Categories
GVAZDIKAI

Tikrasis gvazdikas gvazdikinių šeimos gėlė

Tikrasis gvazdikas (D. caryophyllus L.) gvazdikinių (Caryo-phyllaceae) šeimos gėlė. Žydi labai gražiais, įvairios spalvos žiedais, kurie nuskinti ilgai laikosi. Auginiais gvazdikai dauginami rudenį, žiemą ir anksti pavasarį. Auginiai imami iš stiebo vidurio ar apačios; iš viršūnės netinka, nes greit sukrauna žiedinius pumpurus, o tai trukdo normaliai augalui vystytis. Prieš sodinimą auginio apačia nupjaunama aštriu peiliu, paliekant 3 tarpubamblius (narelius). Sodinami į pikavimo dėžutes ar ant stelažų 3-4 cm atstumu 1-2 cm gylyje. Ant stelažų pilamos durpės, o ant jų 2 cm smėlio sluoksnis. Pasodinus gerai palaistoma. Auginiai 14-16° C temperatūroje įsišaknija per 20-22 dienas, o jei žemė iš apačios apšildoma iki 18° C, dar per trumpesnį laiką. įsišakniję auginiai laikomi 10-12° C temperatūroje 3-4 savaites, kad sustiprėtų šaknys. Po to persodinami į 9 cm skersmens puodelius.

Žemių mišinys turi būti purus, sudarytas iš 4 dalių velėninės, 2 dalių lapinės, 1 dalies perpuvusios mėšlinės žemės, 1 dalies smėlio; pH 7-7,5. Kol prigyja, laikomi 12—14° C temperatūroje, vėliau — 8-10° C. Kad iš krūmo išaugtų 5-6 žiedai, pirmą kartą viršūnė sutrumpinama aukščiau 5-6 lapo, taip pat pašalinami silpni šoniniai ūgliai. Kad žydėtų tais pačiais metais, viršūnės trumpinamos ne vėliau kaip birželio mėn. pradžioje. Į lauką užgrūdinti gvazdikai sodinami gegužės mėn., praėjus šalnoms. Papildomai 2-3 kartus tręšiami mineralinėmis trąšomis. Saikingai laistomi, ravimos piktžolės, purenama dirva. Rugpjūčio mėn. gvazdikai sodinami į šviesų, gerai vėdinamą šiltnamį (po 25 į 1 m2). Prieš sodinimą žemė patręšiama kaulamilčiais, kalio salietra ir superfosfatu (3 : 1 : 3). Šabo gvazdikai sodinami tokiame pat gylyje, kaip ir augo lauke. Pasodinus pririšami prie ištemptos keliomis eilėmis vielos.

Orui atšalus, šiltnamiai šildomi. Nuo didelės drėgmės ir blogo vėdinimo gvazdikai gali susirgti grybinėmis ligomis. Šiltnamyje žiemą palaikoma 8-10° C temperatūra. Jie saikingai laistomi, sistemingai laužomos šoninės atžalos ir purenamas dirvos paviršius. Pavasarį ir vasarą tręšiami kas 3 savaitės pakaitomis karvių mėšlo ir mineralinių trąšų (2-3 g 1 1 vandens) skiediniu. Masiškai žydi gegužės—rugpjūčio mėn. Šviežio mėšlo nemėgsta. Perdžiūvimas, taip pat ir perliejimas kenkia. Todėl reikia laistyti kiekvieną augalą atskirai, o ne visą plotą. Šiltnamiuose iki šiol daugiausia buvo auginama gvazdikų veislė Rygos žemčiūgai — rožinės spalvos žiedais.

Pastaruoju laiku pradėta auginti šių grupės gvazdikus. Jie išaugina mažiau žiedų, o patys augalai nelabai atsparūs ligoms. Žinomesnės veislės: Red. Sim — raudona, Dusty — rožinė, Sir Artur Sim — balta su rausvais pakraščiais, Porturais šviesiai rožinė, Westa — balta.