Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Spatifilis – daugiametis žolinis augalas

Spatifilis uolaskėlinių šeimos daugiametis žolinis augalas.

Gentyje tik 1 rūšis. Skydinis peltifilius. Auga JAV vakarinėje dalyje (Oregonas, Kalifornija), paplitęs kalnuose, upelių pakrantėse. Mūsų respublikoje pasitaiko individualiose sodybose ir kolektyviniuose soduose. Šakniastiebis trumpas, storas, gumbuotas, viršutinė dalis iškilusi virš žemės. Anksti pavasarį
(balandžio mėn. gegužės pradžioje) žemės paviršiuje prasiskleidžia žiedynas ir labai staigiai išauga 60-100 cm aukščio, belapis, raudonas, plaukuotas žiedynkotis.

Žiedai rožiniai, 1 cm skersmens, susitelkę žiedkočio viršūnėje į skėtiškos kekės pavidalo žiedyną. Žydi gegužės pradžioje, apie 12-18 dienų. Sėklas užmezga birželio-liepos mėn. Augalams peržydėjus (gegužės mėn.), iš šakniastiebio išauga didžiuliai, iki 80 cm aukščio, 40-60 cm pločio, apvalūs, skaldyti arba skiautėti pamatiniai lapai.

Dekoratyvus nuo ankstyvo pavasario (ant plikos žemės iškyla puošnūs belapiai žiedynkočiai su žiedais) iki vėlyvo rudens. Rudenėjant lapai nusispalvina rausva, rusva spalva. Žiemoja uždengtas.

Mėgsta paunksnę, bet pakenčia ir saulėtą vietą. Sodinama ne per sunkioje ir ne per sausoje, geriau drėgnesnėje dirvoje, kurioje gausu humuso. Vienoje vietoje auga ilgiau nei 10 metų. Patariama rudenį šakniastiebius mulčiuoti perpuvusios žemės mišiniu (kompostu ar durpėmis).

Dauginama dalijant kerą ir sėklomis.

Keras dalijamas anksti pavasarį. Kadangi sėjinukai labai Graikiškai pelte skydas, phyllon lapas; augalo lapai skydo formos, lėtai auga, tai nerekomenduojama dauginti sėklomis.

Augalas vešliai auga, kerojasi, ilgainiui žemės paviršių padengia tankus lapų kilimas Todėl gėlynus reikia planuoti taip, kad po kelerių metų peltifilius neužgožtų kaimyninių gėlių. Auginama upių, tvenkinių, baseinų ir kitų vandens telkinių pakraščiuose. Sodinama pavieniui arba didelėmis grupėmis žalioje vejoje kartu su aukštaūgiais dekoratyviniais nendriniais augalais: miskantais, virgininiais astrais, virgininėmis veronikomis, blakėžudėmis.

Tarp medžių, parkų pievelėse (ūksmingoje, vėsioje vietoje, drėgnoje dirvoje) galima sudaryti grupes ne tik iš peltifilių, bet komponuoti juos ir su kitomis daugiametėmis gėlėmis: astilbėmis (aukštaūgių rūšių bei veislių), blakėžudėmis, vingiorykštėmis, hostomis, pėdlapiais, liguliarijomis, rodžersijomis, telimomis, tijarėlėmis. Rekomenduojama auginti gėlininkų sodybose, landšaftiniuose parkuose ir vandens baseinų pakrantėse.

Šaltinis – https://en.wikipedia.org/wiki/Spathiphyllum_wallisii