Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Mišrioji gloksinija yra gesnerinių šeimos daugiametė gėlė

Mišrioji gloksinija (Sinningia hybrida hort. sin. G. hybrida hort.) yra gesnerinių (Gesneriaceae) šeimos, kilusi iš Amerikos tropikų. Žydi nuo balandžio iki rugpjūčio mėn. Žiedai įvairios spalvos. Jai reikia trąšios žemės, kurios reakcija pH 5,5-6,5, ir geros priežiūros. Gamyboje dauginama sėklomis. Iš 1 g sėklų išauginama apie 2000 augalų. Sėklos sėjamos lapkričio—vasario mėn. į pikavimo dėžutes, ant kurių dugno dedamas geras drenažas iš nesijotos žemės. Ant drenažo užberiamas 2 cm sluoksnis persijotos per smulkų sietelį lapinės žemės. Prieš sėją žemė suspaudžiama ir palaistoma. Pasėtos sėklos žemėmis neužžeriamos, o tik lentute įspaudžiamos ir apipurkščiamos vandeniu. Dėžutės uždengiamos stiklu, pritemdomos popieriumi ir laikomos 18-20° C temperatūroje. Labai gerai jas pastatyti ant šiltų vamzdžių, bet reikia žiūrėti, kad žemė neperdžiūtų.

Sėklos sudygsta po 10-14 dienų. Prasikalus daigeliams, popierius ir stiklas nuimamas. Žemoje temperatūroje daigeliai gali supūti. Po 30 dienų pikuojami į dėžutes, po 250 į kiekvieną. Žemė tokia pat, kaip ir sėjai. Išpikuoti daigai laikomi 18-20° C temperatūroje ir saikingai laistomi. Kai jie suauga taip, kad siekia vieni kitus, pikuojami antrą kartą į dėžutę po 150, trečią kartą po 50. Praėjus 3,5-4 mėn. nuo sėjos, gloksinijos sodinamos į 12 cm skersmens puodelius. Iš dėžučių jos išimamos labai atsargiai, nepažeidžiant šaknų, ir sodinamos, nesuspaudžiant žemės. Žemės mišinys sudaromas iš 3 dalių lapinės žemės, 1 dalies durpių ir 10% sauso mėšlo. Jos gerai auga kraikinėse durpėse, pridėjus 1/10 sauso susmulkinto karvių mėšlo. Pražysta, praėjus 6–7 mėn. po sėjos. Tuo laiku temperatūra sumažinama iki 15° C.

Šiltnamiai užpavėsinami, vėdinami. Patalpoje reikiama drėgmė palaikoma, purkščiant takus, laistant ant stelažų žemę. Normaliai išaugusių gloksinijų lapai būna žali, išsidėstę horizontaliai. Jeigu lapai stiebiasi į viršų, reikia mažinti šiltnamio temperatūrą, o jų svyra žemyn ir apgaubia puodelius, reiškia, šiltnamyje per šalta arba augalai perdžiūvę. Gloksinijas galima dauginti ir šakniagumbiais. Peržydėjusios su puodeliais guldomos po stelažais. Čia subręsta jų šakniagumbiai, nudžiūsta lapai. Lapkričio mėn. šakniagumbiai apvalomi ir, sumaišius juos su sausomis durpėmis, laikomi dėžutėse 12° C temperatūroje.

Gruodžio mėn. pabaigoje jie sodinami į pikavimo dėžutes. Kai suželia lapai ir susisiekia vieni su kitais, persodinama. į 12 cm skersmens puodelius. Tolesnė priežiūra tokia pat, kaip ir auginant iš sėklų. Taip auginamos gloksinijos pražysta balandžio mėn.