią su sporomis. Lapai žūva ir ant jų išsivysto juodi iki 5-6 mm dydžio elipsiniai lėkšti skleročiai. Ant žiedlapių ir taurelių taip pat atsiranda mažos, iš pradžią bespalvės, lyg ir vandeningos, vėliau ruduojančios dėmės. Jos atsiranda žiedą skynimo metu. Grybas tada smarkiai plinta ir tokiu būdu sunaikina daugelį Infekcijos šaltiniu būna apkrėsta dirva ir pažeista sodinamoji medžiaga.

Kovos priemonės tos pačios, kaip ir kovojant su tulpių kekeriniu puviniu.

Mozaika. Pažeisti augalai auga silpniau. Ant lapo viršutinės pusės pastebimi šviesiai žalios, pilkšvai žalios, gelsvos arba rudos spalvos dryžiai arba šlakai. Vėliau šlakų vietose atsiranda įvairios formos nekrozės. Lapai spirališkai susisuka arba persikreipia. Lapų epidermis būna siauromis juostomis supleišėjęs. Tai būdinga nublukusiems lapams. žiedkočiai stipriai sutrumpėję. Ant žiedų būna balti dryžiai arba dėmės, žiedai maži. Jeigu liga stipriai progresuoja, tada augalai anksčiau subręsta. Tokią augalų svogūnai būna maži, blogai išsivystę. Kai aukštesnė temperatūra, simptomai gali būti neryškūs.

Ligos sukėlėjas — virusas Narcissus mosaic virus.

Virusas lengvai persiduoda sultimis, jį platina amarai.

Visus sergančius augalus periodiškai pašalinti ir sudeginti. Geriausiai pašalinti tada, kai jie išauga maždaug 8-10 cm aukščio, nes tuo metu aiškiausiai pasireiškia ligos simptomai. Sodinti geriau didesnius svogūnus, kadangi sergančių augalų svogūnai mažesni. Naikinti amarus.