Categories
Kambarinės gėlės

Zamiokulkas (Zamioculcas) – vienas geriausių augalų pradedantiesiems sodininkams

Zamiokulkas (Zamioculcas) - vienas geriausių augalų pradedantiesiems sodininkams.

Zamiokulkas (Zamioculcas) – vienas geriausių augalų pradedantiesiems sodininkams

2023-04-15

Zamiokulkas (Zamioculcas) - vienas geriausių augalų pradedantiesiems sodininkams.

Zamiokulkas pasižymi atsparumu ir gali ištverti nepriežiūrą ištisus mėnesius, kol neparodo jokių streso požymių. Tačiau jei norite išmokti prižiūrėti vieną iš šių lengvai auginamų kambarinių augalų, turėtumėte žinoti keletą dalykų.

Zamiokulkas yra atogrąžų augalas, kilęs iš Afrikos. Jis garsėja lengva priežiūra ir lėtu augimu, todėl yra puikus pasirinkimas pradedantiesiems sodininkams. Šio augalo atsparumas gana įspūdingas. Zamiokulkas garsėja tuo, kad yra labai universalūs ir lengvai prisitaikantys, todėl jie dažnai vadinami "laukiamaisiais augalais". Apžvelkime Zanzibaro brangakmenį iš arčiau ir ko jam reikia, kad klestėtų.

Zamioculcas zamiifolia, paprastai vadinamas ZZ augalu, Zanzibaro brangakmeniu, Zuzu augalu, aroidine palme, amžinybės augalu, smaragdine palme, yra aroidinių augalų šeimos narys. Šiai šeimai priklauso Aglaonema, Spathiphyllum, Philodendron ir Anthurium šeimos augalai, kurių gimtinė yra Rytų Afrikoje nuo Pietų Afrikos iki Kenijos. Kiekvienas šios šeimos augalas Europoje paprastai auginamas kaip kambarinis augalas.

Zamiokulkai yra tropiniai visžaliai daugiamečiai augalai, kurių lapai stori, mėsingi ir blizgantys žali. Jų ovalo formos lapai auga priešais ant vertikalių, šakotų stiebų. Per vegetacijos sezoną jie išaugina 2-3 naujus stiebus vienu metu. Jos plinta pievose, upių pakrantėse ir sausuose miškuose požeminiais šakniastiebiais, kurie panašūs į bulves.

Mažai tikėtina, kad jūsų kambaryje Zamiokulkas žydės, tačiau retais atvejais jie gali žydėti. Žiedas yra vienas kreminės spalvos žiedynas, primenantis kukurūzus, vadinamas skilčialapiu. Kolboje yra daugybė smulkių žiedų ir ji neviršija 7 cm ilgio. Zamiokulkų nereikės persodinti dažniau nei kas kelerius metus. Dėl lėto augimo jie bus patenkinti nedideliame inde. Natūralioje aplinkoje jie užauga daug didesni nei 1 metro aukščio ir 60 cm pločio, kuriuos pasiekia patalpoje. Jų šakniastiebiai kaupia vandenį, todėl jiems nereikia daug drėgmės.

Zamioculcus zamiifolia augalas išskiria sultis, kurios gali sudirginti odą. Turintieji jautrią odą turėtų mūvėti pirštines dirbdami su augalu. Be to, kaip ir sansavjera, šis augalas yra toksiškas, jei yra nuryjamas. Jei šalia yra vaikų ar smalsių naminių gyvūnų, apsvarstykite galimybę auginti kitą kambarinį augalą.

Zamiokulkas (Zamioculcas) - vienas geriausių augalų pradedantiesiems sodininkams.

Kokios temperatūros reikia Zamiokulkams augti?

Jie gali toleruoti įvairų apšviestumą, priklausomai nuo to, kur jie natūraliai auga. Augindami kaip kambarinį augalą, jie mėgsta ryškią netiesioginę šviesą, bet gali gerai augti ir silpnesniame apšvietime. Lauke jiems keliami tokie patys šviesos reikalavimai. Geriausia vengti tiesioginių saulės spindulių, nes jie gali pažeisti augalo lapus. Zamiokulkai yra ištvermingi ir gali ištverti 10 laipsnių Celsijaus temperatūrą, tačiau žiemos mėnesiais, jei temperatūra žemesnė, juos reikėtų įnešti į patalpą. ZZ augalai gali ištverti aukštą temperatūrą, jei yra pakankamai drėgmės.

Kiek reikia laistyti Zamiokulkas?

Laistyti Zamiokulką reikia rytais ir tik tada, kai dirva išdžiūsta maždaug 5 cm gylyje. Šis augalas atsparus sausrai, todėl jam nereikia daug vandens. Svarbu Zamiokulkus laistyti reguliariai, nes per mažas vandens kiekis gali trukdyti jų augimui. Zamiokulkas yra atsparūs sausrai ir gali išgyventi esant mažesniam vandens kiekiui, tačiau neišsivystys stori stiebai ir vaškiniai lapai, kurie būdingi sveikiems augalams.

Kokio drėgnumo aplinkos reikia Zamiokulkams?

ZZ augalai mėgsta vidutinio ar mažo drėgnumo aplinką, panašią į daugumos namų aplinką. Norint kompensuoti šildytuvo sukeliamą sausumą žiemą, rekomenduojama augalą pastatyti šalia drėkintuvo. Be to, Zamiokulkus ramybės periodu reikėtų laistyti tik kartą per mėnesį.

Dirvožemis Zamiokulkams?

Dirva Zamioculcus zamiifolia augalams gali būti pagrindinė žemė, kurią naudojate kitiems kambariniams augalams, pridedant komposto maistingosioms medžiagoms ir smėlio drenažui. Zamiokulkams reikia gerai drenuojančios dirvos, kad šakniastiebiai neužmirktų, be to, jiems reikia pastovių maistinių medžiagų, todėl juos reikėtų sodinti į geros kokybės dirvožemį, kurio pH 6,0-7,0.

Kada reikia tręšti Zamiokulkas?

Jei nuspręsite tręšti Zamiokulko augalą, tai darykite tik kelis kartus per metus aktyvaus augimo sezono metu (nuo pavasario iki rudens). Žiemą visai netręškite, nes augalai bus ramybės būsenoje ir neturės energijos pasisavinti papildomų maisto medžiagų. Naudokite subalansuotas skystas trąšas, kurių NPK yra 20-20-20 arba 10-10-10.

Ar reikia genėti Zamiokulkas?

Zamiokulko augalų nereikia reguliariai genėti. Juos genėti reikia tik tuo atveju, jei yra ligotų augalo dalių arba geltonuoja lapai. Genėdami naudokite dezinfekuotas žirkles ir nukirpkite stiebą ties dirvos linija, pašalindami visą stiebą.

Kaip vertėtų persodinti Zamiokulkas?

Lėtai augančių lapinių augalų, tokių kaip Zamiokulko, nereikia dažnai persodinti, tačiau po kelerių augimo metų jie gali pradėti stelbti. Persodindami Zamiokulką, raskite naują vazoną, kuris būtų porą centimetrų platesnis už pradinį, ir mūvėkite pirštines, kad išvengtumėte odos sudirginimo. Norėdami persodinti Zamiokulką, apverskite vazoną ir leiskite šaknims patekti į ranką. Į naująjį vazoną įpilkite šviežio vazonų mišinio ir įdėkite augalą. Užpildykite tarpus dar daugiau vazono mišinio ir šiek tiek palaistykite.

Kaip reikia dauginti Zamiokulkas?

Zamiokulką dauginti galima naudoti stiebo arba lapų auginius. Norėdami dauginti stiebo auginiais, suraskite sveiką stiebą ir švariomis žirklėmis nukirpkite jį ties pagrindu. Tuomet 3-4 savaitėms įdėkite ZZ augalo auginius į stiklinę su vandeniu, kas kelias dienas pakeisdami vandenį. Stiklinę reikia laikyti tokioje vietoje, kad auginiai gautų ryškią netiesioginę šviesą. Kai augalo šaknys išsivysto iki 1 cm ilgio, jas galima persodinti į vazono žemę, paliekant maždaug 2 cm tarpą tarp šaknies ir vazono pagrindo. Norėdami padauginti ZZ augalą lapų pjovimo būdu, pašalinkite nuo augalo kelis ovalo formos lapus, pasirūpindami, kad liktų nedidelė stiebo dalis. Tuomet lapus galima įdėti į vazonų mišinį 1 cm gylyje.

Norėdami dauginti šakniastiebiais, apipurkškite terpę vandeniu ir leiskite jai išdžiūti. Po poros savaičių vėl palaistykite. Maždaug po 3 mėnesių patikrinkite, ar šaknys auga. Tada auginius su naujai susiformavusiais šakniastiebiais persodinkite į didesnius indus.

Kokios dažniausiai kylančios problemos su Zamiokulkomis?

Dabar, kai aptarėme Zamioculcas zamiifolia priežiūrą, pakalbėkime apie problemas, su kuriomis retai susidursite. Nors čia išvardyti keli kenkėjai, labiau tikėtina, kad susidursite tik su vienu iš jų.

Jei jums sunku auginti Zamiokulkus, gali būti, kad taip atsitiko dėl to, kad jiems nesuteikiate pakankamai šviesos. Esant mažam apšvietimui, jūsų augalai išgyvens, tačiau gali blogai augti. Kad pasiektumėte geriausių rezultatų, augalams suteikite ryškios šviesos - netiesioginės šviesos ir (arba) netiesioginės šviesos, papildytos šviesa iš šviesos šaltinio, pavyzdžiui, lango.

Kadangi tiesioginiai saulės spinduliai gali sukelti ZZ augalų lapų pageltimą, sode geriausia jų nestatyti arti saulės. Be to, nepamirškite jų laistyti saikingai, kad neperlaistytumėte. Zamiokulko šakniastiebiai arba šaknys gali kaupti vandenį ir maistingąsias medžiagas, todėl būtinai skirkite jiems pakankamai dėmesio.

Rekomenduojama Zamiokulkus laistyti mažiau nei kitus kambarinius augalus, kad išvengtumėte šakniastiebių užtvindymo, kuris gali sukelti augalo stresą ir ligas. Kai kurie žmonės stebisi, kodėl jų Zamiokulkas sode neaugina gėlių. Dažniausiai sodo Zamiokulko nėra tinkamų sąlygų gėlėms augti, o vietoj to aktyviuoju augimo laikotarpiu - pavasarį ir vasarą - užaugina daug lapų.

Ligos ir kenkėjai puolantys Zamiokulkas?

Tokie kenkėjai, kaip Skydamariniai ir Miltuotieji skydamariai, gali užkrėsti jūsų Zamiokulkus ir čiulpti sultis iš lapų galų ir stiebų. Jei matote rudus iškilusius iškilimus arba mažus į vatos kamuoliukus panašius vabzdžius, tai yra skydamarinių požymis. Norėdami juos pašalinti, galite pamirkyti spirite ir ištraukti juos iš augalo į muiluotą vandenį. Taip pat galite švelniai nuvalyti Zamiokulko lapus alkoholiu sudrėkinta šluoste, kad pašalintumėte likusius kenkėjus.

Su amariniais galima kovoti nupurškiant juos nuo augalo vandeniu, o po to purškiant smulkia dulksna neemo aliejaus purškalo. Neemo aliejus taip pat yra veiksminga prevencinė priemonė.

Grybinis uodukas traukia drėgna dirva, kurioje gausu maistinių medžiagų. Jos aktyviausios vasarą ir gali patekti į namus pro atviras duris ir langus. Norėdami jų atsikratyti, aplink augalus išdėliokite obuolių acto gaudykles. Tada apdorokite šaknis, pamirkydami dirvą vandenyje atskiestoje neemoje, kad sunaikintumėte ten besimaitinančias lervas.

Vienintelė liga, kuria serga ZZ augalai, yra šaknų puvinys - grybelinė liga, kuri klesti šiltoje ir drėgnoje aplinkoje. Prasta oro cirkuliacija ir perteklinis laistymas gali sukelti augalui stresą ir padaryti jį jautresnį užpuolimui. Šaknų puvinio simptomai: pageltę lapai, purūs stiebai ir pakitusi šakniastiebių spalva.

Daugeliu atvejų situaciją galima pagerinti pašalinus pažeistas dalis ir nustojus laistyti. Kitais atvejais gali prireikti pakeisti auginimo terpę ir į ją įberti šiek tiek daugiau smulkaus smėlio, kad būtų užtikrintas drenažas. Jei problema nepagerėja, gali tekti sunaikinti augalą ir auginimo terpę. Prieš naudodami indą kitam augalui, būtinai jį dezinfekuokite ir leiskite išvėdinti.

Raktažolė pelenėlė ir Aukštoji raktažolė

Raktažolė pelenėlė. Paplitusi Europoje, Azijoje, išskyrus Himalajų sritį. Auga šlapiose, drėgnose pievose, pamiškėse, kalnuose (iki 2900 m aukščio) ir lygumose. Mėgsta šlapokus durpinius dirvožemius. Lietuvoje ne visur vienodai paplitusi. Gana gausi respublikos šiaurinėje dalyje. [rašyta į saugomų augalų sąrašą. Kultivuota nuo XVI a. Lietuvoje dar

Baltagyslė fitonija akantinių šeimos žolinis augalas

Fitonija (Fittonia E. Coem.) Baltagyslė fitonija (F. argyroneura E. Coem.) akantinių (Acanthaceae) šeimos nedidelis, originaliais margais lapais žolinis augalas, savaime augantis Pietų Amerikoje. Lapai kiaušiniški, tamsiai žali, išvagoti sidabriškai baltomis gyslomis. Kambariuose fitonija retai auginama, tačiau verta ja susidomėti. Geriausiai auga šiltuose (16-20° C), šviesiuose

KALIJA: KITI PRIEŽIŪROS DARBAI

Laistymas. Skinant, žiedus, iš žiedynkočio stovio nesunku nustatyti, ar reikia kalijas lieti. Jeigu drėgmės pakanka, žiedynkočiai būna stangrūs, kieti, lengvai išsitraukia iš lapo makšties. Drėgmės trūkstant, jie išsitraukia sunkiai, būna minkšti, žiedo kraštai šiek tiek susiraukšlėję. Temperatūra. Kalijų vegetacija prasideda rudenį. Vasaros pabaigoje ant generatyvinio

Margalapė difenbachija ajerinių šeimos augalas

Difenbachija (Dieffenbachict Schott.) Margalapė difenbachija (D. picta Schott.) ajerinių (Araceae) šeimos augalas, savaime augantis tropinėje Amerikoje. Lapai dideli, plačiai lancetiški, žali su tamsiai žaliomis, baltomis ir geltonomis dėmėmis. Ji gerai auga šviesiose, bet ne per daug saulės įkaitinamose, gerai vėdinamose patalpose. Vasarą tinkamiausia 20-25° C