Lyralapis fikusas Ficus lyrata kaina prieziura sodinimas ligos kenkejai

Lyralapis fikusas (Ficus lyrata)

2023-03-07

Lyralapis fikusas (Ficus lyrata) yra populiarus kambarinis medis, dažnai auginamas dėl didelių, blizgančių, smuiko formos lapų. Šie lapai yra smarkiai gysloti ir auga vertikaliai ant grakštaus kamieno.

Lyralapis fikusas gali tapti puikiu akcentu kambaryje, jei jis bus pasodintas į ant grindų stovintį indą ir jam bus leista užaugti bent iki 1,5 metrų aukščio. Fikusas taip pat yra gana greitai augantis medis, todėl jį galima sodinti į vazoną beveik bet kuriuo metų laiku. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad šis augalas yra toksiškas katėms ir šunims, jei jį praryja. Šie augalai kilę iš atogrąžų Afrikos, kur geriausiai auga karštoje ir drėgnoje aplinkoje. Tai gali būti iššūkis namų augintojams, kuriems gali būti sunku atkurti tokias sąlygas. Tačiau šie augalai yra gana tvirti ir kurį laiką gali ištverti ne pačias geriausias sąlygas.
Lyralapis fikusas Ficus lyrata kaina prieziura sodinimas ligos kenkejai

Naudinga

Lyralapis fikusas neturi daug specifinių reikalavimų, jei tik galite sudaryti tinkamas auginimo sąlygas. Jei auginate jas kaip kambarinį augalą, turėsite kas kelias dienas jas kaitalioti, kad kiekviena pusė gautų vienodai saulės šviesos. Tai padės augalui augti tolygiai, o ne linkti į šviesą. Taip pat naudinga kas savaitę nupurkšti augalo lapus drėgnu skudurėliu. Dėl to lapai ne tik atrodo blizgesni, bet ir į juos patenka daugiau saulės šviesos fotosintezei. Be to, atsiradus pažeistiems ar negyviems lapams, juos galima nupjauti, nes jie augalui nebetarnauja. Kad augalas augtų vešlesnis, taip pat galite nupjauti pagrindinio stiebo viršūnę.

Priežiūros darbai

Šviesa
Kad fikusas augtų ir atrodytų kuo geriau, jam reikia ryškios, koncentruotos šviesos. Tiesioginiai saulės spinduliai gali pakenkti lapams, ypač karšta popietinė saulė. Augalai, laikomi labai prietemoje, sparčiai neaugs.
Dirvožemis
Augalams auginti idealiai tinka velėnos, lapinės žemės ir smėlio mišinys, perlitas nes jis užtikrina gerą drenažą ir derlingumą. Taip pat gali būti naudinga pridėti šiek tiek medžio anglies.
Laistymas
Vanduo yra svarbus veiksnys auginant lyralapius fikusus. Jiems reikia vidutinio drėgmės kiekio dirvožemyje, o jei jos negauna pakankamai vandens, jų lapai nuvysta ir praranda spalvą. Jei vandens bus per daug, augalas gali numesti lapus ir patirti šaknų puvinį, kuris galiausiai gali jį pražudyti. Vegetacijos sezono metu laistykite lyralapį fikusą, kai viršutinis dirvos sluoksnis bus sausas. Žiemos mėnesiais laistykite šiek tiek mažiau. Be to, šie augalai reaguoja į didelį druskos kiekį dirvožemyje. Todėl geriausia bent kartą per mėnesį išplauti dirvožemį, kol iš vazono dugno pasipils vanduo. Tai padeda išvengti druskų kaupimosi. Vasaros mėnesiais augalus svarbu reguliariai laistyti šiltu vandeniu. Laistyti reikėtų 3-4 kartus per savaitę. Žiemą laistymą galima sumažinti iki 1 karto per savaitę.
Genėjimas
Naudinga reguliariai genėti lyralapio fikuso lapus. Tai padeda pašalinti pažeistus lapus, ataugas ar susikertančias šakas ir leidžia augalui kvėpuoti. Kad nepažeistumėte, pjaukite maždaug centimetro atstumu nuo kamieno. Jei šalinate nudžiūvusį rudą lapą, prieš bandydami jį nupjauti labai švelniai patraukite, nes jis gali nukristi savaime. Lapų ir kitų augalo dalių pašalinimas nuo augalo, palaikyti sveiką jo augimą.
Temperatūra ir drėgmė
Lyralapiai fikusai mėgsta pastovią temperatūrą, todėl juos reikėtų laikyti 16-24 laipsnių aplinkoje. Be to, jas reikėtų laikyti atokiau nuo skersvėjų ir oro kondicionavimo bei šildymo angų, kad būtų išvengta staigių temperatūros svyravimų. Rekomenduojama palaikyti 30-65 proc. oro drėgnumą. Jeigu tik leidžia Jūsų galimybės. Jei reikia padidinti drėgmę, galite kasdien purkšti augalą švariu vandeniu iš purkštuvo buteliuko. Be to, fikusui gali būti naudinga būti patalpoje su oro drėkintuvu.
Tręšimas
Visą vegetacijos sezoną į lyralapio fikuso dirvožemį reikėtų įberti trąšų, laikantis ant trąšų etiketės pateiktų nurodymų. Tam puikiai tinka daug azoto turinčios augalų trąšos. Taip pat galima įsigyti trąšų, specialiai pagamintų šio tipo fikusams. Apskritai žiemos mėnesiais trąšų naudoti nereikia. Geriausia trąšų rūšis kambariniams augalams priklauso nuo augalo poreikių. Pavyzdžiui, vieniems augalams reikia daugiau azoto, kitiems – fosforo. Paprastai nerekomenduojama tręšti fikuso žiemos mėnesiais, nes augalas yra ramybės būsenoje ir aktyviai neauga. Dėl to dirvožemyje gali susikaupti druskų, o pavasarį augalui gali būti sunku vėl pradėti augti.
Dauginimas
Lyralapis fikusas yra populiarus kambarinis augalas, kurį lengva dauginti. Norėdami padauginti fikusą paprasčiausiai paimkite sveiko augalo stiebo pjūvį ir įmerkite jį į vandenį. Po kelių savaičių augalas išleis šaknis, o tada jį galima persodinti į vazoną su žemės mišiniu. Lyralapi fikusą galima palyginti lengvai padauginti iš stiebo auginių, tačiau labai sunku tai padaryti iš sėklų. Auginiai yra patikimesnis būdas. Aštriomis žirklėmis nukirpkite 12-18 cm ilgio stiebą, palikdami vieną lapą ant stiebo. Įdėkite auginį į vazą su švariu kambario temperatūros vandeniu ir pastatykite į šiltą vietą, kurioje yra ryški, bet netiesioginė šviesa. Vandenį keiskite tik tada, kai jis pasirodys drumstas. Po kelių savaičių ant stiebo pagrindo vandenyje pasirodys maži balti iškilimai. Po poros savaičių iš dėmelių išaugs šaknys. Kai augalo šaknys užaugs iki 1-2 cm ilgio, pasodinkite jį į 5 litrų vazoną, pripildytą žemės. Dirvą palaikykite drėgną, bet ne permirkusią ir neperlaistytą.
Persodinimas
Geriausia jauną fikusą persodinti kasmet pavasarį. Pasirinkite indą, kurio skersmuo būtų bent 5 cm platesnis nei dabartinis vazonas. Atsargiai išimkite augalą iš vazono, būtinai palaikydami pagrindą. Įdėkite augalą į naująjį vazoną ir užpildykite aplink jį esančius tarpus žemės ir durpių mišiniu. Kai augalas subręs, greičiausiai bus per didelis, kad jį būtų galima persodinti. Tokiu atveju kiekvieną pavasarį nuimkite kelis viršutinius centimetrus dirvožemio ir pakeiskite jį šviežiu.

Kenkėjai ir ligos (Lyralapis fikusas)

Šie augalai neturi per daug rimtų problemų dėl kenkėjų ar ligų, tačiau yra jautrūs voratinklinėms erkėms, skydamariams ir bakterinėms ar grybelinėms ligoms. Pastebėję lapų pažeidimus, pavyzdžiui, tamsias dėmes, arba smulkius vabalėlius ant lapų, kuo skubiau spręskite problemą naudodami tinkamą fungicidą, pesticidą ar kitą priemonę. Įsitikinkite, kad augalas turi tinkamą oro cirkuliaciją ir nėra laikomas pernelyg drėgnoje aplinkoje - tai padės išvengti problemų ateityje.

Voratinklinės erkės ant fikuso bonsai

Voratinklinės erkės

Dažniausi užduodami klausimai apie Lyralapį fikusą

Kodėl lyralapio fikuso lapai išblukę?

Jei ant fikuso lapų viršūnės matote šviesiai rudas arba išblukusias dėmes, tai gali būti lapų nudegimas. Tai įvyksta dėl per didelio tiesioginių saulės spindulių kiekio. Galite nukirpti pažeistus lapus aštriomis žirklėmis ir perkelti augalą į kitą vietą, kur jo neveiks tokie stiprūs tiesioginiai saulės spinduliai.

Kodėl ruduoja lyralapio fikuso lapai?

Jei ant žalių lapų atsiranda tamsiai rudų dėmių arba paruduoja jų kraštai, augalas gali sirgti šaknų puviniu, kurį sukelia per didelis vandens kiekis. Patikrinkite šaknis, ar jos nėra rudos ir pūkuotos. Nupjaukite dėmėtuosius lapus ir atsargiai nupjaukite pūkuotas šaknų dalis. Persodinkite augalą į kitą vietą ir stebėkite, ar augalas neperlaistytas. Kartais ant lapų atsirandančios rudos dėmės atsiranda dėl įvairių veiksnių, įskaitant grybelines infekcijas, maistinių medžiagų trūkumą ir per didelį saulės spindulių poveikį. Rudos augalų dėmės gali būti ekstremalių temperatūros svyravimų požymis, apžiūrėkite, ar aplink nėra skersvėjų, ar blogai veikiantys šilumos ir (arba) vėsinimo įrenginiai arba ventiliacijos angos, ir perkelkite augalą į šiltesnę vietą.

Kodėl lyralapio fikuso lapai gelsta?

Jei fikuso lapai gelsta, tai gali būti bakterijų sukeltos problemos požymis. Tokiu atveju gali būti per vėlu gelbėti augalą. Tačiau galite pabandyti nupjauti pažeistus lapus ir persodinti augalą į šviežią žemę.

Kodėl lyralapio fikuso lapai nukrenta?

Kai fikusas netenka lapų, paprastai tai yra ženklas, kad augalas netinkamai prižiūrimas. Taip gali būti dėl to, kad augalas negauna pakankamai arba per daug vandens arba yra veikiamas ekstremalių temperatūros pokyčių. Norint tai ištaisyti, augalą reikėtų perkelti toliau nuo šildymo ar oro kondicionavimo įrenginių, ventiliacijos angų ar skersvėjų. Taip pat reikėtų reguliuoti augalui skiriamo vandens kiekį, kad dirvožemis niekada nebūtų permirkęs, o tik šiek tiek drėgnas.

Kaip greitai auga lyralapis fikusas?

Šis kambarinis augalas gali užaugti iki 25-50 centimetrų per metus ir pasiekti 2-3 metrų aukštį.

Ar lyralapis fikusas gali duoti vaisių?

Kambarinis lyralapis fikusas vaisių neužaugins.

Ar lyralapis yra nuodingas naminiams gyvūnams?

Fikusas yra nuodingas naminiams gyvūnams, todėl turėtų būti laikomas jiems nepasiekiamoje vietoje. Jei pastebėjote, kad jūsų augintinis suvalgė fikuso lapą, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

Neradote Jums aktualios informacijos apie fikusą?

Fikusas – benjamino, lyralapis, stambialapis, bonsas, smulkialapis, ginseng. Kaip prižiūrėti, dauginti laistyti. Trąšos, kaina, ligos, ir kiti patarimai. Apsilankykite mūsų kategorijoje: