Categories
Kambarinės gėlės

ARAUKARIJA – kambarinė lapinė gėlė

Araukarija (Araucaria Juss.)

Kambariuose dažniausiai auginamos dviejų rūšių araukarijos.

Aukštoji araukarija (A. excelsa R. Br.) priklauso araukarinių (Araucariaceae) šeimai. Kilusi iš Australijos — Norfolko salos. Spygliai yliški, šakutės taisyklingos, menturiškai išsidėsčiusios. Tai vienas iš gražiausių spygliuočių, auginamų kambariuose.

Bidvilio araukarija (A. bidwillii Hook.) kilusi iš Australijos. Lapai stori, odiški, 9-18 mm pločio, tamsiai žali, dygiomis viršūnėmis. Auga lėtai. Ši araukarija iki šiol retai auginama kambariuose.

Dauginama sėklomis, viršūniniais auginiais ir atlankomis. Sėklos sėjamos mažuose vazonuose į smėlio ir viržinės žemės mišinį arba į lapinę žemę. Sėklos užpilamos nestoru žemės sluoksniu ir uždengiamos samanomis (drėgmei palaikyti). Šiltnamyje pastoviai palaikoma 18-20°C temperatūra. Kai augalai sudygsta, vazonėliai dedami į inspektą, dažnai vėdinama. Galima laikyti ir kambaryje, tik retkarčiais reikia nupurkšti. Išaugintos iš sėklų araukarijos būna su trumpesniais spygliais ir mažesnėmis šakutėmis, negu padaugintos vegetatyviniu būdu.

Araukarijos dažniausiai dauginamos auginiais. Motininiai augalai laikomi vėsiame šiltnamyje. Auginiams pjaunamos (aštriu peiliu) šoninių šakučių viršūnės arba sumedėję ūgliai, išaugę šakų pažastyse. Truputį apdžiovinti ūgliai sodinami dauginimo dėžutėje į gerai išplautą rupų smėlį. Pasodinus nupurškiama ir pridengiama stiklu. Galima sodinti ir į vazonus, tik virš žemės reikia užpilti bent 3 cm smėlio sluoksnį, kad pasodinto ūglio pjūvis nesiektų žemės. Ūglis laikomas po stikliniu gaubtu 25°C temperatūroje, geriau, kai apšildoma iš apačios. Būtina dažnai purkšti. Priklausomai nuo ūglio sumedėjimo laipsnio šaknis išleidžia po 3-6 mėnesių. Kad greičiau įsišaknytų, ūgliai apveliami trinta medžio anglimi su indolilacto rūgštimi.

Įsišakniję augalai sodinami į 9-10 cm vazonus į lapinės ir durpinės žemės mišinį (3:1), primaišius į jį truputį smėlio. Kol pradeda augti šaknys, laikomi 20°C temperatūroje. Po to temperatūra palaipsniui mažinama iki 15°C, patalpa gerai vėdinama. Jauni augalai persodinami kas 2-3 metai, senesni dar rečiau, kai reikia keisti indą ar žemę. Geriausia persodinti rugpjūčio mėnesį. Persodintą araukariia būtina apsaugoti nuo saulės spindulių, laikyti šiltai ir kasdien purkšti.

Žiemą araukarija laikoma šviesioje, vėsioje (4— 1 0 °C) patalpoje, laistoma saikingai. Vasarą laistoma gausiai, bent du kartus per savaitę purškiama. Laikoma vėsiuose kambariuose, kurių langai į vakarus ar į šiaurę. Sausuose ir šiltuose kambariuose araukarija gelsta, šakutės nulinksta, spygliai pradeda kristi. Jos negalima laikyti arti radiatorių.

Tręšiama nuo ankstyvo pavasario iki rugsėjo mėnesio mineralinių trąšų mišiniu (2 g litrui vandens). Tręšiama du kartus per mėnesį. Prieš tręšimą būtina palieti vandeniu.


Šaltinis: wikipedia