Categories
Gėlių ligos

Ratilių kenkėjai

Paprastoji seilinė cikada (Philaenus spumarius L.).

Kenkia flioksams, jurginams, chrizantemoms ir kt. Suaugusios cikados iki 8 mm ilgio, rusvai juodos spalvos, stogiškai sudėtais sparnais. Lervos gelsvai žalsvos, raudonomis akimis. Gamina muilo putų pavidalo seilines išskyras, kuriose gyvena. Čiulpia augalų sultis. Pažeistose vietose atsiranda balsvų dėmių ir lapai susiraito.

Kovos priemonės. Purkšti augalus 0,2-0,3% nikotino bei anabazino sulfatu, pridėjus 0,4% žaliojo muilo, arba 0,3 % chlorofosu.

Žolinės blakės (Lygus pratensis L., Lygus pabulinus L.).

Kenkia jurginams, ratiliams, chrizantemoms, ortenzijoms, šalavijams ir kitiems augalams. Tai smulkios, apie 6 mm ilgio, žalsvos su rusvu atspalviu, judrios ir baikščios blakės. Suaugusios blakės ir jų lervos paprastai čiulpia lapų ir ūglių sultis, be to, platina virusines augalų ligas. Pažeisti lapai supleišėja, pasidaro skylėti. Butonai dažniausiai neišsiskleidžia, o jeigu išsiskleidžia, tai žiedai būna deformuoti.

Kovos priemonės. Augalus purkšti 0,3 chlorofosu, 0,2 karbofosu arba trichlormetafosu-3.

Pelėdgalviai (Polia oleracea L., Barathra brassicae L., Phy-tometra gamma L., Agrotis segetum Schiff. ir kt.).

Kenkia ciklamenams, gvazdikams, kardeliams, lubinams, ratiliams, šalavijams, vilkdalgiams ir kt. Pelėdgalvių vikšrai dažniausiai naktimis graužia augalų lapus, žiedų vainiklapius ir stiebus.

Kovos priemonės. Vikšrus rinkti rankomis ir naikinti. Purkšti augalus 0,3% chlorofosu.

Paprastoji voratinklinė erkutė (Tetranychus urticae Koch).

Kenkia daugeliui dekoratyvinių augalų. Labai dažnai pasitaiko šiltnamiuose ir kambariuose. Suaugusios erkutės siekia apie 0,5 mm ilgio, turi 4 poras kojų, įvairios spalvos — nuo gelsvai žalsvos iki rausvos. Lervos turi 3 poras kojų. Suaugusios erkutės ir lervos gyvena apatinėje lapų pusėje, apraizgo juos plonyčiu voratinkliu ir čiulpia sultis. Pažeisti lapai pabąla, vėliau pagelsta ir pradeda kristi. Smarkiai apniktas augalas neretai žūva.

Kovos priemonės. Purkšti augalus 0,2% karbofoso ir 0,3% efirsulfonato mišiniu, laistyti 0,1% rogoru.