stambialapis fikusas Ficus elastica
     

Stambialapis fikusas (Ficus elastica)

2022-03-04

Stambialapis fikusas (Ficus elastica) yra atogrąžų augalas, kilęs iš Pietryčių Azijos. Jis turi didelius, ovalo formos lapus ir gali greitai augti – natūralioje aplinkoje jo aukštis siekia iki 25 metrų. Tai nėra pats lengviausias augalas pradedantiesiems, tačiau jį galima auginti kambaryje kaip kambarinį augalą.

Rūpinantis stambialapiu fikusu, svarbiausi veiksniai yra pakankama šviesa, drėgmė ir šiluma. Augalą reikėtų statyti pietų arba rytų pusėje, tačiau laikyti jį už kelių metrų nuo bet kokių langų. Tinkamai prižiūrimas fikusas gali puikiai papildyti bet kokią kambarinių augalų kolekciją.
stambialapis fikusas Ficus elastica

Ar stambialapį fikusą galima auginti viduje?

Nors kaučiukiniai augalai toks koks yra stambialapis fikusas yra gana tvirtas, juos gali būti sunkiau prižiūrėti, o optimaliam augimui keliami specifiniai reikalavimai. Jiems reikia tinkamos šviesos, drėgmės ir trąšų pusiausvyros, o patalpose jie paprastai užauga iki maždaug 2-3 metrų. Labiausiai paplitusios kambarinės Ficus elastica veislės yra ‘Tineke’, ‘Burgundy’, ‘Ruby’ ir ‘Robusta’. Visos jos puikiai auga patalpose, jei joms sudaromos tinkamos sąlygos, pavyzdžiui, pakankamai, bet be tiesioginių saulės spindulių.

Norėdami auginti stambialapį fikusą patalpoje, pirmiausia įsigykite jauną medelį iš medelyno. Pasodinkite jį į bent 40 cm pločio vazoną su drenažo angomis. Vazoną pripildykite mišiniu, sudarytu iš lygių dalių durpių, perlito ir smėlio arba vermikulito. Reguliariai laistykite medelį, kad žemė būtų drėgna, bet ne permirkus. Pastatykite medelį šviesioje vietoje, bet ne tiesioginiuose saulės spinduliuose. Jei lapai pradeda gelsti, vadinasi, medelis gauna per daug šviesos. Augimo sezono metu medelį tręškite kas dvi savaites.

Priežiūros darbai

Šviesa
Stambialapis fikusas, kaip ir dauguma kitų savo genties augalų, klesti ryškioje, išsklaidytoje šviesoje. Jie gali pakęsti švelnius rytinius saulės spindulius, tačiau po pietų juos reikėtų perkelti iš aštrių tiesioginių spindulių linijos, nes jie gali nudeginti lapus. Augalai, kurie negauna pakankamai šviesos, praranda apatinius lapus, o jų lapų spalva tampa blanki, o ne blizgi ir ryški.
Tręšimas
Paprastai rekomenduojama kambarinius augalus tręšti nedaug, nes kitaip sveiki augalai yra per smarkiai maitinami. Dėl per didelio tręšimo augalai gali išsitempti, o jų šaknys gali būti per daug greitai augančios.
Laistymas
Dažnai laistykite fikusą robusta, kad dirva būtų drėgna, bet ne permirkus. Šis augalas taip pat jautrus per dideliam sausumui ir blogai pakenčia sausrą. Norėdami patikrinti, ar jau laikas vėl laistyti, patikrinkite drėgmės lygį pirmuosiuose keliuose dirvožemio centimetruose. Jei jie sausi ir trupa, metas augalą vėl palaistyti.
Dirvožemis
Kai kalbama apie dirvožemio sudėtį, stambialapis fikusas nėra išrankus. Greičiausiai tiks bet kokia gera, greitai drenuojama vazoninė žemė. Daugelis kambarinių gėlių augintojų renkasi kaktusų mišinį. Be to, fikusas pageidauja rūgštaus dirvožemio mišinio. Jie, kaip ir figmedžiai, taip pat “ėda” dirvožemį ir ilgainiui jų šaknys atsidengia. Kai taip atsitiks, tiesiog papildykite vazoną papildoma žeme.
Temperatūra ir drėgmė
Stambialapis fikusas yra fikusų rūšis, jautri šaltiems skersvėjams. Pažeisti augalai ištįsta, o lapai gali iš pradžių pagelsti, o paskui paruduoti. Apskritai fikusą geriausia laikyti vidutinėje arba šiltoje 16-24 laipsnių temperatūroje, esant vidutinei oro drėgmei. Jei jūsų namuose sausa, investuokite į patalpų drėkintuvą, kad padidintumėte drėgmės lygį.
Genėjimas
Genėjimas – tai procesas, kurio metu pašalinami nudžiūvę ar mirštantys lapai ir augalų liekanos, kad būtų sudarytos geresnės augimo sąlygos. Genėdami visada naudokite švarias žirkles arba žirkles, kad sumažintumėte bakterinių ir grybelinių ligų tikimybę. Niekada nekirpkite per pageltusius audinius, nes tai gali dar labiau pakenkti ligoms ar bakterinėms infekcijoms. Nepamirškite daryti švarių pjūvių, nes per daug pažeistos žaizdos gali užkrėsti augalą, susilpninti jo augimą ir pabloginti sveikatą.
Persodinimas
Vasario ir kovo mėnesiais jauni augalai sodinami kasmet, didinant vazono skersmenį 4-5 cm. Tai padeda užtikrinti, kad augalas išliktų sveikas, taip pat neleidžia šaknims peraugti. Tinkamomis sąlygomis augalas greitai auga, todėl kasmet jį reikės persodinti į didesnį vazoną, kol pasieks norimą aukštį.
Dauginimas
Šį augalą galima dauginti auginiais arba sėklomis. Norėdami dauginti auginiais, paimkite auginį su vienu lapeliu ir nedelsdami pamerkite jį į vandenį penkioms valandoms, kad nusiplautų pieniškos sultys. Prieš sodindami, susukite lapą ir lengvai pririškite prie kuolo, tada pasodinkite auginį. Auginius reikia sodinti į durpių ir smėlio mišinį į dauginimo dėžutę arba nedidelį vazonėlį, maždaug dviejų centimetrų gylyje. Geriausia dauginimo dėžę šildyti iš apačios (25-28 laipsnių Celsijaus) ir sukurti drėgną aplinką. Tinkamiausias laikas dauginti – kovo-balandžio mėn. Auginiai greičiau įsišaknys, jei pjūvis bus padengtas medžio anglimi su augimą skatinančiais milteliais. Pavasarį nuo didelių augalų reikėtų nupjauti ūglius, kad būtų skatinamas vainiko augimas. Jaunus augalus reikėtų pririšti prie atramos, kad jie augtų vertikaliai. Dekoratyviau į vieną vazoną sodinti kelis auginius. Norint paskatinti jaunų augalų šakojimąsi, reikėtų periodiškai pašalinti viršūninę dirvą.

Kenkėjai ir ligos

Stambialapis fikusas robusta yra jautrus įvairiems kenkėjams, kurie dažniausiai pažeidžia kambarinius augalus, įskaitant amarus, miltliges, voratinklines erkes ir tripsus. Jei įmanoma, geriausia kuo anksčiau nustatyti užkratą ir gydyti invaziniu būdu, pavyzdžiui, Nimbamedžiu aliejumi.

Dažniausios ligos – šaknų puvinys, lapų dėmėtligė, botritas, rūdys, miltligė. Jei ant augalo lapų ar stiebo yra sausų baltų plutelės formos dėmių, tai yra jo sultys, kurios dažnai susidaro dėl pažeidimų, padarytų palietus augalą.
Voratinklinės erkės ant fikuso bonsai

Voratinklinės erkės

Amarai ant fikuso bonsai

Amarai ant fikuso bonsai

Miltligė ant fikuso bonsai

Miltligė ant fikuso bonsai

Dažniausi užduodami klausimai apie stambialapį fikusą

Kodėl krenta stambialapio fikuso lapai?

Gali numesti lapus dėl įvairių priežasčių, įskaitant netinkamą laistymą, kenkėjus, šaknų puvinį arba ekstremalius temperatūros pokyčius. Norėdami apsaugoti augalą nuo šalčio ir karščio skersvėjų, venkite staigių temperatūros pokyčių ir palaikykite vidutinę šilumą 15-20 laipsnių diapazone. Taip pat viena iš galimų fikusų lapų kritimo priežasčių yra nepakankamas apšvietimas.

Kodėl stambialapio fikuso lapai pradeda keisti spalvą iš žalios į labiau rudą?

Yra keletas priežasčių, dėl kurių stambialapio fikuso lapai gali paruduoti, įskaitant netinkamą laistymą, kenkėjus, šaknų puvinius, aukštą temperatūrą, nepakankamą apšvietimą ir netinkamą maitinimą.

Kodėl stambialapio fikuso lapai nusvyra?

ra kelios galimos lapų nukritimo priežastys, įskaitant perteklinį laistymą, nepakankamą laistymą, šaknų puvinius, kenkėjus, nepakankamą apšvietimą ir aukštą temperatūrą.

Kodėl geltonų lapų kraštai paprastai būna dantyti?

Fikuso lapų kraštų pageltimas atsiranda dėl nepakankamo maitinimo. Augalų augimo laikotarpiu augalas turėtų būti kas mėnesį maitinamas subalansuotomis, vandenyje tirpstančiomis trąšomis, tačiau šaltuoju laikotarpiu augalas neturėtų būti maitinamas.

Ar stambialapis fikusas nuodingas?

Šis augalas yra nuodingas suvalgius bet kurią augalo dalį, gali prasidėti vėmimas, pykinimas ir dingti apetitas. Jei kas nors suvalgo didelį kiekį augalo, turėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Augalo sultys jautriems asmenims taip pat gali sukelti dermatitą ir odos alergiją, todėl dirbant su fikusu patartina mūvėti pirštines.

Kokie populiarūs fikusai Lietuvoje?

Fikusas Bonsai (Ficus Ginseng). Šie unikalios išvaizdos medžiai garsėja tuo, kad yra labai tinkami pradedantiesiems, todėl puikiai tinka tiems, kurie tik pradeda auginti miniatiūrinius medžius.

Neradote Jums aktualios informacijos apie fikusą?

Fikusas – benjamino, lyralapis, stambialapis, bonsas, smulkialapis, ginseng. Kaip prižiūrėti, dauginti laistyti. Trąšos, kaina, ligos, ir kiti patarimai. Apsilankykite mūsų kategorijoje: