Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Indinė pypytė – pypytinių šeimos daugiametis, žolinis, šakniastiebinis augalas

Pypytė, kana (Canna L.) Indinė pypytė (Canna indica L.) pypytinių (Cannaceae) šeimos daugiametis, žolinis, šakniastiebinis augalas, kilęs iš Indijos, Pietinės ir Centrinės Amerikos. Stiebas stačias, nešakotas, 50-200 cm aukščio. Lapai tamsiai žali ar bronziškai raudoni, dideli, iki 50 cm ilgio, 25 cm pločio, pailgai kiaušiniški, su stambia vidurine gysla. Žiedai geltoni, oranžiniai, raudoni, rožiniai, vienspalviai ir taškuoti, susitelkę į varpos pavidalo žiedyną. Žydi nuo liepos mėn. iki rudens.

Yra nemažai hibridinių veislių, iš kurių paminėtinos: President — 140 cm aukščio, ugninės raudonos spalvos žiedais ir žaliais lapais; Fenervogels — 80 cm aukščio, raudonais stambiais žiedais ir žaliais lapais, tinka auginti puodeliuose; Humbert — 150 cm aukščio, oranžiniais žiedais ir bronziškai raudonais lapais; Rubin 80 cm aukščio, raudonais žiedais ir bronziškai raudonais lapais; Luiza von Ratibor rožinės spalvos žiedais ir bronziškai raudonais lapais; Vendhausen — geltonais su raudonais taškučiais žiedais ir šviesiai žaliais lapais. Mėgsta saulėtą, gerai nuo vėjų apsaugotą vietą ir labai trąšią dirvą. Sodinama, praėjus šalnoms, 50-70 cm atstumu.

Duobės ” kasamos 70-80 cm gylio; 2/3 duobės užpildoma šviežiu arklių mėšlu, ant jo pilamas 20 cm žemės sluoksnis, ir tada sodinami šakniastiebiai. Sodinama maždaug 5 cm gylyje. Pypytė yra šiltamėgis augalas, o kaisdamas mėšlas kaip tik augalus šildo iš apačios. Vegetacijos metu gausiai laistoma, nes dideli lapai išgarina daug vandens, taip pat papildomai tręšiama. Rudenį, po stipresnių šalnų, iškasama, nupjaunamas stiebas ir per žiemą laikoma sausame smėlyje vėsioje (6-8° C) patalpoje. Dauginama sėklomis ir šakniastiebių dalijimu. Sėklos pas mus sunkiai subręsta. Jos sėjamos vasario—kovo mėn. lapinę žemę dėžutėse ar puodeliuose šiltnamyje. Sudygsta maždaug po mėnesio. Sudygimui pagreitinti rekomenduojama sėklas 2-3 val. pašaldyti sniege ir paskui užpilti karštu vandeniu.

Daigai sodinami po vieną puodelius ir laikomi inspekte, o praėjus šalnoms (birželio mėn.), sodinami į dirvą. Pirmaisiais metais išauga nedidelis silpnas šakniastiebis. Žydėti pradeda antraisiais metais, rugpjūčio mėn. Šakniastiebiai vasario—kovo mėn. sodinami dėžutes ir užpilami žeme. Netrukus išleidžia daigus. Tada jie išimami iš dėžučių ir aštriu peiliu dalijami į tiek dalių, kiek yra daigų, ir sodinami puodelius, kurie laikomi šiltnamyje ar šiltame inspekte. Paskui augalai pamažu pratinami prie aplinkos sąlygų ir birželio mėn. sodinami į dirvą. Sodinama grupiniuose želdynuose gazonuose, lysvėse ar klombose. Auginama ir puodeliuose.

Daugiau apie kana