Categories
Gėlių ligos

Rožių ligos

Degligė (Coniothyrium wernsdorffiae Laub.).

Ankstyvą pavasarį, tik nudengus rožes, ant stiebų pastebima parudavusiais kraštais tamsių dėmių, kurių vidus vėliau paruduoja. Žievė dėmių viduje sutrūkinėja ir jos paviršiuje gausiai atsiranda smulkių piknidžių su sporomis. Augalai žūva per 1-3 metus, priklausomai nuo ligos pažeidimo.

Kovos priemonės. Vėlyvą rudent (prieš uždengiant) rožes apipurkšti Bordo 2% skysčiu, o po kelių dienų apdulkinti 50% TMTD arba granozanu (5 g 1 krūmui). Prilenkiant ir dengiant rožes žiemai, nepažeisti stiebų ir jokiu būdu nekarpyti, nes žaizdelės sudaro labai palankias sąlygas degligei plisti, Ankstyvą pavasarį, tik nudengus rožes, iškarpyti ligos pažeistus stiebus ir juos sudeginti. Prieš išsprogstant jas apipurkšti geležies sulfato 3-5 tirpalu arba, suvėlinus purkštimą, vietoj geležies sulfato purkšti Bordo 1% skysčiu.

Miltligė (Sphaerotheca pannosa Walls.).

Sergančios augalo dalys apsitraukia baltu valkčiu. Ligos pažeisti jauni lapai raukšlėjasi, susitraukia, ūgliai ir pumpurai deformuojasi, neišsiskleidę nudžiūsta. Baltas aptraukalas — parazito grybiena su daugybe konidijų. Rudenį grybienoje išsivysto juodi maži taškeliai — kleistokarpiai.

Kovos priemonės. Auginti atsparias miltligei rožių veisles. Vegetacijos metu pakartotinai purkšti vario sulfato ir žaliojo muilo mišiniu. Taip pat gerai pakartotinai purkšti kalio permanganato ir kalcinuotos sodos tirpalu (10 l vandens 10 g kalio permanganato ir 50 g sodos). Rožes dar galima purkšti ir česnako antpilu: 10 litrų vandens imti 150-200 g susmulkintų česnakų galvučių ir, užpylus vandeniu, palaikyti 2-3 dienas. Gerai veikia ir pakartotinas dulkinimas siera. Tačiau temperatūra tuo metu turi būti ne mažesnė kaip 19° C. Neturint minėtųjų chemikalų, vegetacijos metu rožes galima purkšti ir Bordo 1% arba Burgundijos 0,75 skysčiu, tačiau jų veikimas kiek silpnesnis.

Raudonjuodis rožių lapų dėmėtumas (Diplocarpon rosae (Lib.) Wolf.).

Apie vidurvasarį ant lapų atsiranda didelių, juorausvo atspalvio dėmių, kurių pakraščiuose galima įžiūrėti rožių miltligė besišakojančias laibas gijas, įsiterpiančias į sveiką lapo audinį. Dėmės gali susilieti ir apimti visą lapą. Pažeisti lapai nukrinta.

Kovos priemonės. Pažeistus lapus ir įvairias atliekas šalinti. Kovos priemonės tos pačios, kaip su deglige ir miltlige.

Rožių rūdys (Phragmidium disciflorum (Tode) James).

Ankstyvą pavasarį ant jaunų rožių ūglių, lapkočių ar apatinėje lapų pusėje susidaro oranžinės spalvos karpelės — grybo ceomos su ecidiosporomis. Vasarą toje pat lapų pusėje atsiranda smulkių, geltonų, dulkančių uredosorų — tai vasarinė ligos stadija. Šiuo metu liga smarkiai plinta. Rudeni, apie rugpjūčio mėn. pabaigą, pastebimi tamsios spalvos teleutosorai, kurie žiemoja ir pavasarį vėl iš naujo jais apkrečia rožes.

Kovos priemonės. Šalinti pažeistus lapus ir įvairias atliekas. Purkšti rožes vario ir sieros grupės preparatais. Be to, purkščiant rožes nuo kitų ligų, kartu kovojama ir su rūdimis.